Picture
www.movies.com
Nuotykių vesternas

Režisierius: Ethan Coen, Joel Coen

Šalis: JAV

Trukmė: 127 min


Vesternas – vienas seniausių ir dinamiškiausių kino žanrų, nepelnytai mirštantis nuo senatvės. Gimęs JAV ir aukso laikus išgyvenęs svajonių šalyje, šis žanras kasmet dovanoja vis mažiau vesterno vardo vertų filmų. Bene žymiausi senieji vesternai - Sergio Leone „Dolerių sauja“ (orig. „A Fistful of Dollars“, 1964), „Dar už kelis dolerius“ (orig. „For a Few Dollars More“, 1965), „Geras, piktas ir bjaurus“ (orig. „The Good, the Bad and the Ugly“, 1966) su paskutiniu Holivudo kaubojumi Clintu Eastwoodu priešakyje.

Picture
www.movies.com
Laiko tėkmėje šis žanras keitėsi, girdėjome apie klasikinius ir spageti vesternus. Artėjant devintajam dešimtmečiui žiūrovai išvydo šio žanro susiliejimą su drama, trileriu, o vieniši ir gyvenimo mėtyti bei vėtyti kaubojai tapo žmogiškesni ir artimesni kasdienybėje paskendusiam žmogui. Žymiausi šio laikmečio filmai – „Šokiai su vilkais“ (orig. „Dances with Wolves“, 1990) bei „Menantis pikta“ (orig. „Unforgiven“, 1992).

Paskutiniajame dešimtmetyje geri vesternai pasaulio praktiškai neišvydo, nes tiesiog nebuvo sukurti. Vienas geriausių šio laikmečio laukinių prerijų dvasia alsuojančių filmų – James Mangold režisuotas „Traukinys į Jumą“ (orig. „3:10 to Yuma“, 2007), bent akimirkai atgaivinęs kaubojus ir nukėlęs juos į Vakarų salūnus.

Picture
www.movies.com
Ir štai 2010 – aisiais, talentingieji broliai Coenai, nebijantys eksperimentuoti žanrais atgaivino šeštojo – aštuntojo dešimtmečio vesternų dvasią ir, perkurdami vieną jų (1969 – ųjų „True Grit“), žiūrovams padovanojo „Tikrą išbandymą“ („True Grit“) – daugybę liaupsių pelniusią juostą, įrodžiusią, jog vesternai JAV vis dar yra tokie pat mylimi kaip ir senais gerais laikais, kuomet kine karaliavo kaubojus Clintas Eastwoodas.

Picture
www.movies.com
Mattie Ross (akt. Hailee Steinfeld) – keturiolikmetė paauglė, kurios tėvą nužudė nusikaltėlis Tomas Chaney (akt. Josh Brolin). Norėdama atkeršyti šaltakraujiškam niekšui, mergaitė palieka namus ir leidžiasi ieškoti to, kuris padėtų jai įvykdyti teisingumą. Pasisamdžiusi žymiausią apylinkių „medžiotoją“ Rusterą Cogburną (akt. Jeff Bridges), lydima kvailoko ir itin šnekaus reindžerio LaBoeuf (akt. Matt Damon) mergaitė leidžiasi į kelionę link indėnų žemių, kuriuose, anot gandų, slepiasi Tomas Chaney, turėsiantis atsakyti už padaryti nusikaltimą. Štai taip prasideda jų kelionė, tapusi santykių ir savęs pačių išbandymu laukinėse Vakarų žemėse.

Picture
www.movies.com
Turiu pripažinti, kad broliai Coenai tikrai pasistengė ir sukūrė beveik senąja dvasia alsuojantį vesterną. Puikios dekoracijos, kostiumai ir taikliai parinkti aktoriai „Tikrą išbandymą“ daro maloniu akiai reginiu, tačiau asmeniškai man, ypatingai vesternų mėgėjai, jis nebuvo labai artimas širdžiai. Pritrūkau dinamikos ir išbaigtumo jausmo. Filmas neverčia pergyventi kartu su herojais ar susimąstyti – jis tiesiog konstatuoja keršto troškimo ir teisybės įvykdymo faktą. Labiausiai filme pritrūkau veiksmo ir judesio – bėgimo, greičio, beprotiško šuoliavimo prerijomis ir kraują kaitinančių susišaudymų – pagrindinių tikro vesterno bruožų. 

