Picture
Aktorė Sarina Farhadi ir režisierius Asghar Farhadi
Vakar baigėsi 11 dienų trukęs, Vokietijos sostinėje vasario 10 – 20 dienomis šurmuliavęs Berlyno kino festivalis, vadinamoji Berlynalė.

Kaip ir galima buvo tikėtis, pagrindinį tarptautinės žiuri prizą, Auksinį lokį, pelnė favorite laikyta iranietiška režisieriaus Asghar Farhadi drama „Naderas ir Simin. Išsiskyrimas“ (orig. „Jodaeiye Nader az Simin“), pasakojanti apie dramatišką šeimos krizę, pasibaigusią skyrybomis, kurios tampa tik skaudžių įvykių grandinės pradžia. Festivalio žiuri pirmininkė Isabella Rossellini išreiškė iranietiško kino, šiuo metu išgyvenančio ne pačius geriausius laikus, palaikymą. Moteris priminė apie 2010 – ųjų pabaigoje suimtą ryškiausią Irano režisierių Jafar Panahi, kuriam skirta šešerių metų laisvės atėmimo bausmė bei draudimas 20 metų kurti filmus už kino juostą, pasakojančią pasauliui apie 2009 – aisiais Irane vykusius masinius protestus, nukreiptus prieš prezidentą Mahmoudą Ahmadinejadą ir jo politiką bei perrinkimą kitai kadencijai.

Picture
„Naderas ir Simin. Išsiskyrimas“
Savo kalboje, pasakytoje atsiimant Auksinį lokį, režisierius Asghar Farhadi išreiškė savo pagarbą ir palaikymą kolegai Jafar Panahi, sakydamas „Jafar, tai – tau. Tikiuosi, kitąkart tu stovėsi šalia“. Jafar Panahi 61 – ąjame Berlyno kino festivalyje turėjo dalyvauti kaip vienas iš žiuri narių. Šiuo metu režisierius paleistas už užstatą ir neturi teisės išvykti iš šalies. Nepaisant to, vyras parašė kreipimąsi, kuris buvo perskaitytas festivalio atidarymo ceremonijos metu. „Netekau galimybės kurti kino juostas dvidešimčiai metų. Tikiuosi, kad išlaisvintas galėsiu keliauti po pasaulį be geografinių, etninių ir ideologinių sienų. Pasaulyje, kuriame visi žmonės yra laisvi ir gyvena taikiai nepriklausomai nuo jų religijos ir įsitikinimų“,-  rašė režisierius. Tuo tarpu Berlynalė atvirai pasmerkė Irano Vyriausybės nutarimą dėl Jafar Panahi bei scenoje įkurdino kėdę su režisieriaus pavarde, dar kartą demonstruojant protestą prieš daugumos neteisingu laikomą sprendimą.

Picture
„Miegligė“
Asghar Farhadi nebuvo vienintelis „Naderas ir Simin. Išsiskyrimas“ filmavimo grupės narys, pelnęs apdovanojimą Berlynalėje. Sidabriniai lokiai atiteko aktoriams, kurie filmavosi režisieriaus juostoje.

Nenustebino ir žiuri Grand Pri apdovanojimo laimėtojas, režisieriaus Béla Tarr juodai balta vengrų juosta „Turino žirgas“ (orig. „A Torinói ló“), savo pasakojimu aprėpianti 6 senyvo vyro ir jo dukters gyvenimo dienas, jiems kankinat nusikamavusį žirgą. Atsiimdamas prizą režisierius elgėsi kaip vienas savo filmo herojų – pakilo į sceną atsiimti savo Lokio, nepriėjo prie mikrofono, ir, nešinas apdovanojimu, tylėdamas grįžo į salę.

Picture
„Turino žirgas“
Šiemet festivalyje netrūko naujų spalvų ir aštrių kampų, pabrėžiamų filmais. Vienas tokių – jau minėtas protestas prieš Jafar Panahi bausmę bei kino juosta apie Rusijoje kalinamą buvusį naftos magnatą Michailą Chodorkovskį.

Per vienuolika dienų trukusį malonų festivalio šurmulį žiūrovai išvydo beveik 400 filmų iš 58 skirtingų šalių.

Žemiau rasite visą laimėtojų sąrašą, kuris atrodo taip:

Picture
„Naderas ir Simin. Išsiskyrimas“
Geriausias filmas: „Naderas ir Simin. Išsiskyrimas“ (orig. „Jodaeiye Nader az Simin“)

Picture
„Naderas ir Simin. Išsiskyrimas“
Geriausia trumpametražė juosta: Chan-kyong Park ir Park Chan-wook „Naktinė žvejyba“ (orig. „Paranmanjang“), nufilmuota išmaniuoju telefonu iPhone.

FIPRESCI (Kino kritikų federacija) savo prizą atidavė konkursinės programos „Turino žirgui“ (orig. „A Torinói ló“), o „Panoramos“ skiltyje nugalėjo prancūzų komedijinis trileris „Paskutinis aukštas, kairėn ir kairėn“(orig. „Dernier étage gauche gauche“)

Žiūrovų simpatijų apdovanojimas  „Panoramos“ skiltyje atiteko „Net lietus“ (orig. „También la lluvia“), kuriame vaidina Gael García Bernal. Ši juosta šiemet pretendavo būti nominuota Oskarui geriausio užsienio filmo kategorijoje kaip Ispanijos kandidatė.  

Nuotraukos cfnews13.com, berlin.cafebabel.com, critic.de, assets.nydailynews.com

Klara
24/2/2011 08:06:21 pm

Na ką belieka laukti Oskarų :)

ReplyLeave a Reply.

  Apie mus

  www.kinokadras.lt

  Geras kinas, įdomūs faktai, kino aprašai ir pasiūlymai ką žiūrėti kai norisi kažko ypatingo

  Laukiu Jūsų pasiūlymų, komentarų ir pastabų adresu info@kinokadras.lt

  Kategorijos
  Reklamos klausimais kreipkitės info@kinokadras.lt

UA-35502470-1