Picture
www.movies.com
Biografinė romantinė drama

Režisierius: Michael Hoffman

Šalis: Vokietija, Rusija, Didžioji Britanija

Trukmė: 112 min
 

Filmas sukurtas remiantis rašytojo Jay Parini to paties pavadinimo knyga apie žymųjį rašytoją Levą Tolstojų, „Anos Kareninos“ ir „Karas ir taika“ autorių. Jay Parini knygą rašė remdamasis Tolstojaus, jo šeimos narių ir artimų draugų dienoraščiais (Tolstojaus aplinkoje dauguma žmonių rašė dienoraščius, o pats rašytojas juos pildė visą savo gyvenimą).

„Paskutinė stotis“ pasakoja apie paskutines Levo Tolstojaus (vaidina akt. Christopher Plummer) gyvenimo akimirkas. Užsitarnavęs žmonių meilę, pripažinimą ir „tolstovcų“ judėjimą vyras neranda ramybės savo paties namuose.

Picture
www.movies.com
Naujasis jo asmeninis sekretorius Valentinas Bulgakovas (vaidina akt. James McAvoy) - jaunas rašytojas, tapęs savo idealo dešiniąja ranka, vos įžengęs į Tolstojų namus įsukamas į nesibaigiantį konfliktų ir intrigų verpetą, tačiau net ir tokiomis aplinkybėmis Jasnoje Polianoje vyras sugeba rasti savąją meilę Mašą (vaidina akt. Kerry Condon). Išvargintas konfliktų su žmona Sofija (vaidina akt. Helen Mirren) 1910 – ųjų spalio 28 dienos naktį garsusis rašytojas ryžtasi slaptam pabėgimui iš namų. Kelionėje peršalęs ir ėmęs karščiuoti senyvas vyras priverstas išsilaipinti mažoje Astapovo stotelėje, kuri tampa paskutine rašytojo gyvenimo stotimi.

Picture
www.movies.com
Helen Mirren, įkūnijusi rašytojo žmoną, filme žavinga – ji dramatiška, linkusi į kraštutinumus, įtikinanti žiūrovą ir tokia natūrali, kad šiame vaidmenyje nebeįsivaizduoju iš pradžių Sofiją turėjusios įkūnyti Meryl Streep. Stambūs planai, išraiškingos akys ir neblėstanti meilė vyrui jos vaidmenį daro itin dramatišku. Tačiau Helen Mirren vaidmens ir net paties filmo viršūne galėčiau pavadinti momentus, kuomet jos herojė, prislėgta vyro išėjimo, bando nusiskandinti – tą akimirką kai moteris panyra po vandeniu, regis, savo kūnu jauti ją apglėbusį ledinį vandenį...

Picture
www.movies.com
Labiausiai patikęs momentas – jos monologas prie mirštančio vyro lovos, sujaudinęs iki sielos gelmių ir įrodęs, kad miršta tik mūsų kūnas, tačiau tik ne meilė. Helen Mirren ir Christopher Plummer (iš pradžių buvo numatyta, kad Levą Tolstojų vaidins Anthony Hopkins) pastangos nebuvo nepastebėtos – abu aktoriai 2010 – aisiais buvo nominuoti Oskarams geriausios pagrindinio vaidmens atlikėjos ir geriausio antraplanio aktoriaus kategorijose.

Picture
www.movies.com
James McAvoy kaip aktorius man nėra įsiminęs nei viename savo filme, tačiau čia jis daugiau nei puikus. Jo herojus – atviras ir nuoširdus jaunuolis, nuoširdžiai tikintis savo idealais, tačiau turintis savo nuomonę. Neįtikėtina, tačiau amerikiečių režisieriaus sukurtas filmas, su ištisu Holivudo aktorių žvaigždynu priešakyje gavosi nei kiek nekvepiantis Holivudu, ko labiausiai ir bijojau. Jis nesugadintas, gana europietiškas ir, svarbiausia, jame gana taikliai ir tiksliai perteikta rusų tautos dvasia.

Picture
www.movies.com
Filmas man patiko lygiai tiek pat kiek ir nepatiko. Tad lieku tokioje gana neutralioje pozicijoje – negaliu jo nei labai liaupsinti, nei pernelyg peikti. Filme man pritrūko paties Tolstojaus, kuris, filme apie save esti net ne antraplaniame, o dar tolesniame vaidmenyje. Pritrūko užuominų į jo kūrybą, Tolstojaus sekretoriaus asmeninių potyrių ir jo kūrybos afišavimo, kadangi keista, jog viso filmo metu ne tik dienoraštį rašiuso žmogaus kūrybos taip ir neišvystame. Tačiau labai patiko aplinka, muzika, taikliai parinkti aktoriai ir jų vaidyba, kostiumai ir dekoracijos.

Filmas apie gyvenimą, tarpusavio santykius ir pasitikėjimą. Intrigos, paskalos, nuolatinis spaudos kišimasis į asmeninį gyvenimą – ar lengva gyventi tokiomis sąlygomis? Tai mums papasakos pagrindiniai herojai, įsisukę į, regis, nenutraukiamą intrigų liūną.

9/5/2011 03:42:35 pm

Man šis filmas patiko, ištaisiau savo istorines spragas apie L.Tolstojų :) ( beje jo kūrybą dievinu). Tikrai puiki aktorių vaidyba ir įdomus filmas

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1