Picture
www.movies.com
Drama

Režisierius: Susanne Bier

Šalis: Danija, Švedija

Trukmė: 119 min

„Geresniame pasaulyje“ – kultinis 2010 – ųjų „Scanoramos“ filmas, pelnęs daugiausia žiūrovų simpatijų ir tapęs žiūrimiausia festivalio juosta. 2011 – aisiais filmas neliko nepastebėtas ir už Atlanto – iškovojo Auksinį Gaublį ir Oskarą kaip geriausias užsienio filmas.

Šiandien galiu teigti, jog „Geresniame pasaulyje“ – vienas geriausių mano kada nors matytų filmų apie sąžiningumą pačiam prieš save, idealų griūtį, atgailą ir atleidimą. Po jo peržiūros galvoje dar kelias dienas „sukau“ filme matytus vaizdus ir analizavau siužetą bei Susanne Bier kūrybos braižą. Tad trumpai apie filmą.

Picture
www.movies.com
Vienas pagrindinių veikėjų, Antonas (vaidina akt. Mikael Persbrandt) dirba gydytoju Afrikos pabėgėlių stovykloje. Ilgi darbo svetimame žemyne metai, matant kitų skausmą ir kančias išmokė vyrą niekuomet į agresiją ir pyktį neatsakyti tuo pačiu. Ramus, išmintingas ir pasiruošęs bet kada ištiesti pagalbos ranką – toks yra mūsų pagrindinis herojus. Deja, daug ir sunkiai dirbdamas, vyras gimtojoje Danijoje lankosi rečiau negu norėtų jo sūnus Elias (vaidina akt. Markus Rygaard). Pastarasis, itin išsiilgęs tėvo ir išmintingų jo patarimų,  kenčia nuolatines patyčias mokykloje. Slėpdamas skausmą nuo kitame žemyne esančio tėvo ir su juo besiskiriančios mamos (vaidina akt. Trine Dyrholm) vaikas su kiekviena diena vis labiau užsidaro savyje.

Picture
www.movies.com
Situacija keičiasi, kuomet į mokyklą atvyksta naujokas Kristianas (vaidina akt. William Jøhnk Nielsen) - sunkaus charakterio paauglys, išgyvenantis mamos mirtį ir kaltinantis tėvą (vaidina akt. Ulrich Thomsen) dėl jos netekties. Vos atvykęs į mokyklą naujokas stoja ginti Eliaso ir netrukus tampa jo draugu. Tuo metu į gimtinę grįžęs Antonas įsivelia į konfliktą su agresyviu automechaniku ir nesipriešina jo sumušamas vaikų akivaizdoje. Paaiškinęs vaikams, jog agresija gimdo dar didesnę agresiją vyras ramia širdimi grįžta namo, tačiau Kristianui konfliktas neatrodo baigtas. Nusprendęs, kad Eliaso tėvas buvo gėdingai pažemintas ir nesipriešindamas automechanikui pasielgė nevyriškai, vyrukas kuria keršto planą ir, pagalbon pasitelkęs Eliasą ketina atkeršyti Antono vardu.

Picture
www.movies.com
Režisierė Susanne Bier naujausiam savo filmui subūrė laiko patikrintą profesionalų komandą – jau šeštą kartą dirbanti su operatoriumi Morten Søborg ir ketvirtą kartą su scenaristu Anders Thomas Jensen, moteris sugebėjo savo filmo idėja ir jo tematika užburti Europą. „Geresniame pasaulyje“ išties labai kokybiška juosta – gražūs vaizdai, įdomi spalvinė gama, nuostabi muzika ir puikūs aktoriai verčia žavėtis profesionaliu ir iki smulkmenų sustyguotu režisierės ir jos komandos darbu.

Picture
www.movies.com
„Geresniame pasaulyje“ nagrinėja aktualiausias šių dienų problemas – nemokėjimą atleisti, agresiją, patyčias mokykloje, vaikus, augančius nepilnose šeimose, nepakantumą kitaip mąstantiems ar tiesiog kitokiems ir negebėjimą susikalbėti. Šias problemas iliustruoja kelios siužetinės linijos ir kelios veiksmo vietos – matome Kristiano ir Eliaso draugystę, Kristiano neapykantą tėvui ir nenorą jį išklausyti, įtemptus Eliaso tėvų santykius bei jo santykius su tėvu. Veiksmas žiūrovą nukelia nuo vargingosios, neramumų išvargintos Afrikos iki ramybės uosto Danijos, kurių žmonės, nepaisant juos užklupusių negandų tiki, jog egzistuoja geresnis pasaulis, kurio pagrindas – tikėjimas ir meilė.