Ne itin sužavėjo ir neįsimintinas bei blankus filmo muzikinis takelis bei pabaiga, asmeniškai man sugadinusi ganėtinai neblogo filmo peržiūrą.

Picture
www.movies.com
Filme vyrauja stiprūs, ironiški ir kartais juokingi dialogai, vietomis pokšintys stipriau negi bet koks susišaudymas. Šioje vietoje reikėtų spausti ranką ne tik broliams Coenams, tačiau ir aktoriams, nuostabiai atlikusiems savo vaidmenis.

Visų pirma norisi paminėti jaunąjį Holivudo atradimą ir mažąjį perliuką - Hailee Steinfeld, parodžiusią tvirtą ir charakteringą vaidybą. Jos įkūnyta Mattie – ne pagal metus suaugusi, ryžtinga ir bebaimė mergina, liaudiškai tariant – mergina su kiaušiniais. Ji ciniška, kartais akiplėšiška, gali ryžtingai derėtis su prekeiviu, grasindama jam būtais ir nebūtais dalykais, ji nebijo ginklų ir kelionėje Rusterui bei reindžeriui LaBoeuf tampa tikra rakštimi sėdynėje. Ją sunku pakęsti, tačiau neįmanoma nepamilti šio velniūkščio dviem kasytėmis bei jos atkaklumo. Turiu pripažinti, kad Hailee Steinfeld – bene ryškiausia savo amžiaus grupės aktorė, pranokstanti ne vieną vyresnėlę. Už šį vaidmenį nominuota Oskarui kaip geriausia antrojo plano aktorė, mergina vos per vieną naktį tapo visko mačiusio Holivudo sensacija.

Picture
www.movies.com
Nuostabus ir charizmatiškasis Jeffas Bridgesas, arba Rusteras Cogburnas – vienaakis girtauti mėgstantis nusikaltėlių medžiotojas. Jis myli pinigus, neklauso kitų nuomonės ir yra užkietėjęs egoistas. Jeffas Bridgesas kaip visuomet puikiai jaučia savo herojų ir ekrane kuria charakteringą ir ryškų veikėją, keliantį žavesį. Jo elgesys, prarūkytas ir pragertas balsas, judesiai, net nuolat besiraukianti veido mimika tiesiog ideali! Tai aktorius, pelnytai turintis gauti dar vieną Oskarą. 

Žavingo Jeffo Bridgeso fone visiškai nublanko Matto Damono, vaidinusio plepų ir kvailoką ir reindžerį LaBoeuf, žvaigždė. „Tikrame išbandyme“ jis neįdomus ir „medinis“ herojus, kurį pašalinus nelabai ką ir prarasime. Taip pat gaila, jog Joshas Brolinas gavo ganėtinai mažai „eterio“, ko pasekoje šaltakraujiško žudiko Tomo Chaney portretas liko neatskleistas iki galo.

Picture
www.movies.com
Broliai Coenai visai neblogai perteikė Laukinių Vakarų dvasią – puikios dekoracijos, autentiška aplinka ir miestelėnų kasdienybė, neblogi peizažai „Tikrą išbandymą“ daro maloniu akiai reginiu. Kaip ir minėjau, pritrūkau dinamikos ir senųjų vesternų dvasios, tačiau stipriausias šio filmo kertinis akmuo – puikūs herojų dialogai ir neįtikėtinai taikliai ir puikiai vaidinę aktoriai, padovanoję mums vieną paskutinių Holivudo vesternų. O kur dar nepamirštamas brolių Coenų stilius – subtilus ir kandokas humoras bei ryškus personažai. Vertas dėmesio reginys, nominuotas dešimčiai Oskarų (geriausias metų filmas, geriausias pagrindinio vaidmens atlikėjas, geriausia antrojo plano aktorė, geriausias adaptuotas scenarijus, geriausias režisierius, geriausias operatorius, geriausias meninis apipavidalinimas, geriausias kostiumų dizainas, geriausias garsas, geriausias garso suvedimas).

Monika
28/6/2011 04:33:46 pm

Iki šito filmo net nežinojau kas tie Cohenai. Pažiūrėjau, patiko, susidomėjau. Dabar žiūriu visus filmus jų ir labai patinka, nes toks ypatingas braižas jų ir geras, kandus humoras

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1