Picture
Veiksmo trileris

Režisierius: Steven Knight

Šalis: JAV, Didžioji Britanija


Trukmė: 100 min

Reklaminė filmo kampanija skelbė, jog šiame filme žiūrovai išvis kitokį Jasoną Stathamą. Ne tą, visu greičiu lekiantį prabangiu automobiliu, apsuptą gražuolių dėmesio ir ginklų, besimėgaujantį filmo veiksmu egzotiškose lokacijose ir tapusį sprogimų epicentru. Kitokį. Apšepusį, verkiantį, įsimylėjusį, bandantį iš naujo surinkti griuvusio gyvenimo pamatus ir... iš tiesų vaidinantį! Panašu, kad didžiojo kino debiutanto, režisieriaus Steveno Knighto rankose Jasonas Stathamas suvokė mokantis ne tik padykusiai vairuoti, muštis ir keršyti. Tiesa, tam laiko aktorius rado ir šiame filme, tačiau tai nebuvo pagrindine filmo koncentracija.

Picture
Filme „Kolibrio efektas“ J. Stathamas įkūnija karinėse operacijos Afganistane visus draugus praradusį ir nuo potrauminio streso kenčiantį karį Džojų, tapusį lūšnynų gyventoju, mafijos atstovų dėka praradusiu mylimąją Izabelę.

Bandydamas vaduotis alkoholio ir narkotikų liūne gatvėje vyras sutinka vienuolę Kristiną (akt. Agata Buzek), tapusia geresnio rytojaus viltimi ir herojaus simpatijų objektu. Deja, netrukus mažakalbį Džojų pasiekia informacija apie Izabelės žudikus, tad, regis naują gyvenimą pradėjęs vyras privalo priimti bene sunkiausią sprendimą. Ką rinktis – šviesesnį rytojų ar galimybę lengvai atkeršyti mylimosios žudikams ir įvykdyti tariamą teisingumą?..

Picture
Kaip paaiškėjo, net ir atsitiktinai atrasti vyrukai (šuolininką į vandenį J. Stathamą agentai pastebėjo vienos iš treniruočių metu) su tvirtai prilipdyta veiksmo filmų žvaigždės reputacija gali neblogai atrodyti dramos aktoriaus amplua. Davido Fincherio S. Knightui rekomenduotas J. Stathamas, jutęs komandos pasitikėjimą savimi praskleidė vieną savo pumpurų, suteikdamas vilties, jog žiūrovai turės galimybę pamatyti jį ir kitokiame negu jam įprasta kailyje. Aktorių galima būtų sveikinti kine gavus pirmąjį pilnavertį vaidmenį, kurio dėka vyras įrodo turintis gebėjimų vaidinti bei praveria duris į, galbūt, naują savo karjeros etapą, užnugaryje palikdamas jam būdingus stilingus mušeikas.

Ir nors vaidmuo filme „Kolibrio efektas“ Jasonui Stathamui tapo nėrimu į naujus vandenis, režisierius S. Knightas liko ištikimu sau, ėmęsis nagrinėti už visuomenės ribų atsidūrusių Londono gyventojų istorijas ir tokiu būdu juostas „Purvini gražūs žaidimai“ (angl. „Dirty Pretty Things“, 2002), „Rytietiški pažadai“ (angl. „Eastern Promises“, 2007) bei „Kolibrio efektas“ sujungiantis į savotišką trilogiją, pasakojančią apie už visuomenės ribų atsidūrusius žmones.

Picture
Steveną Knightą galima vertinti ir už atsargumą – kartu su J. Stathamu garsiai deklaravęs, jog „Kolibrio efektas“ taps absoliučiai nauju posūkiu aktoriaus karjeroje, žiūrovams parodysiančiu kitokį Jasoną Stathamą, filme režisierius nesiėmė kardinaliai keisti aktoriui įprastais tapusių marškinėlių, o tik delikačiai nukreipė jį kiek kitokia linkme, vos praverdamas duris, į, galbūt, naują aktoriaus  karjeros etapą bei neskubėdamas „Kolibrio efektų“ kadrų prisodrinti smurtu.

