Picture
Biografinė drama

Režisierius: Ron Howard

Šalis: JAV

Trukmė: 135 min


„Nuostabus protas“ – tai biografinė drama, paremta Nobelio premijos laureato, Džono Nešo gyvenimo istorija.

Džonas (akt. Russell Crowe) – matematikos genijus, dar studentavimo laikais sutikęs geriausią savo draugą Čarlzą (akt. Paul Bettany). Jie kartu leidžia laiką, geria alų, linksminasi ir dalinasi savo išgyvenimais, tačiau, kaip bebūtų keista, daugiau niekas visame studentų miestelyje nėra matęs Čarlzo... Bet Džonui tai nė motais – jis uoliai dirba, dienų dienas leidžia bandydamas įrodyti teoriją, galimai pakeisiančią tolimesnę mokslo raidą ir istoriją. Bijodamas pralaimėti, nugyventi savo gyvenimą nieko nepasiekus, siekdamas šlovės ir pripažinimo, vyras aktyviai dirba, o galiausiai, prasidėjus pirmiesiems negailestingos ligos simptomams susikuria savo pasaulį, svarbų darbą ir garbingas pareigas.

Picture
www.kinopoisk.ru
Baigęs universitetą vyras tampa matematikos dėstytoju, susieja savo gyvenimą su studente Alicija (akt. Jennifer Connelly), tačiau klastinga liga ir vėl primena apie save...

Dramatiškiausias Džono sąmonės sprogimas įvyksta būtent tuo metu, kuomet didžioji dauguma JAV visuomenės narių buvo apimta komunistinių šnipų baime. Galimi priešai buvo ieškomi savų žmonių tarpe, baiminantis sąmokslo ir šnipinėjimo Rusijos valdžiai. Demaskavus rusų ketinimus šalyje susprogdinti atominę bombą, JAV Vyriausybė, baimindamasi komunistinių išpuolių, nusamdo Džoną ir nurodo jam sekti periodinę spaudą bei ieškoti ten užkoduotų komunistų pasekėjų žinučių. Pasišventęs savo šaliai ir darbui Džonas netikėtai suvokia, jog gyvena dviejuose paraleliniuose pasauliuose, kurie kažkur giliai kertasi tarpusavyje.

Picture
www.kinopoisk.ru
Žiūrovas supažindinamas su pasauliu, matomu Russello Crowe ir tik vėliau išvystą tikrąją realybę, kuri kardinaliai skiriasi nuo matytos prieš tai. Paranojinė šizofrenija vienu rankos mostu griauna Džono gyvenimą ir tik ištikimiausia jo gyvenimo palydovė Alicija, pašventusi savo gyvenimą vyrui, ištraukia jį iš gyvenimo duobės ir išmoko gyventi su liga.

Filmo veiksmas tęsiasi net penkis dešimtmečius ir aprėpia didžiąją Džono Nešo gyvenimo dalį. Žiūrovas mato vyro pakilimus ir nuopuolius, skaudžią jo gyvenimo dramą, susipažįsta su paranojinės šizofrenijos eiga ir jos pasekmėmis bei viso filmo metu stebi vyro kovą su pačiu savimi.

Picture
www.kinopoisk.ru
Russellas Crowe „Nuostabiame prote“ – fantastiškas. Jis – pagrindinė filmo ašis, centrinė jo figūra, ant savo pečių laikantis viso filmo veiksmą. Šioje juostoje vyras eilinį kartą atsiskleidė kaip puikus aktorius, turintis gebėjimą vaidinti sudėtingose dramose. Deja, nuostabiai pasirodžius 2000 – ųjų Ridley Scotto „Gladiatoriuje“ (orig. „Gladiator“) ir už tai pelnius Oskarą, o kiek vėliau sumaniai atskleidus Džono Nešo paveikslą „Nuostabiame prote“, antrasis Oskaras išsprūdo iš talentingo australo rankų. Russellas šioje juostoje padarė sunkų darbą – vaidmuo žmogaus, turinčio psichologinių problemų ir sunkiai sergančio nepagydoma liga, reikalauja ne tik gero pasiruošimo, bet ir tam tikrų psichologinių aspektų išmanymo. Aktorius puikiai įsijautė į vaidmenį ir parodė paranojinės šizofrenijos vystymąsi bei ligos etapus, pakilimus ir nuosmukius, žmogaus kovą su baimėmis ir savo paties protu.

Picture
www.kinopoisk.ru
Sužavėjo Jennifer Connelly herojės Alicijos atsidavimas vyrui ir begalinė meilė jam. Juk kiek meilės, ryžto ir pasiaukojimo bei vidinės stiprybės reikia rasti savyje tam, kad pakiltum į kovą dėl žmogaus, kurį myli, kuomet jo paties protas, sąmonė ir visas pasaulis griūna su kiekviena akimirka. Suvaidinti tokį žmogų iš tiesų nelengva, tad Jennifer Connelly, įtikinamai ir puikiai atlikusi šį vaidmenį ne veltui buvo nominuota Oskarui kaip geriausia antrojo plano aktorė ir jį iškovojo. Tai moteris, neleidusi savo vyro uždaryti ligoninėje ir ten paversti jį bejausmiu zombiu. Savo pasiaukojimu ji išmokė jį kovoti su liga, susigyventi su savo būsena ir nevartoti vaistų, temdančių genialų protą. Tokios stiprios asmenybės ir jų poelgiai neabejotinai žavi.


Picture
www.fanpop.com
Ekrane puikiai bei įtikinamai atrodo ir Paulas Bettany – geriausias Džono draugas Čarlzas, kuris... tiesiog neegzistuoja!

Nuostabi ir filmo muzika, gražiai apglėbusi istoriją ir leidusi jai vystytis savo fone, „Nuostabų protą“ paverčia liūdna, dramatiška ir tuo pačiu šviesia bei gyvybinga istorija apie sumanų žmogų, kuriam likimas nepagailėjo kirčių. Šis filmas ir jo garso takelis yra tarsi vienas vienetas, negebantis egzistuoti vienas be kito.

„Nuostabus protas“ – viena tų visapusiškai puikių juostų, kurios sugeba žiūrovą įtraukti į save, visa galva panardinti į jų piešiamą realybę ir nei akimirkai neleisti suabejoti juostos kuriama tiesa. Istorija apie žmogų, nepaisant savo ligos, išmokusį gyventi toliau, apie artimųjų meilę, palaikymą ir tai, jog be jų mes esame niekas.

Albertina
2/8/2011 02:52:24 am

vienas geresnių mano matytų filmų. Aišku, mačiau jau senokai, bet tai tikrai tas filmas, po kurio peržiūros įspūdis lieka ilgam

Reply
....
23/8/2011 08:05:43 pm

vertas paziureti..

Reply
JRM
18/9/2011 04:46:47 pm

Būtinai pažiūrėkite kas nematę, vienas geriausių filmų.

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1