Picture
www.humanitas.lt
Autorius: Autorių kolektyvas: Auksė Kancerevičiūtė, Neringa Kažukauskaitė, Izolda Keidošiūtė, Živilė Pipinytė

Apimtis: 148 psl.

Leidykla: Vaizdų kultūros studija

Išleidimo metai: 2011

ISBN: 7952890

Vidutinė kaina: 28 - 50 Lt

Įsigyti galima: visuose Lietuvos knygynuose, kino teatrų „Skalvija“ ir „Pasaka“ kasose (už mažiausią kainą, vos 28 Lt įsigyti ją galite knygyne „Humanitas“) 

Užsukus į bet kurio Lietuvos knygyno meno leidinių skyrių tampa aišku, jog kinas Lietuvoje yra tarsi podukra, galintis pasigirti vos keliais lietuvių autorių sudarytais leidiniais apie kiną gimtąja kalba. Bene ryškiausi jų – 1990-aisiais išleista Vytauto Mikalausko „Kinas Lietuvoje“ bei Sauliaus Macaičio leidiniai: 2000-ųjų „100 žymiųjų pasaulio filmų“ bei po dvejų metų išleista „Šviesos sukurti. Profesija: kino aktorius“.

Šių knygų gretas papildė 2011-ųjų gegužės 23 dieną „Skalvijos“ kino centre Vilniuje pristatyta pirmoji neverstinė pasaulio kino istorija „Trumpa kino istorija: nuo ištakų iki Antrojo pasaulinio karo“, kurią parengė iškiliausios šalies kino kritikės Auksė Kancerevičiūtė, Neringa Kažukauskaitė (leidinio sumanytoja), Izolda Keidošiūtė ir Živilė Pipinytė.

Dvejus metus rengtoje, 148 puslapių, nedideliu tiražu (1500 vnt.) išleistoje knygoje pristatomos kino ištakos, atsiradimas, jo raida, aptariami kino laimėjimai ir praradimai, kino žanrai ir veiksniai, padėję pamatus šiuolaikiniam kinui.

Žinoma, vos šiam leidiniui pasiekus knygynų lentynas, knygą nedelsdama įsigijau ir aš. Kokybiškas popierius, gausios iliustracijos ir gražus maketas traukia akį, tad nekantriai įkišau nosį į vidų ir nenusivyliau. „Trumpa kino istorija. Nuo ištakų iki Antrojo pasaulinio karo“ suskirstyta į dvylika skyrių, kiekvienas kurių trumpai pristatomas šiam prasidėjus: „Kino priešistorė (380 m. pr. m. e. – 1895)“, „Kino atsiradimas. Ankstyvieji metai“, „Holivudo atsiradimas. JAV kino pramonės susiformavimas“, „Žanrų susiformavimas“, „Nacionalinės kinematografijos formavimasis (1895-1930)“, „Pirmasis pasaulinis karas ir kino krizė Europoje“, „Kino avangardas ir ieškojimai“ (1920-1930)“, „Garso atsiradimas“, „Holivudo klestėjimo amžius: 3-iojo dešimtmečio vidurys – 5-ojo dešimtmečio pabaiga“, „Spalvoto kino atsiradimas“, „Nacionalinės kinematografijos raida 3-4-ajame dešimtmetyje“ bei „Kinas per Antrąjį pasaulinį karą“.

Knyga įdomi, parašyta puikiu, lengvai skaitomu stiliumi, gausiai iliustruota archyviniais kadrais. Joje aptariami svarbiausi kino įvykiai, filmai, žanrai, kino kalbos evoliucija, iškiliausios asmenybės ir kino raida istorijos tėkmėje. Kiekviename leidinio skyriuje nagrinėjama technologinė kino pažanga ir jo laimėjimai, nemažai dėmesio skiriama atskirų šalių kinematografijos analizei. Už knygos puslapių neliko ir to meto kino intrigos, kino kūrėjų žiūrovų vilionei naudoti triukai bei asmeninio kino legendų gyvenimo detalės.

Glaustas, tačiau informatyvus leidinys pravers kino mėgėjui, mylinčiam kiną ir norinčiam su juo susipažinti iš arčiau. Ši knyga nubrėš tam tikras gaires ir padės nepasiklysti gausioje kino istorijoje, glaustai ir aiškiai pateiks su ja susijusią informaciją, tad puikiai pravers kinu domėtis pradedantiems žmonėms bei visiems, savo knygų kolekcijoje norintiems turėti kelrodę žvaigždę, padėsiančią nepasiklysti kino istorijoje. Žinoma, žmogui, apie kiną norinčiam turėti daug ir išsamių žinių, šios knygos žinių gilinimui neužteks, tad teks ieškoti rimtesnio ir išsamesnio leidinio arba apsišarvuoti kantrybe ir susirasti likusią informaciją.

Labai džiaugiuosi savo knygų lentynas papildžiusi šiuo leidiniu ir jau laukiu antrosios knygos, kuri turėtų pasirodyti jau šiemet (nors pristatant pirmąją knygą buvo žadėta, jog antroji pasirodys 2012-aisiais) ir pratęsti pažintį su kino istorija nuo Antrojo pasaulinio karo iki šių dienų.
 


Comments
Leave a Reply

  Apie mus

  www.kinokadras.lt

  Geras kinas, įdomūs faktai, kino aprašai ir pasiūlymai ką žiūrėti kai norisi kažko ypatingo

  Laukiu Jūsų pasiūlymų, komentarų ir pastabų adresu info@kinokadras.lt

  Kategorijos
  Reklamos klausimais kreipkitės info@kinokadras.lt

UA-35502470-1