Picture
Kriminalinė komedija, drama

Režisierius Jon S. Baird

Šalis: Jungtinė Karalystė

Trukmė: 97 min


Kuomet skaičiau kultinio škotų rašytojo Irvine Welsh romaną „Purvas“ (angl. „Filth“), ekranizuoti jį atrodė neįmanoma idėja. Tai nuolatos teigė ir pats rašytojas, kadaise parašęs itin sėkmingai ekranizuotą „Traukinių žymėjimą“ (kurį, beje, irgi vadino neekranizuojamu kūriniu), režisieriui Dany Boyle atnešusiam tarptautinį pripažinimą.

Nepaisant sunkiai suvokiamos galimybės ekranizuoti romaną „Purvas“, panašu, jog režisierius Jon S. Baird ryžosi imtis standartų laužymo ir šiemet pristatė filmą, kino mėgėjus privertusį jo pavardę linksniuoti galybę kartų.

Picture
Pagrindinis filmo „Purvas“ personažas Briusas Robertrsonas (akt. James McAvoy) – visų įmanomų blogybių ir neigiamų savybių rinkinys. Niekšingas, į alkoholizmą ir iškrypimus linkęs rasistas ir narkomanas, turintis psichinių sutrikimų, kenčiantis nuo seksualinės priklausomybės, dievinantis kiršinti bei žeminti kolegas. Jis miega su kolegų žmonomis, prievartauja nepilnametes, provokuoja konfliktus darbe ir pataikauja vadovui. Briusas – policininkas, tiriantis įtartiną japonų studento žmogžudystę, tariamai garantuosiančią jam paaukštinimą. Čia ir slypi intriga – kaip pakilti karjeros laiptais, kuomet žalingi įpročiai ir gyvenimo būdas nuolatos kiša pagalius į ratus bei visu greičiu veža Briusą beprotybės vartų link?

Lyginant su knyga, filme Briuso Robertsono personažas gerokai suminkštintas bei apdovanotas mažesniu blogybių ir ligų rinkiniu negu jo kolega iš romano. Jon S. Baird į ekraną perkėlė tik „gėlytes“, jų spyglius palikdamas Irvine Welsh knygos puslapiuose. Be to, filmo nepasiekė knygoje svarbiu personažu buvęs Briuso viduriuose gyvenantis kaspinuotis. Nepaisant viso to, purvo „Purve“ – per akis, tad pasiryžkite pamatyti filmą, kuriame kartais norėsis užmerkti akis ir susigūžti kėdėje, tuo pačiu mėgaujantis gero juodojo humoro doze.

Picture
Kino kritikai juokauja, jog James McAvoy nusprendus baigti karjerą būtent vaidmuo filme „Purvas“ nuolatos būtų linksniuojamu kaip geriausias jo karjeroje. Ir jie yra absoliučiai teisūs. Iki šiol gana romantiškais, herojiškais ir svajingais vaidmenimis garsėjęs, „švelnučiu“ kartais pravardžiuojamas aktorius J. McAvoy ryžosi kardinaliems pokyčiams ir savo karjerą pasuko 180 laipsnių kampu, siekdamas įrodyti, jog gali kur kas daugiau negu atrodo aplinkiniams.

Vaidmuo filme „Purvas“ – tarsi jam siūtas švarkas! Įkūnijantis psichiškai nestabilų „svajonių“ personažą, kenčiantį nuo alkoholizmo ir noro aplinkinių pasaulį paversti pragaru, J. McAvoy pademonstravo išskirtinį aktorinį meistriškumą, sugebėdamas iššaukti žiūrovo simpatijas savo personažui, nepaisant viso su juo susijusio mėšlo. Tad „Purvas“ – paskutinis mielo vyruko atsisveikinimas su ankstesne savo reputacija ir tarsi pareiškimas, jog iš J. McAvoy galime tikėtis kone visko.  

Picture
Juodojo humoro ir beprotybės pursluose skendintis „Purvas“ susižiūri akimirksniu. Filmas dinamiškas ir energingas, stilistika primenantis „Traukinių žymėjimą“ (angl. „Trainspotting“) bei įsukantis į beprotišku greičiu lekiančio veikėjų gyvenimo sūkurį. Karikatūriniai filmo personažai gyvena siautulingame haliucinacijų ir smurto pasaulyje, dovanojančiame kur kas aštresnius pojūčius nei realybė. 90-ųjų stilistika kvepiantis filmas pasižymi ir ausį glostančiu garso takeliu, kurį sudaro to laikmečio muzikiniai hitai ir klubinės muzikos perlai.

Tad išvada viena - jeigu norite pamatyti tai, kas kino ekranų paprastai nepasiekia ir 97 minutes suptis malonumų ir bjaurasčių karuselėje, negalint atplėšti akių nuo Jameso Mc Avoy – filmą šiam vakarui jau turite.
Leave a Reply.


UA-35502470-1