Picture
www.boyactors.org.uk
Drama

Režisierius: Aisling Walsh

Šalis: Airija, Didžioji Britanija, Danija, Ispanija

Trukmė: 100 min
 

1939 – ieji. Žiūrovas nukeliamas į eilinę Airijos katalikišką berniukų mokyklą – pataisos namus. Čia vyrauja geležinė tvarka, įvesta ir valdoma negailestingo ir žiauraus kunigo Džono (akt. Iain Glen), kuriam nėra jokių tabu. Vaikai čia auklėjami smurtu, prievarta, bausmėmis, kartais pasitelkiant seksualinį išnaudojimą. Vieną dieną mokyklos duris praveria naujasis kalbos ir literatūros mokytojas Viljamas Franklinas (akt. Aidan Quinn), į apkerpėjusią mokymo įstaigą įsiveržęs tarsi gaivaus oro gūsis. Bandydamas sulaužyti mokykloje vyraujančią neteisingą santvarką, naujasis mokytojas įsivelia į Šaltąjį karą su cerberiu Džonu. Tarsi gyvatė tūnantis ir palankios minutės kerštui laukiantis kunigas randa silpnąją Viljamo vietą ir ima vis labiau smurtauti prieš niekuo dėtus vaikus.

Picture
www.kinopoisk.ru
Viljamas, būdamas geraširdžiu ir gailestingu žmogumi, Ispanijos pilietinio karo metais netekusiu šeimos, visa save atiduoda berniukams, kurie mokymo įstaigoje net neturi teisės turėti vardo ir yra paženklinti skaičiais. Užsibrėžęs bet kokia kaina apginti vaikus ir padaryti juos raštingais, mokytojas skiepija vaikų meilę literatūrai, skatina juos tikėti savimi ir įrodo, jog pasaulyje egzistuoja geri žmonės, o į smurtą ne visuomet atsakoma smurtu. Jo akyse vaikai – tai ne mažieji nusikaltėliai, o asmenybės, kurias reikia nukreipti tinkama linkme ir apsaugoti nuo banditizmo. Mokytojas juos ragina kovoti už tai kuo jie tiki, ištiesti pagalbos ranką vienas kitam ir nepasiduoti net ir sunkiausiomis gyvenimo akimirkomis.

Picture
www.kinopoisk.ru
Mielas ir geranoriškas mokytojas netrunka rasti kelią į vaikų širdis – jie su nuostaba žvelgia į žmogų, rodantį jiems dėmesį, išklausantį ir atsižvelgiantį į vaikų nuomonę. Jų būryje ypatingai išsiskiria Liamas (akt. John Travers) – tvirtas, žingeidus, atsargus ir kiek akiplėšiškas vaikis, laikui bėgant tapęs geriausiu mokiniu ir artimu Viljamo draugu, kuriam jis atvėrė savo širdį ir leido patikėti, jog Liamo laukia šviesi ateitis. Būdamas bene labiausiai išsilavinusiu tarp vaikų, Liamas, įkvėptas mokytojo Viljamo, tampa savotišku lyderiu, nevengiančiu sukelti maištą, už kurį tenka sumokėti pernelyg didelę kainą...

Picture
www.kinopoisk.ru
Patrikas Delenis (akt. Chris Newman) – mokyklos naujokas. Tylus, ramus ir nekalbus berniukas turintis turtingiausią nusikaltėlio praeitį, o jo simpatiškumas tampa jam pražūtimi vos patekus į kunigo – pedofilo Mako (akt. Marc Warren) rankas. Delenis, išgyvenęs bene daugiausiai skausmo vaikų tarpe, nepaisant visko, sugeba į savo širdį neįsileisti keršto, niekšiškumo ir išlaikyti tyrą dvasią bei stumti šalin gyvenimo negandas. Būtent jis tapo antrąja svarbiausia figūra vaikų tarpe po Liamo.

