Picture
Biografinė istorinė drama

Režisierius: Terrence Malick

Šalis: JAV, Didžioji Britanija

Trukmė: 135 min
 

Kuomet buvau vos įžengusi į paauglystę, tiesiogine ta žodžio prasme buvau pamišusi dėl animacinio filmo apie žavią indėnę Pokahontą. Iki šiol prisimenu tėvų dovanotą knygą ir parkerį, puoštą šio animacinio filmo atributika. Tiesą sakant, nostalgija Pokahontai išliko iki šių dienų ir kažkodėl net ir dabar, kai per mano akis praslysta daugybė animacinių filmų, Pokahonta vis dar užima ypatingai svarbią vietą mano širdyje. Būtent iš meilės šiam nuostabiam filmui į mano akiratį pateko 2005 – ųjų juosta „Naujas pasaulis“, dar kartą privertusi išgyventi indėnės ir anglo meilės istoriją.

Picture
www.movies.com
XVII amžiuje anglams įsiveržus į indėnų žemes pastarieji į nelaisvę paėmę kapitoną Džoną Smitą (akt. Colin Farrell). Ketindami pasiųsti jį myriop, vyrai yra sustabdomi mylimiausios vado dukters (akt. Q'orianka Kilcher), nepažįstamajam jaučiančios nenusakomą trauką. Jaunoji indėnė iš pirmo žvilgsnio pamilo svetimtautį ir visa širdimi ir mintimis atsidavė jam. Net ir suvokdama, jog žaidžia su ugnimi, mergina leidosi pasroviui ir patikėjo save Smitui. Gyvendama pagal gamtos dėsnius mergina net nenutuokė, jog pasaulyje egzistuoja skausmas, išdavystės, neapykanta, melas ir pavydas. Ir vieną dieną, iš mylimojo, kuriam patikėjo brangiausią indėnų turtą – sielą, ir kuris jai buvo visu pasauliu, mergina sulaukė smūgio ir tepamatė į jūrą išplaukiantį laivą, paliekantį ją. Gyvenimui praradus prasmę, spalvas ir kvapą, kęsdama neužgyjančių sielos žaizdų skausmą, mergina priversta stotis ant kojų, tačiau svetimame jai pasaulyje, gyvenančiame pagal kitokias taisykles, vienai padaryti tai yra pernelyg sunku... Į Ameriką atvykus kapitonui Džonui Rolfui (akt. Christian Bale) gražuolė indėnė pradeda naują gyvenimo etapą ir, pakilusi iš derlingos ir saulėtos Amerikos žemės, kopia į Anglijos aukštuomenės gretas, tačiau praeitis vis dar alsuoja jai į nugarą.

Picture
www.anthroblogs.org
„Naujas pasaulis“ – tai tarsi iš dviejų dalių sudarytas filmas, kurių vienoje matome indėnus, nuostabią gamtą ir žmonių gyvenimą joje. Tuo tarpu kita filmo dalis vyksta kiek atšiauriame Londone, tarp aristokratų, damų puošniomis suknelėmis ir karališkai prabangių sodų. Šis filmas primena meno kūrinį, juvelyrinį dirbinį, kurio pirmoji dalis iš tiesų kiek primena garsųjį animacinį filmą „Pokahonta“.

Picture
www.static.guim.co.uk
Terrence Malick, „Gyvybės medžio“ (orig. „The Tree of Life“, 2011) ir „Plonytės raudonos linijos“ (orig. „The Thin Red Line“, 1998) režisierius, sukūrė savąją „Pokahontos“ versiją, pateikiančią indėniškos ir europietiškos kultūros skirtumus, pasaulėžiūrą ir mąstymą. Vyras neprimeta savo nuomonės, nepateikia sąmoningo jų lyginimo, o tiesiog sugretina šias dvi kultūras ir leidžia daryti savas išvadas.

Picture
Visą filmą persmelkia vidinis balsas - trijų pagrindinių veikėjų apmąstymai ir vidiniai išgyvenimai, kuriantys kiek mistinę ir „plaukiojančią“ nuotaiką, tad filmas kiek primena pasaką – sapną, rojų, į kurį pateko pagrindiniai herojai. Būtent tai ir yra stipriausia filmo pusė bei, žinoma, fantastiški peizažai ir net patys paprasčiausi buitiniai kadrai, nufilmuoti taip, jog virsta nesibaigiančios pasakos elementais.

Neįtikėtina, tačiau tuo metu vos keturiolikos aktorė Q'orianka Kilcher kino ekrane tvirtai ir pagirtinai gerai atrodė šalia tokių kino vilkų kaip Colinas Farrellas ir Christianas Bale. Ir nors daugelyje filmo kadrų Q'orianka atrodo gana vienodai – ta pati veido išraiška, tie patys judesiai, mimika, gestai, tačiau ši mergina suspindėjo „Naujame pasaulyje“ ir visi šie veiksniai buvo būtent tai, ko tą akimirką reikėjo. Mergina puikiai atliko indėnės, patekusios į anglų bendruomenę vaidmenį, perteikė ją kankinusias baimes, jausmus ir įtikino mane, jog būtent ji yra ta tikroji Pokahonta. Beje, įdomu tai, jog viso filmo nei karto nebuvo paminėtas tikrasis, indėniškas merginos vardas.

Picture
www.movies.com
Priešingai negu Q'oriankai, Colino Farrello herojui kartkartėmis pritrūkdavo ryžto, ekspresijos, išraiškos. Iš kitos pusės, tai gali būti ir scenarijaus dalis, kadangi vos ekrane atsiradus Christianui Bale, Colino Farrello herojus šalia jo atrodo tarsi sprendimo nežinantis molio gabalas, o žiūrovo simpatijų strėlės automatiškai smingą į Bale.

„Naujas pasaulis“ – iš tiesų gražus ir jausmingas filmas, paremtas vidiniais išgyvenimais, monologais, kūno kalba ir pagrindinius herojus draskančiais apmąstymais bei pasirinkimu tarp meilės ir pareigos jausmo. Turbūt daug kas pagalvos, jog šis filmas – eilinė meilės istorija apie skirtingų kultūrų atstovų meilę. Skubu paneigti šią nuostatą. Šis filmas kuria ypatingą nuotaiką, o jo atmosfera tiesiog neįtikėtina – jis tarsi meditacija ir kiek primena šamanų burtus ar į transą panardinantį šokį. Tai ne tik pasakojimas apie meilę. Tai istorija apie vidinius išgyvenimus, skirtingas kultūras ir pasirinkimus, žmogų lydinčius visą gyvenimą.

Picture
Į „kino filmų“ skiltį „Naujas pasaulis“ keliauja jau vien dėl to, kad, nepaisant to, jog filmas man labai patiko, negaliu jo rekomenduoti kitiems, nes žinau, jog tai nėra ta kino juosta, kuri neabejotinai patiks daugeliui.

KeyKey
29/9/2011 06:26:02 pm

Filmas įtaigus, bet būtų labai sunku antrą kartą pasižiūrėti. Užsižaista peizažais. Turbūt lėčiausias iš nuobodžiausias Malick'o filmas :)

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1