Picture
www.movies.com
Mokslinės fantastikos veiksmo drama

Režisierius: Rupert Wyatt

Šalis: JAV

Trukmė: 105 min                                                                               
 

Vilas (akt. James Franco) – perspektyvus mokslininkas, jau penkmetį kuriantis vaistus, padėsiančius išgydyti Alzheimerio ligą, kuria serga vaikino tėvas (akt. John Lithgow). Tiriant daug žadantį vaistą, skatinantį smegenų ląstelių atsinaujinimą - ALZ 112, laboratorijoje įvyksta nesėkmė ir tolesni tyrimai pasmerkiami pražūčiai. Užmigdžius visas eksperimente dalyvavusias beždžiones viename iš narvų Vilas randa ką tik gimusį šimpanziuką (akt. Andy Serkis), kurį parsineša namo ir pavadina Cezariu. Netrukus paaiškėja, jog Cezario mama, buvusi pagrindiniu ALZ 112 bandomuoju triušiu, vaistą genetiškai perdavė savo vaikui, kuris, neturėdamas žuvusių smegenų ląstelių, kurias reikėtų atstatyti, pajunta kitokį vaisto šalutinį poveikį – Cezario intelekto koeficientas kasmet dvigubėja, o šimpanzė savo elgesiu toli gražu neprimena primato.

Picture
www.movies.com
Vieno apsilankymo klinikoje metu sutikęs gražuolę veterinarę Karoliną (akt. Freida Pinto) Vilas ryžtasi ALZ 112 išbandyti su žmonėmis ir suleidžia vaistų savo kasdien silpnėjančiam tėvui, kuris jau kitą rytą pabunda be menkiausių Alzheimerio ligos požymių. Deja, palaipsniui organizmas pripranta prie vaistų ir pradeda gaminti antikūnus, tad Vilui nelieka nieko kito kaip išrasti stipresnę vaisto versiją – ALZ 113. Tuo metu Cezaris už kaimyno užpuolimą ir jo piršto nukandimą patenka į gyvūnų prieglaudą, kuriai vadovauja niekam tikęs Džonas (akt. Brian Cox) ir jo sūnus Dodžas (akt. Tom Felton), besismaginantis kankindamas beždžiones. Būtent čia Cezaris įsisavina gyvenimo pamokas, suvokia savo pranašumą kitų primatų atžvilgiu ir supranta, jog visuomenėje beždžionės nėra lygios žmogui. Būtent todėl šimpanzė sutelkia prieglaudos ir kitas San Francisko beždžiones kovai ir ragina sukilti prieš žmones bei padaryti galą visuomenės nusistatymui prieš primatus.

Picture
www.movies.com
Panašu, kad Jamesas Franco vis labiau įsitvirtina Holivude ir pretenduoja tapti ne tik geriausiai apmokamu ir daugiausia pelno atnešančiu aktoriumi, tačiau ir vienu sėkmingiausiu jaunosios kartos kino pramonės atstovu. „Beždžionių planetos“ sukilime jis vaidina puikiai – jo herojus natūralus ir tikras, o aktorius puikiai perteikiantis savo herojaus savybes ir jausmus.

Picture
www.movies.com
Pagrindinio herojaus merginą įkūnijusi Freida Pinto man nepadarė didesnio įspūdžio. Nors ekrane ją matome gana dažnai, moters vaidmuo nėra labai svarbus. Nepaisant to, kad kaip aktorė Freida puikiai pasirodė „Lūšnynų milijonieriuje“, šioje juostoje aš mačiau tik gražią merginą, dalyvaujančią kai kuriuose kadruose ir nieko daugiau.

Picture
www.movies.com
Nors Tomas Feltonas ekrane šmėžuoja ne tiek jau ir daug, turiu pripažinti, kad jis man patiko. Pasibaigus Poteriados nuotykiams vaikinas nebėgo nuo savo blogiuko etiketės ir iš didžiausio Hario Poterio nedraugo – Drako Smirdžiaus transformavosi į žiaurų gyvūnų prižiūrėtoją Dodžą. Poteriadoje Feltonas priklausė blogiečiams, tačiau jo herojus buvo aplinkybių dėka kitoje barikadų pusėje atsidūręs kiek užguitas vaikis. Tuo tarpu „Beždžionių planetos sukilime“ jis iš tiesų piktas, blogas ir besimėgaujantis savo nehumanišku elgesiu. Džiugu, kad jaunasis aktorius, net ir gavęs sąlyginai nedaug eterio minučių, sugebėjo jas tinkamai išnaudoti ir prikaustyti dėmesį prie savęs.

Picture
www.movies.com
Na, o kur gi garsieji specialieji efektai! Šiam filmui kūrėjai panaudojo pačius moderniausius specialiuosius efektus, kuriuos kūrė Peterio Jacksono dar 1993 metais įkurtos „WETA Digital“ studijos specialistai. Būtent šie žmonės ne tik kūrė King Kongą, Smygolą, arba kitaip Golumą iš „Žiedų Valdovo“ (orig. „The Lord Of The Rings“), tačiau iš Navi žmogeliukus 2009 – aisiais Oskarą pelniusiame „Įsikūnijime“ (orig. „Avatar“). Tad jeigu kas mano, jog „Įsikūnijimas“ buvo aukščiausias pilotažas specialiųjų efektų kūrime, turiu nuvilti, nes dabar šią poziciją užima „Beždžionių planetos sukilimas“. Tačiau dėl skirtingų filmų pobūdžių, kitokio žanro ir kitokios technologijos, galbūt ne visi įvertins pastarojo filmo specialiuosius efektus.

Picture
www.movies.com
Nors vietomis beždžionės kiek panašėjo į žmones, tačiau didžioji filmo dalis buvo padaryta be priekaištų, kuomet stebi ekrane matomas šimpanzes ir nei viena tavo kūno ląstelė net neabejoja, kad tai yra šimpanzė, o ne Andy Serkisas, įkūnijęs Cezarį. Beje, būtent šis žmogus vaidino jau anksčiau minėtus King Kongą ir Smygolą/Golumą, tad po Cezario vaidmens Serkisas ne veltui vadinamas Holivudo persikūnijimo meistru. Pripažinkime, kad suvaidinti tokius personažus reikia žymiai daugiau talento, darbo, patyrimo ir profesionalumo negu paprastam aktoriui. Tad žemai lenkiu galvą Andy Serkisą, žaviuosi jo talentu ir atsidavimu kinui.

Picture
www.movies.com
Taigi, visumoje „Beždžionių planetos sukilimas“ gavosi dinamiškas, be šalutinių dialogų ir ištęstų scenų filmas. Patiko filmo idėja, autorių požiūris į beždžionę – asmenybę, temos pateikimas ir išpildymas. Čia nesikoncentruojama į veiksmą ir specialiuosius efektus, didesnis dėmesys skiriamas žmogiškiems faktoriams – santykiams tarp Vilo ir Cezario, Cezario ir jį supančio pasaulio. „Beždžionių planetos sukilimas“ gavosi daugiau negu vykęs, tad rekomenduoju keliauti į filmo peržiūrą!

Beje, filmo pabaiga akivaizdžiai užsimena apie pratęsimą, kuris, tikiuosi, pranoks savo pirmtaką.
Leave a Reply.


UA-35502470-1