Picture
www.teinvitoalcine.cl
Romantinė komedija, drama

Režisierius: Giuseppe Tornatore

Šalis: Italija, Prancūzija

Trukmė: 155 min
 

„Naujasis „Paradiso“ kino teatras“ buvo antras filmas trisdešimt dvejų režisieriaus Giuseppe Tornatore karjeroje. Vyras ne tik režisavo filmą, tačiau ir pats sukūrė scenarijų, kuris, nepaisant laikmečių skirtumų (filmo veiksmas vyksta 1940 metais, o režisierius gimė 1956 metais), daugelyje vietų yra autobiografinis paties režisieriaus pasakojimas. 1990 – aisiais filmas pelnė Oskarą kaip geriausias užsienio filmas, susišlavė aibę kitų apdovanojimų visame pasaulyje bei pelnė tarptautinį pripažinimą ir neblėstančią žiūrovų meilę.

Picture
Filmo veiksmas vystosi mažame Sicilijos miestelyje, kurio visas gyvenimas verda apie kino teatrą egzotišku pavadinimu – „Paradiso“. Filmo dieną sausakimšoje kino salėje susirenka didžioji dauguma miestelėnų – čia vyksta susitikimai darbo klausimais, sprendžiami gyvenimiški klausimai, žmonės įsimyli ir keičia savo gyvenimus. Alfredo (vaidina akt. Philippe Noiret) – kino mechanikas, visą savo gyvenimą paskyręs kino magijai. Salvatore, arba tiesiog Toto (vaidina akt. Salvatore Cascio) – aštuonerių mažylis, dievinantis kiną, mylintis Alfredą ir slapta kolekcionuojantis kunigo paliepimu iš filmų iškirptų meilės scenų juostas.  

Picture
www.cliponload.com
Visą savo laiką mažasis sinefilas leidžia kine, o netrukus užmezga draugystę su Alfredo. Alfredo neturėjo vaikų, o Salvatore – tėvo, tad vienas kitam kaip oras ir vanduo reikalingi kino mylėtojai negalėjo nesusidraugauti. Jų dialogai, frazės iš garsių kino filmų, neįtikėtinas tarpusavio ryšys ir pasitikėjimas vienas kitu žavi viso filmo metu, regis, negali akių atplėšti.

Picture
www.gonemovies.com
Bėga laikas, ir Salvatore užima Alfredo vietą – tampa kino mechaniku, patiria pirmąją meilę ir ją lydintį skausmą bei ieško savo vietos po saule. Į miestelėnų gyvenimą įsiveržia televizija ir gyvenimo centru buvęs „Paradiso“ tampa niekam nereikalingu statiniu. Štai tada Salvatore ryžtasi dar vienai kelionei – kelionei savo svajonės link. Kaip lakštingala negali nečiulbėti, taip ir mažasis sicilietis su į kraują įaugusia meile kinui negali nuo jo atsiriboti.

Picture
Filmo siužetas susideda iš trijų dalių ir trijų meilės istorijų – ekrane matome tris Salvatore gyvenimo periodus – vaikystę, paauglystę ir brandą bei visą gyvenimą jį lydėjusią meilę. Meilę gražuolei Elenai, meilę Alfredo, Salvatore pakeitusiam tėvą ir tapusį geriausiu vaikino draugu ir meilę kinui – tokią didelę, tyrą ir tikrą.

Picture
www.cliponload.com
Ironiška, tačiau visą gyvenimą kunigo paliepimu iš filmų kirpęs meilės scenas ir bučinius Alfredo tą patį padarė su Toto gyvenimu – iškirpo iš jo meilę Elenai ir paaukojo ją vardan Salvatore karjeros. Tad žiūrovui keliama dilema kas svarbiau – turtai, karjera ir pripažinimas, kurį Toto visgi pasiekė, ar paprasta žmogiška laimė ir meilė, nuspalvinanti žmogaus gyvenimą?

Režisierius sugebėjo sukurti neįtikėtiną filmo atmosferą – kiekvienas filmo kadras alsuoja meile ir šiluma, kiekviena filmo minutė šviesi tarsi tolimos vaikystės prisiminimai. Ir iš tiesų – tokį jaudinantį filmą galėjo sukurti tik savo profesiją dievinantis žmogus, apžavėtas kino magijos.

