Picture
www.laikas.lt
Drama

Režisierius: Jonas Trukanas

Šalis: Lietuva

Trukmė: 36 min
 

Kuomet atsirado galimybė šį filmą atsisiųsti ir pasižiūrėti oficialioje jo svetainėje http://filmasknygnesys.lt/, nedelsdama jį atsisiunčiau, tačiau daugybę mėnesių marinavau kompiuteryje, vis neprisiversdama jo peržiūrėti. Kaip vėliau pasirodė, mano ne itin didelis noras žiūrėti šį filmą pasitvirtino kaip ne itin gero ir įdomaus filmo rodiklis.

XIX amžiaus Lietuva Imperinės Rusijos sudėtyje, 1869 – ieji. Lietuvoje uždraudus lietuviškus leidinius lotyniškomis raidėmis, uždarius mokyklas ir uždraudus mokymą lietuvių kalba, visuomenėje ima kilti pasipriešinimas. Steigiamos slaptos spaudos platinimo draugijos, formuojamos slaptos mokyklos, atsiranda knygnešiai, vienas kurių – Mažvydas (akt. Valerijus Jevsėjevas). Ligos pakirstas, už blaivybę pasisakantis vyras, knygą laikantis šventenybe, miškais keliauja iš Mažosios Lietuvos, nešinas ryšulių knygų. Kelyje sutikęs persimetėlį Jurgį (akt. Laisvūnas Raudonis) vyras rizikuoja gyvybe, slapstosi nuo rusų armijos kariūnų, tačiau bet kokia kaina ketina knygas pristatyti į vietą...

Picture
www.laikas.lt
Filmo kūrėjai ėmėsi kurti filmą nuo Lietuvos istorijos neatsiejama knygnešių tema, tačiau akivaizdu, jog neapgalvojo daugelio aspektų.

Pakilia nuotaika įsijungusi filmą nuo pat pirmųjų filmo kadrų ėmiau jį peikti. Pernelyg akivaizdžiai kompiuteriu padailinti kadrai, per visus galus besiveržiantis dirbtinumas, neišbaigtumas, dėmesio stoka detalėms ne tik kad nedžiugino, bet su kiekviena minute sunkino filmo peržiūrą ir mažino malonumą stebėti lietuvišką filmą.

Galėčiau pagirti neblogą juostos muziką, tačiau turiu pripažinti, kad kartkartėmis filmui ji netiko. Žiūrėdama filmą nemėgstu kuomet mano dėmesį savo įkyrumu, garsumu ar kitais faktoriais blaško muzika. „Knygnešyje“, kuomet išjungiau filmą ir palikau tik muziką, ji skambėjo tiesiog puikiai, tačiau filmui kartkartėmis ji paprasčiausiai nedera. Filmas ir muzika buvo tarsi du atskiri, o ne vienas kitą papildantys vienetai.

Picture
www.laikas.lt
Tačiau labiausiai filme erzinęs dalykas – rusų armijos kariūnai, rusų kalba kalbėję su akcentu!!! Na nejaugi Lietuvoje neegzistuoja nei vienas rusakalbis aktorius, galėjęs suvaidinti rusą? O galbūt filmo kūrėjai pasirodė esantys šovinistais, filmavimo aikštelėje norintys matyti tik grynakraujus lietuvaičius? Asmeniškai mane rusai, gimtąja kalba kalbantys su ryškiai juntame akcentu erzino labiau negu bet kas kitas. Būtent šis faktorius filmą padarė neįtikinančia pasakaite apie spaudos draudimo laikotarpį, tad „Knygnešys“ – neįtikinamas ir, asmeniškai man, įspūdžio nepalikęs filmas.

Filmą galima pažiūrėti ir parsisiųsti čia.
KeyKey
8/11/2011 05:02:23 pm

Teisingos įžvalgos. Man irgi labiausiai užkliuvo caro kariškiai, ir akcentu ir savo bukaprotišku elgesiu. Tipažas toks pats, kaip girtų treninginių iš provincijos, tik tiek, kad uniformomis apsirengę.

Vizualią dalį dar galima atleisti, bet dialogai mediniai. Idėja graži, bet pernelyg idealizuota, nėra žmonių, nėra to laikmečio gyvenimo. Viskas atrodo kaip spektaklyje, kur matai vadinimą, bet supranti, jog tai tik aktoriai priešais dekoracijas.

Reply
31/12/2015 07:50:22 am

yra kariniai batai ?

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1