Picture
Biografinė karinė drama

Režisierius: Steven Spielberg

Šalis: JAV

Trukmė: 152 min
 

„Saulės imperija“ sukurta remiantis to paties pavadinimo rašytojo J.G. Ballard autobiografiniu romanu.

1941 – ieji. Antrojo pasaulinio karo metai. Džimas Grahamas (vaidina akt. Christian Bale) vienuolikametis Didžiosios Britanijos diplomato sūnus, su šeima gyvenantis Šanchajuje – vieninteliame neokupuotame japonų Kinijos mieste. Tačiau ramybė trunka neilgai – į miestą įsiveržia japonai, masinėje bėgančių žmonių minioje Džimas atitrūksta nuo tėvų ir pasimeta milžiniškame ir svetimame mieste. Čia jį randa gudrus machinatorius Beisis (vaidina akt. John Malkovich), laikinai priglaudęs protingą ir imlų vaikį. Tačiau aplinkybės ir vėl susiklosto ne pagal planą ir Beisis su Džimu patenka į karo belaisvių stovyklą.

Picture
www.static.guim.co.uk
Čia prasideda naujas Džimo gyvenimo etapas, kuriame jis priverstas pamiršti vaikiškus žaidimus ir svajones bei pradėti žaisti jam naują žaidimą suaugusiųjų pasaulyje – „kaip išgyventi“. Kęsdamas nepriteklių, užgauliojimus ir išdavystes Džimas kovoja dėl vietos po saule. Siūlės, jungiančios jį su vaikyste nutrūksta, tačiau vaikis iš paskutiniųjų stengiasi neprarasti optimizmo ir išlikti savimi. Karas ir nesibaigiantys sunkumai iš nerūpestingo vaiko Džimą paverčia gyvenimo nuvargintu paaugliu, nebesitikinčiu rasti šeimą. O jis tenorėjo skraidyti...

Picture
www.i.dailymail.co.uk
Iš daugumos mano matytų filmų šis išsiskiria savo garso takeliu ir žodžiais nenusakoma Christian Bale vaidyba. 

Filme daug giesmių, choro atliekamų kūrinių, o kai kurios dainos tokios gilios ir jausmingos, jog regis gali užuosti, paliesti muziką, kuri tave panardina kone į transo būseną ir kiaurai skrodžia tavo kūną. Jai apibūdinti net žodis „nuostabu“ yra gerokai per silpnas. Patiko gražūs peizažai, tikslios ir aiškios detalės, atsirandančios vietoje ir laiku.

Picture
www.stardusttrailers.com
Na, o Christianas Bale‘as „Saulės imperijoje“ neapsakomas. Nemoku žodžiais nusakyti jo vaidybos meistriškumo. Šiame filme jis absoliučiai tobulas. Jo įkūnijamas personažas – įvairiapusiškas paauglys, kurio nuotaikas aktorius „pagauna“ ir perteikia stulbinančiai. Pagrindinė filmo figūra – būtent Džimis – visa kita matant jį nublanksta ir tampa tiesiog filmo fonu. Vieną akimirką jis pasineria į būseną (nepabijokime žodžio transas) kuomet džiūgauja matydamas priešų lėktuvus, šią nuotaiką keičia nuostaba ir sumišimas, po jos seka ašaros ir širdgėla, skausmas. Ir visa tai vos minutės bėgyje. Neįtikėtina? Christianas Bale‘as tai padarė. Tuo metu jam tebuvo trylika metų.

Picture
Galiu drąsiai teigti, jog Christianui Bale aktorinis meistriškumas – įgimtas, į kraują įaugęs dalykas, kuris bėgant metams tobulėjo ir išsivystė į tokį talentą, jog matyt, kad Holivude sunkokai rastume antrą žmogų, kurio vaidmenų ir įkūnijamų personažų diapazonas būtų toks platus ir įvairialypis. 

Ne ką prasčiau ekrane atrodo John Malkovich, įkūnijęs žavų ir apsukrų niekšelį, vėliau matytą dar ne viename jo filme ateityje.

