Picture
Kriminalinė komedija, drama

Režisierius Jon S. Baird

Šalis: Jungtinė Karalystė

Trukmė: 97 min


Kuomet skaičiau kultinio škotų rašytojo Irvine Welsh romaną „Purvas“ (angl. „Filth“), ekranizuoti jį atrodė neįmanoma idėja. Tai nuolatos teigė ir pats rašytojas, kadaise parašęs itin sėkmingai ekranizuotą „Traukinių žymėjimą“ (kurį, beje, irgi vadino neekranizuojamu kūriniu), režisieriui Dany Boyle atnešusiam tarptautinį pripažinimą.

Nepaisant sunkiai suvokiamos galimybės ekranizuoti romaną „Purvas“, panašu, jog režisierius Jon S. Baird ryžosi imtis standartų laužymo ir šiemet pristatė filmą, kino mėgėjus privertusį jo pavardę linksniuoti galybę kartų.


 
Picture
Veiksmo trileris

Režisierius: Steven Knight

Šalis: JAV, Didžioji Britanija


Trukmė: 100 min

Reklaminė filmo kampanija skelbė, jog šiame filme žiūrovai išvis kitokį Jasoną Stathamą. Ne tą, visu greičiu lekiantį prabangiu automobiliu, apsuptą gražuolių dėmesio ir ginklų, besimėgaujantį filmo veiksmu egzotiškose lokacijose ir tapusį sprogimų epicentru. Kitokį. Apšepusį, verkiantį, įsimylėjusį, bandantį iš naujo surinkti griuvusio gyvenimo pamatus ir... iš tiesų vaidinantį! Panašu, kad didžiojo kino debiutanto, režisieriaus Steveno Knighto rankose Jasonas Stathamas suvokė mokantis ne tik padykusiai vairuoti, muštis ir keršyti. Tiesa, tam laiko aktorius rado ir šiame filme, tačiau tai nebuvo pagrindine filmo koncentracija.


 
Picture
www.movies.com
Karinė drama

Režisierius: Kim Nguyen

Šalis: Kanada

Trukmė: 90 min

Pilietinio karo krečiama Afrika. Dvylikametė Komona (akt. Rachel Mwanza) – Didžiojo Tigro sukilėlių armijos, suniokojusios jos gimtąjį kaimą auka. Prieš savo valią nužudžiusi tėvus ir tapusi kare jauna mergina pereina ugnį ir vandenį, patirdama galybę išbandymų ir gavusi ginklą, kurį vienas Didžiojo Tigro armijos narių liepia saugoti tarsi savo akį – nuo šiol ginklas Komonai atstos mamą ir tėtį. Likusi vienintele gyva gimtojo kaimo atstove bei matanti mirusiųjų sielas jauna mergina netrunka tapti Karo ragana, padedanti sukilėlių armijos kovoje, įspėdama apie artėjantį priešą. Karių būryje sutikusi albinosą Šamaną (akt. Serge Kanyinda) Komona netrunka įsimylėti, tad jau netrukus, lydima mylimojo, pabėga į gimtąjį jo kaimą, tokiu būdu užsitraukdama sukilėlių nemalonę...

Filmo siužetas – iš mikroįvykių sudaryta grandinė, kiekviena kurios atkarpų vystosi tarsi atskiri trumpo metro filmai. Viso filmo metu režisierius žaidžia kontrastais, derindamas viltį ir baimę, prievartą ir meilę, tikėjimą Dievu ir pasikliovimą šamanais, šiandienos beviltiškumą ir rytojaus šviesą, visa jėga išsiveržiančia kartu su Komonai gimusio kūdikio riksmu, tarsi išlaisvinusiu ją iš klajonių košmarų labirintais.