Veiksmo trileryje „Kolibrio efektas“ režisierius S. Knightas pasitelkia ir psichologinei dramai būdingų elementų, žiūrovui pristatydamas du savotiškai panašius, savo kiautuose išsigelbėjimo ieškančius žmones, regis, negalinčius pabėgti nuo juos persekiojančios praeities ir negebančius išsivaduoti iš praeities košmarų. Tokiu būdu „Kolibrio efektas“ tampa dviejų herojų istorija, kurioje režisierius laimi nesiimdamas moralizuotojo vaidmens.

Picture
Kaip jau minėjau, Jasonas Stathamas šiame filme atrodo iš tiesų puikiai ir nekasdieniškai. Jam talkina savo pirmąjį vaidmenį tokio kalibro filme atlikusi lenkų kilmės aktorė Agata Buzek, 2010-aisiais Berlyno kino festivalyje pelniusi kylančios žvaigždės apdovanojimą. Deja, nepaisant stipraus moters įkūnyto personažo, tenka pripažinti tiesą, jog geram filmui nepakanka tik dviejų puikiai susigrojusių aktorių.

Bene didžiausiu filmo trūkumu galėčiau įvardinti istorijos paviršutiniškumą. Filmo kūrėjai neatskleidė vidinio Džojaus pasaulio, nesivargindami žiūrovams atskleisti kai kurių jo poelgių motyvų bei nušviesdami emocinio portreto. Dalis veikėjo poelgių atrodo nemotyvuotais, o jo santykiai su Kristina lieka neišvystytais bei nepasiekia emocinio piko.

Filme taip pat pernelyg daug pašalinių siužetinių linijų, tad „Kolibrio efektui“ trūksta esminės filmo grandies išgryninimo, o žiūrovui bandoma perteikti nereikalinga ir, regis, su veiksmu kino ekrane nesusijusi informacija, kurios gausa bandoma maskuoti trūkčiojanti centrinė siužetinė filmo linija.

Picture
Nepaisant gana ryškių ir aiškių juostos trūkumų, pagirtina, jog viso filmo metu puikiai išlaikoma niūri, tamsi atmosfera, filmui suteikianti formą ir stiliaus pojūtį. Atmosferą pagilina ir emocingas bei jautrus garso takelis, tačiau, vertinant visumą, „Kolibrio efektą“ galima būtų pavadinti eiliniu veiksmo filmu, kurį, tarsi tikrų tikriausias herojus, ant savo pečių išvelka Jasonas Stathamas, tikiuosi, jog atvertęs naują savo karjeros puslapį.

KeyKey
22/7/2013 10:46:19 pm

Kaip Stathamo filmas, tai normalus, kai veiskmo filmas ar trileris, tai žemiau vidurkio. Ir Stathamas toks pats, kaip visada, važinėja jis su prabangia mašina, apsivilkęs savo klasikinį kostiumą spardo blogiukus. Nors visų visų blogiukų ir neišspardė, Stathamas tai išsprendė abejingai pasakyta fraze "apie juos pranešiau policijai". Abejoju ar tos 10 sekundžių, kur jis verkia, gali būti laikoma "kitokiu Stathamu" ar "naujas aktoriaus karjeros kelias".
Taip ir nesupratau, prie ko čia tie kolibriai? Lygiai taip pat galėjo vadintis "Moterų efektas", nes moterys pagrindiniam personažui daugiau įtakos turėjo, nei kažkokie ten įsivaizduojami kolibriai. Arba "Pinigų efektas", buvo bomžas, gavo pinigus, ėmėsi tvarkyti reikalus, dirbti. Pinigus atidavė, vėl filmo pabaigoje bomžu bėgančiu nuo policijos patapo.

Reply
6/2/2019 11:13:51 pm

Le sexe est une expérience agréable pour les jeunes et les personnes âgées. Viagra aide les hommes à la question de la puissance!

Reply
28/4/2021 12:55:33 am

Great readiing your blog post

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1