Picture
www.movies.com
Džiugina, kad filmas visos peržiūros metu išlaiko vieną manierą ir tempą – jis nešokinėja nuo dramos iki melodramos, nebalansuoja ant dinamiškumo ir statiškumo ribos. Filmo pradžioje padiktuotas lėtas ir kiek dramatiškas tempas puikiausiai išlaikomas viso filmo metu, vietomis pridedant kai ką bauginančio, romantiško ar melancholiško.

Kaip jau minėjau, labai patiko įtikinama ir tikra aktorių vaidyba, kuomet kartais atrodo, kad žiūri ne filmą, o stebi kaimynus per tvorą. Vienas pagrindinių vaidmenų atlikėjų, William Jøhnk Nielsen, įkūnijantis dvylikametį Kristianą man pasirodė labai panašus į jauną Christianą Bale – tvirta laikysena, pasitikėjimas savimi ir tas gąsdinantis žvilgsnis man priminė vieną mano mėgstamiausių Holivudo aktorių.

Picture
www.movies.com
Filme vyrauja pasakiški peizažai, gretinama saulės išdeginta Afrika ir žaliuojanti Danija. Puikūs pagrindinių vaidmenų atlikėjai ir aiškus siužetas randa kelią į kiekvieno žiūrovo širdį. Istorija, nors ir kiek dramatiška, yra gana gerietiška, o scenarijus aiškus ir lengvai suprantamas. Būtent tai ir yra filmo sėkmės raktas – filmas aiškus, tačiau intriguojantis, nesudėtingo siužeto, tačiau sunkokos tematikos, iš pažiūros paprastas, tačiau talpinantis savyje kelias siužetines linijas ir žiūrovui siunčiamas žinutes. Filmo peržiūra pakylėja žiūrovą ir iš tiesų priverčia jaustis tarsi geresniame pasaulyje, kuriame nėra smurto ir agresijos, žmonės yra pakantesni vieni kitiems ir atjaučia išgyvenančius negandas.

16/5/2011 03:30:08 am

Tiesiog negalėjo būti kitaip- filmas patiko. Išties čia tiek daug visko, tiek siužetų, tiek nišų, kurios gali ieškoti atgarsių kiekvieno iš mūsų širdyse.
Kristianas išties puikus savo rolėje- tai vaikas, kuris neteko mamos, jis piktas, nelaimingas, ieškantis kaltų. O mamos mirtis, jam asocijuojasi su pasidavimu gyvenimui. Neveltui jam prasprūsta tėvui pasakyti žodžiai- „Negaliu pakęsti žmonių, kurie pasiduoda“. Kiekvienoje situacijoje, taip kaip supranta jo vaikiška širdis, jis bando nepasiduoti. Tokie dviprasmiški jausmai stebint tai ekrane, supranti, jog jis nėra teisus, bet tuo pačiu suvoki kas dedasi jo širdyje netekus jam brangaus žmogaus.
Gydytojas Antonas – žavi savo išmintimi, savitvarda, profesine etika, tačiau žmogiškas pyktis taipogi nėra svetimas kai paminamos vertybės ir žmogiškumas. Jo sūnaus vienišumas, nauja draugystė ir jo poelgiai lyg ir parodo, kad niekas nevyksta šiaip sau. Neįvykęs pokalbis reikiamu metu gali pakreipti gyvenimą kita linkme...
Mes esame tik žmonės, kurie nesame nei blogi, nei geri, tiesiog gyvenimo peripetijos kartais koreguoja mūsų poelgius, mūsų mintis. Kartais išgyvenimai padaro mus stipresnius ir priverčia į daug ką pažvelgti kitaip.
Puikus filmas! To turbūt neįmanoma atpasakoti- reikia pamatyti

Reply
LEEja
26/5/2011 05:19:09 pm

labai giriu ir as filma!!! aciu uz rekomendacija. skandinavai valdo!

Reply
Ieva
11/6/2011 09:39:05 pm

Nežinau, nežinau... Gal ir sužiūrėsiu. Mačiau tosios Susanne Bier "After the wedding" - viena klaikiausių matytų melodramų, saldi saldi, sentimentali ir lėkšta...Scenaristas tas pats. Vėliau "Things we lost in the fire" - kiek geriau, bet irgi ne itin vetas dėmėsio. Šito siužetas patraukė, bet jei bus toks kaip pirmasis mano paminėtas (o, rodos, panašu), tai....

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1