Picture
www.movies.com
Fantastinis – istorinis veiksmo filmas

Režisierius: Zack Snyder

Šalis: JAV

Trukmė: 117 min                                                                               
 

„300“ žiūrėjau vedina smalsumo. Turbūt visi matė video medžiagą, kuomet augalotas, gerai besispardantis vyriškis grėsmingu balsu į ekraną rėkia „This is Sparta!!!!!!!!!! ir turbūt visi žino, jog „300“ buvo tuo filmu, kurio ištraukas treneris Kęstutis Kemzūra rodė šalies vyrų rinktinės krepšininkams, 2010 – aisiais kovojusiems Pasaulio krepšinio čempionate. Matyt padėjo, nes šalies didžiavyriai iškovojo bronzos medalius ir įrodė, jog krepšinis – Lietuvos religija, o rinktinės treneris pademonstravo neįprastus darbo metodus. Tad kompiuteryje netyčia radusi „300“ (net nežinau kada ir kaip jie ten atsirado) prisiminiau šią istoriją ir nedelsdama įsijungiau filmą.

Picture
www.movies.com
Juosta pasakoja apie Termopilų mūšį, vykusį 480 m. pr. m. e., kuriame 300 bebaimių spartiečių, vadovaujami karaliaus Leonido (akt. Gerard Butler) Termopilų perėjoje sustabdė tūkstantinę Persijos karaliaus Kserkso armiją. Nepaisant nelygios kovos, kuomet 300 vyrų kovoja prieš dešimtis tūkstančių būtybių iš visos Persijos, spartiečiai dvi paras tęsė mūšį ir pademonstravo savo jėgą ir vyriškumą. Jų heroizmas įkvėpė visą Graikiją, išgąsdino vos mūšį laimėjusius priešus ir tapo persilaužimo tašku graikų – persų karuose, kuriuose pergalę šventė graikai.

Picture
www.movies.com
„300“ – techniškai labai gražus filmas, primenantis filmą - komiksą. Įdomi spalvinė gama, režisūriniai sprendimai ir kūrėjų užmojai filmą daro maloniu akiai, tačiau juostą gadina vietomis keistoka Termopilų mūšio interpretacija, bei sutirštintas siužetas, prifarširuotas tik Holivudui būdingų balastų. Perdėtas heroizmas, pasiaukojimas, kažkur jau girdėti kiek primityvūs dialogai ir niekam tikusios replikos gadina bendrą vaizdą, tačiau džiugina bent maža kruopelytė humoro, skirta juostos pagardinimui.

Picture
www.movies.com
Asmeniškai man vienas juokingiausių filmo momentų buvo tuomet, kai pamačiau mūšio pradžią. Tarsi Apolonai nuaugę Spartos vyrai, kurių pilvo presas kubelių ir vingių gausa keliskart pranoksta net puikiausią skalbimo lentą, vilkėdami tik juodas trumpikes atvyko kautis su priešais, kuriems pripaišytos visos išsigimėlių savybės. Vaizdas priminė ne mūšį, o idealizuotą ir hiperbolizuotą režisieriaus viziją, kuomet striptizo šokėjai „Chippendales“ stoja prieš niekingas žemės kirmėles. Na, o persų karalius Kserksas man labiau panašėjo į skustagalvį krišnaitą arba transvestitą. Visai kaip reklamoje – du viename.

Picture
www.movies.com
Kaip jau minėjau, pati juosta primena filmą – komiksą, kuomet žiūrovas pamato paveikslėlį ir girdi pasakojo balsą, paaiškinantį kas šiuo metu vyksta. O ir filmo veiksmas piešiamas tarsi pagal planą – įsibėgėjimas, atsispyrimas nuo žemės, šuolis, sustingimas ore, kelių sekundžių pakybojimas ir elegentiškas nusileidimas, kokio nepadarytų net „Juodoji gulbė“. Mūšio scenos taip pat labiau primena baletinę choreografiją negu realias kovas. Visa tai filmą paverčia daugiau teatralizuotu vaidinimu, kuriame žinai ne tik pabaigą, tačiau ir tai, jog visa tai netikra.

