Picture
www.filmfest-braunschweig.de
Drama

Režisierius: Andrius Paškevičius

Šalis: Lietuva

Trukmė: 11 min

Sąžiningai prisipažinsiu, kad ne itin mėgstu trumpametražius filmus. Kodėl? Nes žiūrėdama juos visuomet jaučiuosi tarsi vaikas, kuriam saldainius duoda tik pauostyti. Pernelyg trumpai trunkantis peržiūros malonumas dažniausiai lemia, jog trumpo metro filmus žiūriu tik išskirtinėmis progomis. Kadangi pastaruoju metu jaučiu milžinišką laiko stoką ir nenumaldomą filmų alkį, mano vakarus pagardina būtent ilgai kaupti trumpo metro filmai. Vienu labiausiai man patikusių filmų dalinuosi su jumis. Tai Andriaus Paškevičiaus režisuotas „Senelis“, pasakojantis apie į gimtinę aplankyti senelio grįžusį studentą, kurį tiesiogine ta žodžio prasme persekioja iš niekur atsirandantys apelsinai, tapę ne tik pagrindine filmo mįsle, tačiau ir atsakymu į žiūrovo smalsumą.

Picture
www.tofifest.pl
Juostą nufilmavo Saulius Lukoševičius, filmavęs ir neseniai apžvelgtą „Knygnešį“. Šis trumpametražis filmas – baigiamasis vaikino darbas Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijoje. Būtent operatoriaus darbas ir buvo labiausiai akį džiuginęs ir patraukęs faktorius, stilistiškai kiek primenantis ir patį „Knygnešį“.

2011-aisiais tarptautiniame kino festivalyje „Arsenals“ Rygoje, „Senelis“ išsivežė geriausio trumpametražio Baltijos šalių filmo apdovanojimą. Tais pačiais metais nacionaliniuose Sidabrinės gervės apdovanojimuose juosta buvo nominuota geriausio studento sukurto filmo vardą. Šiuo metu filmas įeina į kelių kino festivalių programas, tad tikėtina, jog savo apdovanojimų lentyną papildys dar keliais garbingais  apdovanojimais.

Jeigu turite vos kelias laisvas minutes ir norą pamatyti kai ką įdomaus, siūlau „Senelį“, akimirkai nukelsiantį vaikystę ir leisiantį prisiminti anuomet senelių globoje praleistas nerūpestingas dienas, kuomet taip norėjosi užaugti...

Filmą galite peržiūrėti internete, Sauliaus Lukoševičiaus svetainėje
Viti
6/2/2012 12:30:08 am

Deja, labai jau lietuviškai. Kadrai per ilgi ir neįdomūs. Man nepatiko. NOrs idėja pradinė, matosi, buvo nebloga.

Reply
6/2/2012 02:17:54 am

Kadrai nebuvo tokie ilgi kokiais galėtų būti. Asmeniškai man tai neužkliuvo. Geras operatoriaus darbas, montažas, įdomi muzika ir puiki idėja manęs neprivertė po kaulelį narstyti filmo ir piktintis jo lietuviškumu. Tikiuosi, kad "Senelis" gaus dar ne vieną apdovanojimą, nes jis yra vertas to.

Kalbant apie kadrų ilgumą, reikėtų prisiminti filmo mintis ir idėją - kalbama apie vaikystę, juntama nostalgija ir ilgesys. Filmuose tokie kadrai visuomet būna vos ilgesni už įprastus.

Dar vienas niuansas - tai trumpo metro filmas, tad vertinti jo lyginant su ilgametražiais filmais būtų paprasčiausiai neteisinga.

Reply
KeyKey
22/2/2012 04:59:01 pm

Tai kad patys studijuojantys LMTA juokauja apie lietuviškas kino tradicija, kad kai montuoji filmą, tai dedi kadrą, kuriame tai, ką nori parodyti, po dar laikai 2 - 3 sekundes kadrą ir tik tada jungi su kitu.

Reply
KeyKey
7/3/2012 08:11:55 pm

Kaip matau, visai nieko neparašyta apie filmą, tik pristatyti filmo autoriai ir tai ką jie dar yra sukūrę.

Taigi, apie "Grandpą". Jog tai yra "senelis" paminėta tekste po video, o pačiame filme oficialus pavadinimas yra Grandpa. Lietuviško filmo su lietuvišku pavadinimu ir lietuviškais titrais neradau internete.

Jeigu filmą vertinti kaip atsiskaitomąjį darbą, tai viskas gerai su filmu :) Matosi, kiek išmoko ir ką sugeba parodyti režisierius, scenaristas, kinematografas, aktorius.
Vertinant rezultatą, kaip rimtą filmą, kuris dalyvavo (dalyvaus?) festivaliuose, tai scenarijaus idėja naivoka, be jokių užuolankų. Etiudas ir tiek, kaip paveikslas, yra mintis, bet nėra vystymo, kovos, ėjimo link vienokio ar kitokio tikslo. Iki galo nesupratau, ką norėjo pasakyti autoriai.
Filmo eiga ir nuotaika tinkama, bet per daug statiška viskas. Pagrindinis aktorius lyg ne kino filme, o teatro scenose sukiojasi. Per daug sterili, išgryninta "teatrinė" aplinka. Metaforos - sakysite? Bet jos netinkamai panaudotos! Vietoje to, kad žiūrovas pajustų kaimą, trobą, kiemą, žiūrovas priverstas įsivaizduoti kaimą, trobą ir kiemą kaip teatro scenoje. Taip pat galima įtarti, kad pagrindinis aktorius yra Terminatorius, nes jo veido išraiška nesikeičia per visą filmą :) Bandė šypseną pavaizduoti, bet Grandpui šypsena geriau pavyko.

Nostalgija nors ir netrykšta džiaugsmu, bet yra geras jausmas, tačiau "Grandpoje" kažkaip nejauku.

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1