 
Picture
Romantinė drama

Režisierius: Xavier Dolan

Šalis: Kanada, Prancūzija

Trukmė: 159 min

Kanų kino festivalio numylėtinį, kanadietį Xavierą Dolaną vadinu vienu mėgstamiausių savo režisierių. Jau pirmaisiais savo filmais „Aš nužudžiau savo mamą“ bei „Įsivaizduojamos meilės“ vyras ne tik pelnė tarptautinį pripažinimą, tačiau ir velniškai talentingo bei perspektyvaus kūrėjo statusą (X. Dolanui vos 23-eji!). 2012-aisiais vyras pristatė jau trečiąjį savo filmą „Bet kokiu atveju Lorens“, kuris pasirodė esąs rimčiausiu ir brandžiausiu filmu jo, kaip režisieriaus karjeroje. Stilistiškai panašus į „Įsivaizduojamas meiles“ naujasis režisieriaus darbas išsiskiria net 159 minučių trukme, deja, tampančia pagrindiniu filmo trūkumu. Tačiau apie viską nuo pradžių.


 
Picture
www.movies.com
Nuotykių drama

Režisierius: Ang Lee

Šalis: JAV, Taivanas

Trukmė: 127 min

Eidama į Ango Lee nuotykių dramą „Pi gyvenimas“ tikėjausi prasmingo ir akiai malonaus reginio, persmelkto deklaruojamomis filosofinėmis mintimis. Deja, tegavau beprasmybės ir vaikiškų sapalionių kratinį. Žinoma, sunku paneigti, jog filmas gražus akiai (greičiau simpatiškas, nes būna gražesnių), tačiau ties tuo (bei neišpasakytai šauniomis surikatomis, rodytomis vos kelias minutes) visi filmo pliusai pasibaigia.

„Pi gyvenimas“ prasideda nuo idiotiško pagrindinio veikėjo vardo ir dar kvailesnės jo atsiradimo istorijos. Pi (akt. Suraj Sharma) - indų paauglys, zoologijos sodo savininko sūnus, kartu su šeima išplaukęs į geresnio gyvenimo paieškas Kanadoje. Deja, įvykus laivo katastrofai, Pi, tigras Ričardas Parkeris, orangutanė, zebras ir hiena beviltiškai dreifuoja vandenyne, tikėdamiesi stebuklo, leisiančio išgyventi...


 
Picture
www.movies.com
Fantastinis veiksmo trileris

Režisierius: Marc Webb

Šalis: JAV

Trukmė: 136 min
 

Nepaisant to, jog režisieriaus Samo Raimi „Žmogaus voro“ trilogiją kino žiūrovai ir kritikai priėmė ganėtinai palankiai, Marcas Webbas nusprendė darsyk įbristi į mums jau žinomą balą ir darsyk nuo pradžių papasakoti istoriją, kurią girdėjome ne taip jau ir seniai (2002-aisiais). Nepaisant kūrėjų teiginių apie norą nufilmuoti istoriją kitu kampu, giliau pažvelgti į Žmogaus voro gyvenimą ir jo virsmą superherojumi, labiau susikoncentruoti į tam tikras detales ir panašiai, po visais šiais gražiai skambančiais teiginiais slypi elementarus žmogiškas noras užsidirbti bei perspjauti prieš tai buvusią trilogiją, Žmogaus voro prekinį ženklą susiejant su Marco Webbo, o ne Samo Raimi kūryba. Prieš pradedant kalbėti kas iš to išėjo, derėtų aptarti filmo siužetą, kuris kiek skiriasi nuo savo 2002-ųjų pirmtako.


 
Picture
www.dutchperformingarts.com
Dokumentika

Režisierius: Gabrielle Provaas, Rob Schröder

Šalis: Olandija

Trukmė: 80 min

Kiekvienas mūsų turime savitą literatūroje ar kitų pasakojimuose vaizduojamų objektų įsivaizdavimą. Ne išimtis ir pagarsėjęs Raudonųjų žibintų kvartalas, neretai pavadinamas prostitucijos sostine. Savo akimis išvydusi vieną garsiausių pasaulio kvartalų likau kiek nustebinta realybės ir mano mintyse ilgus metus gyvenusio žiniasklaidos sukurto portreto skirtumų. Nepaisant literatūroje kartkartėmis idealizuojamo ir net kiek romantizuojamo Raudonųjų žibintų kvartalo portreto, būtent režisieriai Gabrielle Provaas ir Robas Schröderis jį pavaizdavo tokiu, kokiu lankydamasi Amsterdame jį pamačiau aš.