Picture
Režisierius, garsėjantis tokiais filmais kaip „Legenda apie pianistą“ (orig. „La leggenda del pianista sull'oceano“, 1998) „Malena“ (orig. „Malna“, 2000) bei „Baarìa“ (2009) visiems savo herojams suteikia tam tikrų bendrų bruožų, kurių šaknys glūdi būtent „Naujajame „Paradiso“ kino teatre“. Tornatore herojai – nematomais saitais su praeitimi susaistyti žmonės, negalintys, o gal labiau nenorintys paleisti praeities paukštės. Jie naivūs ir atkaklūs, tvirti ir jausmingi, mylintys ir ištikimi pramuštgalviai, besilaikantys nerašytų garbės kodekso taisyklių ir visą gyvenimą mylintys tą vienintelę, sutiktą dar žalioje paauglystėje. Juos sieja laisvas ir iš pirmo žvilgsnio nepriklausomas gyvenimo būdas, puikus humoro jausmas ir meilė viskam ką liečia jų rankos.

Picture
www.aseverse.com
Giuseppe Tornatore – didis italų kino burtininkas, gebantis genialiai pinti žmonių likimus. Jis - žmonių jausmais žaidžiantis režisierius, bloškiantis savo herojus tolyn, o galiausiai grąžinantis į pradžią, kur įaugusios jų šaknys ir stipriausiai plaka širdys – namo. Savo herojams režisierius leidžia pajusti širdgėlą, ilgesio kartėlį, suklysti ir leisti tai klaidai pakeisti visą jų gyvenimą, visą gyvenimą mylėti ir atsiduoti veiklai, leidžiančiai pajusti gyvenimo skonį. Būtent tokie jo veikėjai filme „Naujasis „Paradiso“ kino teatras“, kuris man panašėja į vieną naujausių jo darbų – komedijinę dramą „Baarìa“.

Picture
„Naujojo „Paradiso“ kino teatro“ aktorių vaidyba filme pasiekė aukščiausią lygį. Išmintingas Philippe Noiret, įkūnijęs Alfredo, gražuolė Agnese Nano, atlikusi Elenos vaidmenį, o kur dar Salvatore Cascio, nepakartojamai įkūnijęs mažąjį Salvatore ir suteikęs jo paveikslui akinamai ryškių spalvų. Pagirtini ir kiti su aktoriai, įkūniję pagrindinį veikėja paauglystėje ir brandos metais - Marco Leonardi ir Jacques Perrin.

Picture
www.gonemovies.com
Ovacijų ir pagyrų vertas kompozitorius Ennio Morricone, kūręs filmo garso takelį bei jo sūnus Andrea, sukūręs meilės temos muziką. Muzika šiame filmo tokia genialai nuostabi ir harmoninga, kad regis liejasi ir tirpsta tarp pirštų, o jos melodijų vingiuose girdi visą žmogiškųjų jausmų paletę – čia ir meilė, ir nostalgija, ironija, pyktis, liūdesys...  

Picture
www.gonemovies.com
Kai kurie filmo epizodai tokie akinamai tobuli, gražūs ir tikslūs, jog aplinka kiekviena detalė kalba pati už save ir pasako žymiai daugiau, negu išgirstame iš veikėjų lūpų. Jautiesi taip, lyg operatorius būtų stebukladaris, sugebėjęs pasirinkti tinkamiausias filmavimo pozicijas. Filme netrūksta kadrų iš juostų, sukurtų 40 – 50 – aisiais, kurie įaugo į mažojo siciliečio Salvatores kraują ir tapo neatsiejama jo gyvenimo dalimi.

Picture
www.cliponload.com
Tornatore sukūrė odę kinui, meilės giesmę kinematografijai. Šis filmas – tarsi paminklas kinui, svajonės išsipildymas ir kiekvieno kino mylėtojo pakylėjimas siekti svajonių. Esu visiškai apžavėta šios meilės giesmės kinui!

Neįtikėtina, tačiau jaunas, vos 32 – ejų režisierius, pasitelkęs neprofesionalius aktorius ir turėdamas nedidelį filmo biudžetą sugebėjo sukurti nuostabų filmą, įkvėpti jam dvasią ir „Naująjį „Paradiso“ kino teatrą“ paversti vienu iš pasaulio kinematografijos šedevrų.

Andrea Morricone kurta muzika meilės tema (love theme)
Renata
7/6/2011 02:40:38 am

Tai šilčiausia, gražiausia ir jausmingiausia mano paskutiniu metu skaityta recenzija! Puiku!
O filmas nuostabus...

Reply
db
8/6/2011 10:37:25 pm

Pritariu dėl filmo, o muzika iš tiesų nenusakoma ir patiks kiekvienam ir net tiems, kad tokios nemėgsta :))))

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1