Picture
www.nordiskfilm.dk
Istorinė romantinė drama

Režisierius: Nikolaj Arcel

Šalis: Danija, Švedija, Čekija

Trukmė: 137 min
 

Berlynalėje dviem Sidabriniais lokiais apdovanota (už geriausią vyrišką vaidmenį ir geriausią scenarijų) bei palydėta 30 minučių trunkančiais aplodismentais istorinė romantinė drama „Karališkas romanas“ gimtojoje Danijoje sulaukė neįtikėtino populiarumo ir buvo pristatyta Oskarams.

Gydytojo Johano Strunzės ir karolienės Karolinos Matildos meilės istorija pasirodo esanti vienu populiariausiu pasakojimu Danijoje, girdimu dar pradinės mokyklos suole. Nepaisant to, kino ekrane istorija atgijo pirmąkart, o už jos vairo sėdo jaunas režisierius Nikolajus Arcelas, pristatęs ketvirtąjį savo filmą. 

Picture
www.cdn.filmbasen.no
XVIII amžiaus Danija. Silpnapročiu laikomas šalies karalius Kristijonas VII (akt. Mikkel Boe Følsgaard) veda anglę Karoliną Matildą (akt. Alicia Vikander). Atvykusi į jai svetimą šalį moteris neilgai trukus pagimdo sosto įpėdinį ir vis labiau nekenčia apolitiško savo vyro, dievinančio prostitutes, linksmybes ir tarsi marionetė valdomo ministrų tarybos. Danija tampa kalėjimu ne tik Šekspyro Hamletui, tačiau ir jaunajai karalienei Karolinai Matildai, vis labiau besiilgstančiai gimtinės ir taip mėgtų knygų.

Karališkiesiems rūmams rimtai susirūpinus karaliaus sveikata nusamdomas vokiečių gydytojas Johanas Strunzė (akt. Mads Mikkelsen), neilgai trukus tapęs ne tik ištikimu karaliaus draugu, bet ir jo dešiniąja ranka, galinčia kontroliuojanti nevaldomu elgesiu garsėjantį karalių. Iš pradžių nekentusi įtakingo gydytojo, jaunoji karalienė ima vis daugiau laiko leisti vyro draugijoje, o jau netrukus karališkųjų rūmų sienų apsupty įsiplieskia aistringas jųdviejų romanas. Švietimo amžiaus idėjas puoselėjantis Voltero ir Ruso gerbėjas kupinas revoliucinių idėjų, kuriomis užkrečia karalienę, pasiryžusią imtis šalies reformų. Apšvietos amžiaus idėjomis degantis stiprus bendraminčių ir meilužių duetas merdėjančią Daniją netrukus paverčia pirmaujančia Europos valstybe. Tačiau radikalios šalies reformos nepatinka nei karaliaus pamotei Junonai Marijai (akt. Trine Dyrholm), nei ministrų tarybai, organizuojančiai šalies perversmą...

Picture
Filmo režisierius Nikolajus Arcelas teigė nemažai laiko skyręs darbui su konsultantais, kurie ne tik koregavo „Karališko romano“ scenarijų, priartindami jį prie vaizduojamo laikmečio, tačiau ir prisidėjo prie filmo kostiumų ir dekoracijų kūrimo. Ambicingas, daugiakalbis ir prabanga alsuojantis kūrėjų projektas, kurio kūrimo darbai užtruko net penkerius metus, Danijos visuomenėje sulaukė didelio atgarsio, o vienu iš filmo prodiuserių tapo režisierius Larsas von Trieras, kurio studija „Zentropa“ tapo vienu iš filmo rėmėjų.

Picture
„Kaip puikiai viskas sustyguota“, - po filmo peržiūros ištarė šalia sėdėjusi moteris. „Karališkas romanas“ iš tiesų tiksi tarsi šveicariškas laikrodis – nei vieno šalutinio dialogo, bereikalingos detalės ar gesto. Stebint filmą neatsižavi puikiai susigrojusia Alicios Vikander, Madso Mikkelseno ir Mikkelo Boe Følsgaard trijule, spinduliuojančia charizmą ir žavinčia aktoriniu meistriškumu. Vyriškai tvirtas ir žavus M. Mikkelsenas, moteriškai trapi ir pažeidžiama A. Vikander bei šarmingas M. Boe Følsgaardas tampa trimis kertiniais filmo akmenimis, visą žiūrovo dėmesį sukoncentruojančiais į save.

Vos gavęs karaliaus Kristijono VII vaidmenį, aktorius Mikkelis Boe Følsgaardas ėmėsi Danijos istoriją aprašančių knygų analizavimo. Keliose jų perskaitęs apie specifinį karaliaus juoką vyras gautas žinias pademonstravo ir filmavimo aikštelėje, ir Berlyno kino festivalio spaudos konferencijos metu, sukeldamas juoko bangą. Tokia ir filmo atmosfera – kupina juoko, revoliucinių idėjų, meilės, nerimo, baimių, noro priešintis ir veikti. 

Picture
www.mermaidartscentre.ie
Džiugu, jo režisierius pamynė bereikalingą sentimentalumą, filmą apkaišė ne tik puikia muzika ir kostiumais, tačiau ir tam laikmečiui taip būdingoms dvariškių intrigoms. Atsižvelgiant į tai, „Karališką romaną“ galima rekomenduoti tiek tradicinių kostiuminių dramų, tiek istorinių filmų ar pasakojimų apie kovą tarp meilės-pareigos bei širdies ir proto balsų, mėgėjams.
Leave a Reply.


UA-35502470-1