Picture
www.ruskino.ru
Veiksmo drama

Režisierius: Andrej Kavun (Андрей Кавун)

Šalis: Rusija

Trukmė: 100 min
 

1995 – ieji, Afganistanas. Rusijos krovininis lėktuvas priverstinai tūpia islamiškojo terorizmo sostinėje Kadnagare. Penki lėktuvo pilotai (vaidina akt. Александр Балуев, Владимир Машков, Андрей Панин, Александр Голубев, Богдан Бенюк) talibų įkalinami nelaisvėje, tačiau penkeriukė, įvykį laikydama per klaidą įvykusiu incidentu net neįsivaizduoja, kad pragare praleis net 378 dienas.

Picture
www.ruskino.ru
Kasdien kovodami dėl savo gyvybės, stengdamiesi neprarasti tikėjimo ir paskutinės vilties, neišduoti tėvynės ir išlikti savimi, penki vyrai nepraranda vilties, jog vieną dieną ištrūks ir jų košmaras baigsis. Tačiau su kiekviena diena viltys būti išlaisvintiems mažėja, tikėjimas slopsta, o namų ilgesys varo į neviltį. Nelieka nieko kito kaip tik bėgti... Aerodrome stovi akylai saugomas rusų lėktuvas. Laukas aplink jį užminuotas, tačiau kitos galimybės grįžti namo tiesiog nėra.

Picture
www.ruskino.ru
Filmo siužetas paremtais tikrais įvykiais, su Rusijos pilotais nutikusiais 1995 metais. Afganų talibai užgrobė lėktuvą ir jo ekipažą (7 pilotus) bei laikė nelaisvėje daugiau kaip metus. Visos Rusijos valdžios pastangos išlaisvinti įkaitus buvo bevaisės, tačiau pilotai pagrobė savo pačių lėktuvą ir išskrido namo, o gimtinėje buvo apdovanoti garbingais Rusijos ordinais už drąsą ir vyriškumą.


Picture
www.ruskino.ru
Daugiau kaip metus atšiauriomis sąlygomis praleidus svetimoje žemėje dažnas pradėtų jautis bejėgiu ir tikėtų, jog nebegali pakeisti savo likimo. Tačiau lėktuvo įgulos vyrai nepasidavė, nepalūžo, išsaugojo kovinę dvasią ir, gavę progą pabėgti kaip mat ja pasinaudojo. Įspūdinga? Žinoma taip! Tačiau visuomet egzistuoja „bet“. Herojų charakteriai filmo eigoje išlieka tokie patys ir nesikeičia. Vienas lakūnas nuolat skundžiasi ir kenčia, o kiti jį gelbsti. Kitas reguliariai ieško nemalonumų ir įsivelia į konfliktus. Trečias visus taiko ir ramina. Ketvirtas visuomet sėdi tyliai, tačiau pajutęs menkiausią pavojų yra pasiruošęs bet kada perpjauti gerklę priešui. Na, o penktas nuolat kvailioja. Tokius juos matome pirmuosiuose kadruose, tokie jie lieka ir finalinėse scenose. Veikėjų charakteriai ir būdo savybės filmo eigoje nepasikeičia nei per nago juodymą. Tačiau juk kalėjimas ir gyvenimas nelaisvėje negali nepaveikti žmonių charakterių! Tad labai gaila, jog operatoriai neužfiksavo arba nenorėjo užfiksuoti kaip žmonės, prarandantys viltį, sugeba susiimti ir patį likimą pakreipia jiems naudinga linkme.

Picture
www.ruskino.ru
Juostoje daug kas nutylėta ir neparodyta, tad priskirčiau tai prie trūkumų. Dėl operatoriaus nenoro parodyti realias personažų problemas, atskleisti jų gilesnius psichologinius portretus, „Kandagaras“ prarado dalį dramatiškumo. Buitinių problemų nebuvimas, bėgimas nuo personažų konfliktų filmui pliusų neprideda. Ryškiausias nutylėjimo pavyzdys – pilotų pokalbis, kuomet vienas jų sako, kad žiemą Kandagare baisiai šalta, tačiau žiūrovas taip ir neišvysta kaip pilotai kentė ir gelbėjosi nuo šalčio, nors, man regis, visi jų išgyvenimai yra svarbi scenarijaus dalis.

Picture
www.ruskino.ru
Tačiau visus filmo trūkumus išperka nuostabi aktorių komanda ir įtikinama jų vaidyba, atgaivinusi Rusijoje didvyriais laikomus personažus. Ypatingai patiko aktoriaus Vladimiro Maškovo vaidyba – jo personažas charizmatiškas, temperamentingas ir atkaklus. Pasiutęs ir kiek pakvaišęs, jokiomis aplinkybėmis nepasiduodantis ir degantis didžiuliu noru ištrūkti iš svetimos jam žemės.

Nežinau kaip tiksliai „Kandagaras“ atspindi realius įvykius, tačiau juosta, nepaisant tam tikrų trūkumų sugebėjo gana įtaigiai parodyti žmonių ryžtą, kovingą dvasią ir pabėgimą iš pragariškos priešo žemės.

Intelektualaus kino mėgėjus „Kandagaras“ vargu ar nudžiugins, tačiau veiksmo filmų gerbėjams, besižavintiems įtaigia aktorių vaidyba filmas neabejotinai patiks.
Leave a Reply.


UA-35502470-1