Picture
Stevenas Spielbergas sumaniai pateikė Džimo gyvenimo priešpriešas. Pradžioje matoma harmoninga, prabangos apsupta vaiko kasdienybė, kurioje vyrauja juokas ir žaidimai filmo eigoje transformuojasi į karo belaisvių stovyklą, kurioje nėra garantijų dėl ateities, kenčiamas nepriteklius, o pabėgėliai miršta vienas po kito.

„Saulės imperijoje“ rodomas vaiko, kaip asmenybės susiformavimas augant be tėvų globos. Džimis liekas vienas ir nuo šiol pats turi nuspręsti kas yra gerai, o kas blogai. Pats suformuoti savo idealus ir gyvenimo kelią. Jis simpatizuoja japonams, nors turėtų jų nekęsti, moka jų kalbą ir dainuoja jų dainas – jis nutolęs nuo karo laikų suvokimo „savi“ ir „priešai“.

Picture
Iš tiesų gaila, kad JAV Kino Akademija „Saulės imperiją“ nominavo 6 Oskarams (geriausias operatorius, geriausias kostiumų dizainas, geriausias montažas, geriausia muzika, geriausias garsas, geriausios dekoracijos), tačiau nei vieno taip ir neįteikė. Tais metais net 9 Oskarus susišlavė Bernardo Bertolucci juosta „Paskutinis imperatorius“ (orig. „The Last Emperor“), beje, irgi pasakojanti apie Kiniją.

Nors filmas gana ilgas (2,5h), man nesinorėjo, kad jis baigtųsi. Stebint filmą norėjau sugerti į save kiekvieną jo sekundę, grožėtis kiekvienu muzikos garsu ir kiekviena akimirka. Tai vienas tų filmų, kurie žiūrimi po kelis kartus, nors ir šiaip esu mėgėja vieną ir tą patį filmą žiūrėti daug kartų. Kažkokia nepaaiškinama silpnybė ir noras įsiminti kiekvieną patikusio filmo detalę, tad ir „Saulės imperija“ bus žiūrima dar tikrai ne kartą.

KeyKey
2/6/2011 09:04:17 pm

Labai gera apžvalga :) Filmas tikrai vertas dėmesio. Tik norėčiau papildyti, kad pagrindinė žvaigždė yra jaunasis Ch. Bale, o ne Spielbergas. Juk nominuotas už režisūrą nebuvo. Taip pat dauguma kritikų vertina filmą už tai, kad buvo atrastas naujas aktorius - Ch. Bale, kurio vaidyba tikrai neįtikėtina.
Dar vienas dalykas, kad labai sunku vertinti to meto įvykius dėl dabartinės pasaulinės padėties. Filme berniuko žavėjimasis japonų aviacija ir kariškiais turėtų būti šokiruojantis veiksnys, bet... Mes, žiūrovai, gerbiame Japoniją, nes tai viena labiausiai išsivysčiusių, gilių tradicijų ir aukštos moralės šalis. Ir kiek teko pažinti vakariečių požiūrį į Japoniją, niekas Japonams nejaučia jokio priekaišto. O kaip tik, užjaučia, kad teko numesti ant Japonijos dvi atomines bombas. Štai kinai ir korėjiečiai iki šiol nekenčia japonų dėl genocido, kurio Japonija oficialiai nepripažįsta. Daugiau galite pasiskaityti apie "Nanjing" skerdynes.
Jeigu filme kilmingas britų berniukas žavėtųsi tarkim sovietų aviacija, tai filmo nuotaika būtų visai kitokia. Ir dar, filme japonų okupantai tik kaip kaimo bernai lazdomis pasidaužo ir tiek, labai daug nutylėta, neparodyta.

Reply
Nerce
1/7/2011 12:54:20 am

Labai įspūdingas filmas, o Ch. Bale vaidyba išties nuostabi. Šios recenzijos autorė išties labai taikliai aprašė filmą ir jo nuotaiką

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1