Picture
www.movies.com
Na, o pagrindinio vaidmens atlikėjas, Gerardas Butleris arba kitaip karalius Leonidas dar kartą patvirtino mano nuomonę, jog yra siaubingas, vaidinti nemokantis aktorius, besinaudojantis savo tariamu žavesiu. Primityvus, visuomet vienodas, ekrane primenantis stuobrį vyras turbūt kažkada seniai seniai į filmavimo aikštelę pateko „per pažintis“ ir mirksta joje iki šiol.

Nepaisant visų trūkumų, juostoje yra keli neblogi momentai (bet tik keli), kelios frazės, kurios galėtų užvesti mūšiui ar kovai ir istorija kaip 300 drąsių vyrų stojo į kovą prieš keturiasdešimt kartų didesnę armiją ir atlaikė jos atakas net dvi paras. Susitelkimas, ryžtas, vienybė ir kova dėl tikslo – tai buvo 300 vyrų stiprybė, tad galbūt atsiras žmonių, šioje juostoje atrasiančių kažką įkvepiančio ir artimo.

Kristina
17/8/2011 02:14:29 am

Man patinka jūsų humoro jausmas ir taiklūs pastebėjimai - taip subtiliai ir tiesiai į dešimtuką :)

Reply
KeyKey
21/8/2011 05:54:31 pm

Visų pirma, visi nurodyti trūkumai (perdėtas heroizmas, spalvų gama ir t.t.) yra ir komikse. Komikse šie dalykai suveikia puikiai, todėl vargu ar tai yra trūkumai komikso ekranizacijoje. Pripažinkite, kad tai vis dėl to ne istorinis filmas!
Nebent tik juodas trumpikes režisierius sugalvojo, nes komikse spartiečiai laksto plikais pimpalais.
Butleris šitam filmui idealus, kituose per silpnas :)
Didžiausias trūkumas yra visgi tai, kad garsiosios spartos drausmės ir kariavimo išmanymo visgi nebuvo. Jie tik pirmojoje atakoje stovėjo visi kaip vienas, surėmę pečius. Visi kiti mūšiai buvo kiekvieno asmeninių sugebėjimų demonstravimai, o ne taktinis pranašumas. Taip vienas prieš vieną jie galėjo bet kur kovoti, tam nereikalingas siauro tarpeklio pranašumas.

Reply
21/8/2011 11:52:19 pm

Kristina, malonu girdėti :)

KeyKey,
Spalvų gama man nekliuvo ir to net neminėjau, o faktą, jog tai nėra istorinis filmas, manau, suvokia visi :)
Man kažkaip atrodo, kad pats sau prieštaraujate - pradžioje teigiate, kad tai nėra istorinis filmas ir viskas čia yra puiku, o vėliau jums staiga pritrūksta Spartos drausmės :) Kadangi, kaip pats minėjote, tai ne istorinis filmas, apie kokią drausmę ir įspūdingus mūšius gali eiti kalba? :)

Reply
KeyKey
22/8/2011 03:45:51 pm

Neprieštarauju sau, tai filmas pats sau prieštarauja :) Tai nėra istorinis filmas, todėl įvykiai yra interpretuoti, mūšio dalyviai, veikėjų motyvai išgalvoti ir pan. Dėl to jokių problemų.
Tačiau ar atsimeni vieną labai svarbų momentą? Kur Leonidas atsisako priimti išsigimėlį į savo gretas, nes išsigimėlis negali pakankamai aukštai iškelti skydo? Leonidas akcentuoja tai, kad visi kariai turi kovoti kaip vienas, labai svarbu yra šalia stovintį karį pridengti savo skydu. Ir kaip matome, jie ištisai kovojo asmeniškai tiek prieš dramblius, raganosius, moteriškes su sprogmenimis, tiek prieš "nemirtinguosius", tiek prieš barbarus ir visus likusius. WTF? :)
Ir ką? :) Ogi pažemintas išsigimėlis po to išduoda persams slaptą praėjimą ir Leonidas žūsta.

Reply
22/8/2011 11:07:17 pm

Taip, atsimenu tą momentą ir po jo sekusį niekam tikusi mūšį, kuriame kiekvienas gelbėjo savo kailį, o nebuvo vienu vienetu.
Tačiau vis vien manau, jog tai nėra tas filmas, kuriame reikėtų ieškoti neatitikimų ir klaidų, nes jų čia tiesiog pernelyg daug, o pats filmas itin prasilenkia su logika ir istoriniais faktais, kuriais remiantis jis ir buvo kurtas.

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1