Picture
www.whatsupsthlm.se
Drama

Režisierius: Ella Lemhagen

Šalis: Švedija

Trukmė: 120 min
 

Būna filmų, kuriuos, nepaisant kartkartėmis akis badančio logikos nebuvimo ir klaidų, vertiname teigiamai ir kuriais norime tikėti. Vaidinkite tai naivumu, infantilumu ar bet kuo kitu, bet taip yra. „Karūnos brangakmeniai“ – ryškus tokio pobūdžio filmo pavyzdys. Svajingas, paremtas pasakų, svajų ir fantazijų elementais. Papuoštas žavingai ore plevenančia muzika, kompiuterine grafika ir nufilmuotas taip, jog tarsi maži paveikslėliai komponuotus kadrus norėčiau pamatyti dar sykį.

Picture
www.chic.se
Vieną dieną Fragancija (akt. Alicia Vikander) atsiduria kalėjime. Jauna mergina kaltinama pasikėsinimu į turtingo miestelėno sūnaus Ričardo (akt. Bill Skarsgård) gyvybę. Tardytojo kvočiama mergina sutinka papasakoti nusikaltimo detales, tačiau prieš tai išgauna jo pažadą, verčiantį patikėti jos pasakojama istorija...

Viskas prasidėjo tą dieną, kuomet pasaulį išvydo Fragancija ir Ričardas, nuo mažų dienų jungiami nematomų gijų. Ričardas – turtuolio batų fabriko savininko (akt. Loa Falkman) sūnus, negalintis pateisinti tėvo lūkesčių ir sūnui keliamų reikalavimų. Fragancija – iš eilinės viduriniosios klasės šeimos kilusi mergina, besirūpinusi Dauno sindromu sergančiu broliu (akt. Jesper Lindberger), vis labiau silpstančia mama ir tėvu, svajojančiu tapti mokslininku. Tačiau vieną šeimos idilė baigiasi – netikėtai dingsta Fragancijos brolis, o pagrindiniu įtariamuoju tampa ilgus metus slapta merginą mylėjęs Ričardas. Policijai pritrūkus vaikino kaltės įrodymų tyrimas nutraukiamas, tačiau ambicingoji Fragancija net neketina su tuo taikstytis ir ryžtasi savarankiškai išsiaiškinti brolio dingimo paslaptį...

Picture
Tardytojui pasakodama neįtikėtiną savo gyvenimo istoriją mergina žiūrovą vedasi savo vaikystės, paauglystės ir jaunystės takais, pristatydama tėvų sukurtą pasakų pasaulį ir supažindindama žiūrovą su pirmąja meile – ledo ritulininku Petersonu-Jonsonu (akt. Björn Gustafsson), broliu, visuomet ją persekiojusiu Ričardu bei pasakodama istoriją, kuria patikėti mažų mažiausiai sunku.

Su pagrindinį vaidmenį atlikusia jaunosios kartos švedų aktore Alicia Vikander pirmąkart susipažinau stebėdama muzikalią 2009-ųjų dramą „Tyra“ (orig. „Till det som är vackert“). Pamenu kaip tuomet skaičiavau aktorės amžių ir įsidėmėjau jos pavardę, įtraukusį ją į man įdomių aktorių sąrašą. Ir ji mane rado. Scanoramoje. Dusyk. Brandžia vaidyba kostiuminėje dramoje filme „Karališkas romanas“ bei keistai žavingu vaidmeniu dviprasmiško pavadinimo filme „Karūnos brangakmeniai“.

Picture
www.coolspotters.com
Viso pasakojimu metu filmas balansuoja ant fantastikos ir realybės ribos, pina meilės ir neapykantos, gyvenimo ir mirties, svajų ir galimybių kilpas, pristatydamas filmo centre atsidūrusias šeimas, skiriamas socialinių sluoksnių. Nepaisant gražiai komponuojamų kadrų ir įdomios bei viltingos istorijos, bene didžiausiu filmo trūkumu galėčiau įvardinti homoseksualią filmo liniją, kuri bendrame filmo kontekste atrodo tarsi balta varna. Iki pabaigos neišvystyta, šalutine ir nereikalinga tapusi siužetinė linija gadina filmo įspūdį ir verčia abejoti režisierės sumanymais bei scenarijaus išbaigtumu.

Picture
www.sfoto.se
Nepaisant to, net ir tokie iš pirmo žvilgsnio, niekam tikę sprendimai nesugeba sugadinti filmo paliekamo įspūdžio. Na, o laikais, kuomet šeimos ne itin dažnai leidžia laiką kartu, o filmų visai šeimai nėra tiek daug kiek norėtųsi, „Karūnos brangakmenius“ galėčiau įvardinti kaip puikų šeimos filmo pavyzdį. Berlyno kino festivalyje apdovanota Krištoliniu lokiu kaip geriausia programos „Generation 14plus“ juosta kviečia šeimos rate panirti į pasaką ir rasti scenas, filmuotas Vilniuje.

Leave a Reply.


UA-35502470-1