Picture
www.movies.com
Romantinė komedija

Režisierius: Ivan Reitman

Šalis: JAV

Trukmė: 108 min
 

Liūdna, tačiau turiu pripažinti, kad Holivudo romantinės komedijos nustojo būti romantinėmis. Vis dažniau ekrane matome istorijas, kuomet herojus vienija tik seksas. Juk ir filme „Meilė ir kiti narkotikai“ viskas buvo lygiai taip pat – žinutė į pranešimų gaviklį, greitas seksas ir skirstymasis po namus. Žinoma, pagal Holivudo scenarijus herojai turi įsimylėti vienas kitą, išsigąsti savo jausmų, kurie galimai juos įskaudins, būtinai išsiskirti ir kentėti vienas be kito. Na, o paskui mūsų laukia vaikiškai banalus happy end‘as, kuomet visi gyvena ilgai ir laimingai.

Picture
www.movies.com
Ema (vaidina akt. Natalie Portman) – kaip juodas jautis arianti gydytoja, dirbanti vietinėje ligoninėje. Atsitiktinumo dėka sutikusi savo seną draugą Adamą (vaidina akt. Ashton Kutcher) mergina užmezga su juo santykius, kuomet jaunuolius sieja tik seksas, tačiau jie negyvena kartu ir nelaiko savęs pora. Lengva nuspėti kas bus toliau. „Darbiniai“ santykiai perauga į šį tą daugiau ir... viskas!

„Be įsipareigojimų“ – tai iki tokio lygio standartinė romantinė komedija (nors juoktis ten nelabai buvo iš ko), kad net stebiuosi kaip tokie filmai atsiperka. Kūrėjai į filmą sukišo visas įmanomas klišes, panaudojo visus Holivudo romantinėms komedijoms būdingus akcentus ir sukūrė iki skausmo banalų filmą tarsi pagal nuodugnų planą, pagal kurį buvo sukurta dar tūkstantis tokio tipo filmų.

Picture
www.movies.com
Žinoma, neturiu nieko prieš lengvas komedijas apie seksą, tačiau šiame filme nemačiau nieko kito kaip tik masę nešvankių juokelių, scenas lovoje ir nuolatines herojų mintis apie seksą. Matyt tolimojoje Amerikoje ir jaunas, ir senas tik ir tegalvoja kaip kuo greičiau ką nors nusivilkti į lovą. Iš vienos pusės tai savotiška šiuolaikinio pasaulio parodija, iš kitos pusės tiesiog nevykęs darinys, kurį net nelabai norėčiau vadinti filmu, o tiesiog vulgaria, banalia ir nuspėjama istorija.

Po filmo peržiūros negaliu prisiminti kažkokio vientiso epizodo, nes visas filmas – tai net ne epizodų, o kažkokių nuotrupų kratinys, kurios asmeniškai man niekaip nesusideda į visumą, o juolab į normalų filmą. Filmo dialogai tokie baisūs, kad vos pamačius, jog kažkuris veikėjas išsižioja iškart norisi užsikimšti ausis. Nepamenu  nei vieno dialogo, kuriame nebūtų paminėtas seksas, tad tai dar vienas rodiklis, jog „Be įsipareigojimų“ orientuotas į paauglių rinką, kuriems lytinis brendimas, partnerio ar naujo sekso objekto paieškos dažnai tampa tikslu numeris vienas.

Picture
www.movies.com
Filmą bando „ištempti“ Natalie Portman ir Ashtonas Kutcheris, tačiau ir tai ne aktoriniu meistriškumu, o daugiau asmeniniu žavesiu. „Be įsipareigojimų“ – šalta, visiškai ne žavinga ir be jokios intrigos susukta juosta, o romantinės komedijos žanrui šių elementų nebuvimas – dūris peiliu į paširdžius.

Ironiška, tačiau filme susitiko geriausia metų aktorė ir blogiausias metų aktorius. Natalie Portman Emos vaidmenyje man nesižiūrėjo. Po emocionaliai ir meniškos ir stiprios „Juodosios gulbės“ vaidinti gydytoją dideliu seksualiniu apetitu buvo kažkaip nelabai. Šiam vaidmeniui Natalie man atrodo per griežta ir per rimta. Juolab, laikydama Oskarą rankose ir tūkstantį kartų įrodžiusi savo talentą Natalie jau seniai yra aukščiau trečiarūšių Holivudo komedijų. Deja, tačiau ji sutiko filmuotis šioje nieko vertoje juostoje.