Tačiau vieną dieną Viljamo ir brolio Džono Šaltasis karas pasiekia viršūnę, kuomet pradedami tikri kariniai veiksmai, o vaikams, dar tik pradedantiems priprasti prie geraširdžio literatūros mokytojo ir jo rodomo dėmesio, gresia galimybė netekti vienintelio žemėje žmogaus, kuriam jie rūpėjo...

Picture
www.kinopoisk.ru
Juostoje itin patiko ir traukė akį vaikų vaidyba. Prieš filmavimo kamerą jie nuoširdūs, tikri ir vaikiškai naivūs bei mieli. Jie nemeluoja, o vaikų veidai išduoda vidinį skausmą, užsidegimą kovai ir susižavėjimą naujojo mokytojo knygomis ir jo asmenybe. Kokia ugnis užsidega jų akyse, kuomet vaikų gyvenimuose atsiranda truputis žmogiškumo ir šilumos! Puikus ir Aidanas Quinnas – mokytojas išsitašiusiais plaukais, gyvenimą pasitinkantis su šypsena, sutanuotų kunigų draugijoje atrodantis tarsi balta avis, einanti prieš likusią juodą bandą.

Neblogai pasirodė ir Iainas Glenas bei Marcas Warrenas, atlikę velnių su sutanomis vaidmenis ir privertę bjaurėtis jais bei nekęsti. Sumaniai sukurti Viljamo ir brolio Džono portretai daro juos absoliučiai priešingus vienas kitam visais atžvilgiais ir priverčia žiūrovą pamilti pirmąjį ir niekinti antrąjį.

Picture
www.boysonyourscreen.org
Didžiulį vaidmenį juostoje atlieka ir muzika, atskiruose filmo epizoduose perteikianti aibę jausmų – skausmą, nusivylimą, širdgėlą, baimę, džiaugsmą ir viltį... Kartais, regis, nereikia net žodžių, nes svaigūs muzikos ritmai ir veikėjų akys, bei jų veidai perteikia žiūrovui žinutę apie herojų jausmus ir ekrane vykstančią situaciją.

„Mažojo skarmaliaus daina“ – puikus filmas, o aibę žiūrovo jausmų iššaukia skaudi juostos tematika ir tiesioginė apeliacija į žiūrovo jausmus, kuomet negali likti abejingu. Šis filmas - psichologiškai itin taikliai sukurtas reginys, išlaikantis įtampą iki paskutinės sekundės.

Picture
www.newint.org
Nors filmo tematika nėra nei džiuginanti, nei labai optimistiška, po filmo peržiūros viduje nelieka širdgėlos, o atvirkščiai, apima šiltas ir malonus jausmas, nes juostos pabaiga yra tarsi triumfas, giesmė ir odė laisvei, už kurią buvo nuožmiai kovota ir pralieta tiek kraujo.

Filmas savo tematika man kiek priminė Christopherio Barratiero „Choristus“ (orig. „Les choristes“, 2004), kuomet charizmatiškas ir geraširdis mokytojas (akt. Gérard Jugnot) sugeba įžiebti pataisos namuose ugdomų vaikų masę ir vesti juos paskui save. Smurto ir prievartos tema, patirta ankstyvoje vaikystėje, bandant „ištaisyti“ savo elgesį kolonijoje, man panašėjo į „Pragaro virtuvės vaikėzus“ (orig. „Sleepers“, 1996), tad „Mažojo skarmaliaus daina“ – savotiškas šių dviejų filmų mišinys, neabejotinai rasiantis savo žiūrovą.

Lammila
1/8/2011 12:17:36 am

Geras filmas, priminė Pragaro virtuvės vaikėzus.tik sunku po jo paliko..

Reply
Eglė
11/1/2013 06:46:52 am

taip, labai panašus filmas į "pragaro virtuvės vaikėzus", bet puikus, verta pamatyti!

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1