 
Picture
www.vdff.lt
Dokumentika

Režisierius: Jorge Gaggero

Šalis: Argentina

Trukmė: 56 min
 

Užbėgdama įvykiams už akių prisipažinsiu, jog „Montenegro“ – bene labiausiai nuvylusi ir lūkesčių nepateisinusi šiųmetinio Vilniaus dokumentinių filmų festivalio juosta.

Nuo visuomenės kiek izoliuotoje saloje gyvena du senjorai – žvejys Montenegro ir bitininkas, kiaules prižiūrintis Cezaris. Iš pirmo žvilgsnio jų istorija – tai natūriniais mainais paremta dviejų Robinzonų Kruzų draugystė, kurioje vyksta prekių ir paslaugų vienas kitam judėjimas. Deja, vieną dieną susikirtus skirtingoms senolių filosofijoms, principams ir požiūriams į gyvenimą vos per akimirką griūva naudinga atrodžiusi vyrų draugystė. Vienai pusei garsiai išsakius savo poziciją kita tyli, susitaiko su esama padėtimi, išeina ir tiesiog nutraukia bendravimą taip išryškindama pagrindinių herojų skirtumus.


 
Picture
www.vdff.lt
Dokumentika

Režisierius: Chanoch Zeevi

Šalis: JAV, Vokietija, Izraelis

Trukmė: 59 min

Prieš prasidedant filmo „Hitlerio vaikai“ peržiūrą išvydome 7 minučių trukmės lenkų režisieriaus Krzysztofo Kadłubowskio juostą „Sugrįžimai“ (orig. „Powroty“, 2010). Aidint Šopeno „Laidotuvių maršui“ žiūrovai stebėjo besirikiuojančius kareivius ir tūpiančius lėktuvus, iš kurių vyrai jau netrukus ėmė nešti įsivaizduojamus karstus, lankstyti Lenkijos vėliavą, atiduoti pagarbą nematomiems žmonėms ir miniai. Dar kelios minutės ir žiūrovai sužino, jog tai – vienos juodžiausių dienų Lenkijos istorijoje minėjimas, kuomet, vykstant paminėti 70-ųjų Katynės žudynių metinių, sudužus lėktuvui žūva ne tik Lenkijos prezidentas ir pirmoji šalies dama, tačiau ir dar 94 aukštas pareigas ėję pareigūnai, paskutinį atodūsį iškvėpę netoli Smolensko esančiuose miškuose.

2010-aisiais žuvusiųjų palaikų pasitikimo repeticiją Varšuvoje nufilmavęs režisierius K. Kadłubowskis teigė norėjęs atiduoti pagarbą žuvusiesiems ir kine įamžinti Lenkijos istorijoje atsivėrusią žaizdą. „Noriu, kad ateities kartos žinotų ką išgyveno lenkų tauta“, - viename interviu patriotiškai teigė vyras, VDFF žiūrovams leidęs stebėti jo „Sugrįžimus“, po kurių salėje įsivyravo mirtina tyla, leidusi girdėti tik vienas kito kvėpavimą... 


 
Picture
Romantinė drama

Režisierius: Fernando González Molina

Šalis: Ispanija

Trukmė: 122 min

Prieš dvejus metus matyta nuoširdi filmo „Trys metrai virš dangaus“ istorija baigėsi gana gražiai, tad ta gražia nata ir buvo galima baigti Ačes ir Babi istoriją, bet... Filmas, susišlavęs kaip 13 milijonų JAV dolerių pajamų, tapęs vienu žiūrimiausių filmų Ispanijoje ir gana trankiai perskrodęs Europos rinką yra tikrų tikriausia aukso gysla, tad filmo kūrėjams paleisti tokią auksinius kiaušinius dedančią vištą, finansiniu atžvilgiu buvo tikrų tikriausia nuodėmė.UA-35502470-1