Picture
www.movies.com
Verta paminėti ir Ashtoną Kutcherį, kuris viso filmo metu sugebėjo išlaikyti vienodą veido išraišką, kurios negalėčiau pavadinti protinga. Ashtonas Kutcheris man yra tarsi moteriška Jennifer Aniston versija, visuose filmuose vaidinantis tą patį per tą patį. Net nežiūrint į jo filmografiją galima nuspėti, kad artimiausi jo filmai greičiausiai irgi bus nieko vertos „romantinės“ komedijos. Nors, gal žmogus, jau gavęs vieną Auksinę avietę susiims ir grįš į doros kelią.

Filme patiko vienintelis momentas – kuomet Adamas Emai vietoj gėlių dovanojo morkų ryšulėlį. Patiko, nes tai originalu. Visa kita filme – siaubinga ir kaip sakoma – netinkama nei juoktis, nei verkti.

Galima dar ilgai pasakoti koks tragiškas filmas yra „Be įsipareigojimų“, tačiau verčiau pasiūlysiu jo nežiūrėti, nors iš kitos pusės, jame yra ir pliusų – tai puikus filmas valios ugdymui.


Fanfanė
11/5/2011 03:01:39 am

Po kiekvienos tokios eilinės romantinės komedijos visuomet pafilosofuoju su savim ką masto režisierius kurdamas tokius filmus. Iš vienos pusės kiekvienas filmas niekados nebus iki galo šedevras, bet čia jau nusileidimas žemiau visko. Kaip jaustis kūrėjui, kuris žino, kad į jo filmą kino teatre subėgs pilnutėlė salė vaikų, na gal trys moterys po darbo užsuks paiilsėjimui ir maximum du vyrai ne ten papuolę? Kam marinuot savo karjerą tokiais filmais, kai gali atsidėt ilgam, nuosekliam darbui ir sukurt nesenstantį filmą su normalia idėja, žinute skirta žiūrovams?
Gerai, kad aš režisierių pavardėm nesidomiu ir neseku kas ką naujo sukūrė, o tai tarkuočiau juodai :D
Ir dėl šio filmo sutinku - visaip kaip blogas.

Reply
11/5/2011 03:53:50 am

Aš tokias "komedijas" išvis žiūriu tik galvos pravėdinimui, kuomet filmas eina labiau kaip fonas, o ne kaip kažkokia atrakcija ar pan. Tai sakyčiau šitas vietoj atpalaidavimo mane dar labiau įtempė, nes kankino tokios mintys kaip tave, o galiausiai išvis norėjau išjungti, nes pradėjo dirginti. Tačiau kadangi filmus žiūriu iki galo, teko baigti ir šį. Ugdžiau valią :)

O tokius filmus kurti manau skatina pigaus populiarumo siekimas, nors režisierius Ivan Reitman kino pramonėje ne naujokas ir yra pridėjęs ranką ir prie visai neblogų projektų. Tokie filmai garantas, kad surinks pilną salę paauglių ir meilės ištroškusių būtybių, kurios filmui suneš ne vieną milijoną. Tačiau, kaip tu sakai, tokie filmai yra žemiau visko, tad rizikuoti savo karjera tokiais projektais, manau, yra gana rizikinga.

Man tai gaila, kad Kutcheris save marinuoja tokiais filmais, jau nekalbu apie Portman... Nors pvz jau minėta Aniston visą gyvenimą murkdosi tokio lygio filmuose ir vis dar yra "ant bangos". Prisiklijavo moterėlė sau etatinės romantinių komedijų aktorės etiketę ir niekas jai net nebesiūlo rimtų vaidmenų. Matyt taip ir baigs karjerą tokiame lygyje :)

Šiomis dienomis įdėsiu super gerą komediją, galėsi pasižiūrėti, jei dar nematei - bus atgaiva sielai po tokių banalybių :)

Reply
Fanfanė
11/5/2011 05:41:00 am

Iš tiesų, dar pikčiau, kai ne šiaip koks mėgėjas pirmą filmuką sumeta apie tokias meiles seiles, o jau savo galimybes įrodę ir gan aukštą kartelę užsikėlę aktoriai, režisieriai.
O geros komedijos visuomet labai laukiamos!!

Reply
KeyKey
11/5/2011 11:44:54 pm

Labai teisingai viską susakė Kinokadras.
Kiek teko domėtis, tai filmus Holivude galima skirstyti į dvi kategorijas: money-maker'iai ir oskariniai.
Pripažinimą turintys režisieriai ir aktoriai imasi filmo, kuris planuojamas konkrečiai oskarams "paimti". Puikus pavyzdys yra "The Fighter", iš trailerio atrodo kaip TV filmas. Ir jeigu ne garsūs aktoriai, niekas net nepastebėtų šio filmo.
Natalie Portman pernai nusifilmavo tik viename filme, aktorinei formai palaikyti - "Black Swan", kiti filmai yra money-maker'iai: "Thor", "No strings attached", "Your Highness".
Beveik visada oskarus laimėję filmai nepatenka į metų pelningiausių filmų dešimtuką. Jeigu oskariniai filmai ir patenka į pelningiausių sąrašą, tai tie filmai būna gavę oskarus ne už režisūrą, aktorystę, scenarijų, o tik už vaizdo ir spec. efektus, montažą ar įgarsinimą.

Dar vienas pvz., Morganas Freemanas, kai pakvietė jį į "Batman Begins" filmą, yra pasakęs, kad už antraplanį vaidmenį gavo daugiau, nei savo ansktesniuose filmuose už pirmą planą.

Komedijos, kaip taisyklė nėra oskarinis filmas. Taigi, savaime aišku, kad bus tuščias filmas. Neįsivaizduoju geros komedijos.

Reply
KeyKey
12/5/2011 12:06:37 am

"Kaip jaustis kūrėjui, kuris žino, kad į jo filmą kino teatre subėgs pilnutėlė salė vaikų" - labai geras klausimas :)

Dabar sunkiai rasiu, bet buvo labai geras straipsnis atsakantis į šitą klausimą. Ten su grafikais, statistikom buvo paaiškinta.
Esmė tame, kad anksčiau dauguma filmų buvo skirti SUAUGUSIEMS. Vaikams vos vienas kitas filmas, ir tie filmai buvo NEPOPULIARŪS. Vaikams skirti filmai dažniausiai būdavo rodomi per atostogas, taigi buvo dvi kategorijos "summer film" ir "christmass film".
Bet septintajame dešimtmetyje situacija pasikeitė. Du nusikaltėliai, kurių vardai yra George Lucas ir Steven Spielberg sukūrė dar anksčiau neregėtą žanrą - "family film". Tai toks žanras, kuriame yra visko po truputį ir komedijos, ir veiksmo, ir nuotykių, ir trilerio, ir dramos. Prisiminkite filmų "Jaws", "Star Wars", "Indiana Jones" sėkmę. Taip pat labai išpopuliarėjo TĘSINIAI, ko anksčiau nelabai buvo.
1990-aisiais vaikams skirti filmai surinko kažkur apie 300 mln. dolerių, iš kurių pusė sumos surinko vienas filmas.
Jaunoji režisierių karta užaugusi su "Star Wars" stojo į režisūrą norėdami kurti tokius smagius filmus, kaip "Star Wars". Dabar kiekvienas režisierius jaučia pareigą sukurti efektingą, su daug spec. efektų filmą, kad įrodyti sau, jog jis ne prastesnis už George Lucasą.
2010-aisiais vaikams skirti filmai surinko apie 9 milijardus(!) dolerių.
Suaugusiam žmogui nėra labai įdomu eiti į "Iron Man" ar "Pirates of the Caribbean", o štai jo 14-mečiai vaikai nueis patys vieni be tėvų.
Visi žino kas yra Šrekas. Kaip manote, kas PIGIAU? Ar kurti naują personažą nuo nulio, reklamuoti jį per visus galus ar tiesiog paskelbti "naujas Šreko filmas su dar daugiau nuotykių ir linksmybių". Ar gali būti kompiuterinė animacija ne komedija? Gali. Bet bus visiška finansinė nesėkmė, kaip nutiko su "Final Fantasy". O rimta animacinė drama, kaip "Mary and Max" niekas nesulauks minios žiūrovų.
Jūs esate prodiuseris. Į kino teatrus eina vien vaikai, paaugliai ir šiaip jaunimas. Ar jūs norėsite prarasti SAVO pinigus kurdami rimtą filmą, ar kursite lengvą, nuotykių ir komedijos filmą? Juk jūs norite uždirbti!!! Kino studijos tiesiog neturi kito kelio. Ateinantys metai žada kažkur virš 25 filmų, kurie yra arba tęsiniai arba remake'ai.
Uždaras ratas. Kol vyresni žiūrovai negrįž į kino sales, tol prodiuseriai nefinansuos rimtesnių, solidesnių filmų. Kol kino teatruose dominuoja paaugliški nuotykiai ir komedijos, tol vyresniam žiūrovui nėra dėl ko eiti į kino teatrus.

Reply
KeyKey
12/5/2011 12:10:54 am

Pamiršau paminėti, kad dabar "kalėdiniai" ir "vasaros" filmai yra leidžiami ištisus metus nepriklausomai nuo metų laiko. Niekas dabar nelaukia, kol vaikais bus laisvesni per atostogas.

Taip pat, George Lucas ir Steven Spielberg yra pirmieji, ir galbūt vis dar vieninteliai režisieriai-prodiuseriai, kurie yra kiekvienas uždirbę po daugiau nei milijardą dolerių.
Ar galite įsivaizduoti Darreną Aronofkį su filmais "Black Swan", "Wrestler" tampantį miliardieriumi? :D

Reply
12/5/2011 12:51:18 am

Pritariu kiekvienam KeyKey žodžiui :)

Šiais laikais netgi atsirado sąvoka "blokbasteris", kuria bandomi reklamuoti tie patys paties paminėti filmai - "Thor", "Xmen" ir kiti. Žiūrovas tarsi iš anksto užprogramuojamas specialiesiems efektams, nesibaigiančiam veiksmui ir panašiems dalykams, kurie keliauja iš filmo į filmą. Juk dabar kiekviename filme tarsi būtina įkišti nors minimalų specialųjį efektą ir nesvarbu koks tai žanras - komedija, drama, trileris ar dar kažkas. Net animacijoje herojai būtinai kokiu nors būtu žalojasi (o tu tik žiūri ir stebiesi kaip tas herojus liko gyvas po pervažiavimo traktoriumi ar po tokios gausos smūgių).

Kitas pinigų kalimo būdas - JAV labai populiarių komiksų ekranizacijos. Mūsuose komiksai nėra nei labai skaitomi, nei pasiekę populiarumo viršūnes, tačiau užklijuojam blokbasterio etiketę, pareklamuojam, kad tai populiariausias komiksas JAV, o jo herojus - tiesiog kiekvieno vaiko idealas, susukam iš koto verčiantį treilerį ir pilna žiūrovų salė, godžiai čiaumojanti spragėsius garantuota :)

Elementarus pinigų kalimo pavyzdys - pavasario "hitas", filmas apie Bieberį, kuomet tūkstančiai, o gal tiksliau milijonai išprotėjusių paauglių ėjo pasižiūrėti į savo "dievaitį", kurį ne viena matyt jau seniai pakrikštijusi "pop karaliumi". ForumCinemas vieno pirmųjų seansų metu vos nebuvo nušluotas nuo žemės paviršiaus su visais pamatais, o Multikinas gerbėjams net pratęsė filmo rodymo laiką ir specialiai mokiniukių prašymu pritaikė joms kelis seansus. Man net liežuvis neapsiverčia tokio marazmo apie nieką vadinti filmu ir meskit į mane akmenį jeigu yra kitaip.

Beje, kiek ne į temą, tačiau pastebiu įdomią tendenciją - europietiškas kinas tarsi ateina į madą. Juk žymiai madingiau pasakyti, kad tau patinka europietiškas kinas, negu pripažinti, kad mėgstamiausias tavo filmas yra koks Byberis ar Boratas. Bjauru, kai taip elgiamasi su kinu ir jis naudojamas tarsi priedanga pakilti kitų žmonių akyse. Pabendravus su kai kuriais žmonėmis darau prielaidą, kad šiais laikais apie kiną mano nusimanantis kiekvienas, o pasakyti, jog myli auropietišką kiną yra tarsi prestižo reikalas.

Reply
Vytautas
12/5/2011 04:40:39 pm

Sakyčiau labai teisingi visų pasisakymai ir tikrai esu linkęs pritarti kiekvienam žodžiui. Nors matau, kad apie kiną žinote tikrai daugiau nei aš, vis tiek įkišau savo trigrašį, nes labai norisi sudalyvauti protingoje diskusijoje :)

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1