Picture
www.movies.com Fatih Akin
Iškart prisipažinsiu, kad esu didelė režisieriaus ir aktoriaus Fatih Akin gerbėja. Mačiau visus jo filmus ir visi iki vieno yra nuostabūs, tad žinoma, jog be jokios abejonės rekomenduoju peržiūrėti visus iki vieno.

Režisierius per ilgametę savo karjerą subūrė puikią specialistų komandą, kuri, kaip ir jo pamėgti aktoriai keliauja iš filmo į filmą, tad nenustebkite kiekvienoje juostoje matydami kelis besikartojančius veidus.

Retas režisierius kuria filmus, kuriuos visus vienytų ta pati ar panaši veiksmo vieta, istorija, garso takelis, veikėjai ar pan. Tuo tarpu visi Fatih Akin filmai savyje turi tarsi vieną bendrą giją, sielą, kuri juos jungia ir vienija. Kaip bebūtų keista, tačiau net ir turėdami daugiau nei daug bendrų bruožų, visi jo filmai yra skirtingi ir po kiekvienos peržiūros gimsta noras giliau susipažinti su jo kūryba.  

Dauguma režisieriaus filmų yra dinamiški, labai spalvingi arba atvirkščiai - niūroki, pasakojantys apie turkų kilmės vokiečius ir jungiantys dviejų šalių - Turkijos ir Vokietijos kultūras bei gyventojus. (Pats režisierius yra turkų kilmės vokietis, kiekviename savo filme grįžtantis į gimtąją Turkiją). Visuose filmuose išgirsime skambant turkišką muziką, ir, kas labiausiai sužavi ir paperka, visuose nagrinėjami žmonių tarpusavio santykiai, jų vertybės, kapstomasi žmogaus asmeninėje teritorijoje žiūrovui bandant papasakoti žmogaus jausmus bei išreikšti jų vertybes. Fatih Akin filmų veikėjai - jauni, dažnai kiek kuoktelėję, gyvenimo džiaugsmu trykštantys arba juo nusivylę, mėgstantys subtilų juodąjį humorą, linksmybes ir atsidavę tiems, ką labiausiai brangina. Pats režisierius be galo mėgsta juodąjį humorą, kas aiškiai atsispindi visose jo juostose, taipogi jis nevengia pašiepti tam tikrų vokiečių ir turkų kultūrų bruožų. Įdomu ir tai, kad žiūrėdami jo filmus galime lengvai nuspėti koks yra Fatih ar ką jis mėgsta. Ne veltui viename savo interviu režisierius prasitarė, kad visi jo filmai yra be galo asmeniški, juose suguldyti jo paties išgyvenimai, mintys ir jausmai. 

Taigi, siūlau iš arčiau susipažinti su dalimi jo kūrybos: 
Picture
Liepą (2000)/ In July

Romantinė nuotykių komedija

Režisierius: Fatih Akin

Šalis: Vokietija

Trukmė: 99 min

Vasara. Visi kuria planus atostogoms. Jaunas fizikos dėstytojas Danielis (vaidina akt. Moritz Bleibtreu), kurio gyvenimas – iki skausmo nuobodus reiškinys ir kuriame nieko nevyksta, nieko neplanuoja ir ketina dienas leisti Vokietijoje. Blusų turguje įsigijęs žiedą su actekų saulės simboliu, turėsiančiu Danieliui atnešti meilę ir sėkmę, vaikinas nuoširdžiai tikisi, jog sėkmė ir meilė jau ne už kalnų. Būtent taip ir atsitinka. Danielis įsimyli gatve einančia turkę Melek (vaidina akt. Idil Üner), kuri netrukus kels sparnus į gimtąjį Stambulą. Netikėtai sau pačiam, Danielis meta visus darbus ir leidžiasi į kelionę automobiliu per visą Europą tik tam, kad pamatytų mylimąją. Kelionėje jį gundo kitos moterys, sumuša pikti vyrukai, jis sodinamas į kalėjimą, jį apvagia, jis pameta automobilį, pinigus, daiktus ir visus dokumentus, tačiau vis vien kryptingai siekia savojo tikslo ir net nesuvokia, kad meilė, kurios jis taip ieško, visą laiką buvo šalia jo.

Atrodytų paprasta istorija apie meilę, tačiau režisierius į pasakojimą įpina daugybę nuotykių, komiškų nutikimų ir gauname be galo mielą ir šiltą filmą, patvirtinantį frazę, jog tai, ko labiausiai ieškome ir laukiame, dažniausiai būna visai čia pat, šalia. 


   
Picture
www.thephoenix.com
Galva į sieną (2004)/ Head-On

Romantinė drama

Režisierius: Fatih Akin

Šalis: Vokietija, Turkija

Trukmė: 121 min

„Galva į sieną“- tai Fatih Akin išgarsinusi ir tarptautinį pripažinimą jam pelniusi kino juosta, Berlyno kino festivalyje apdovanota „Auksiniu lokiu“.

Sudėtinga melodrama, nagrinėjanti senus kaip žmonija klausimus apie draugystę iš išskaičiavimo, kuri perauga į beprotišką meilę ir kartais tampa viską griaunančia jėga. 

Sibel (vaidina akt. Sibel Kekilli) - daugybę kartų nesėkmingai nusižudyti bandžiusi mergina. Kahitas (vaidina akt. Birol Ünel) - vidutinio amžiaus lėbautojas ir apkiautėlis, kuriam viskas seniai neberūpi. Vis dėlto vyras bando pasitraukti iš gyvenimo. Nesėkmingai. Susitikę reabilitacijos klinikoje du itin skirtingi žmonės neranda bendros kalbos ir beprotiškai pykstasi. Sibilė ragina Kahitą ją vesti, nes santuoka - tai jos bandymas pabėgti nuo itin konservatyvios šeimos ir gyventi taip, kaip ji visada svajojo, o pastarajam mergina tėra kaip vantos lapas patys žinote kur. Moteris nebūtų moterimi, jeigu nepasiektų savo tikslo. Ir štai juodu susituokia, apsigyvena kartu ir... viskas! Netikėta? Tačiau taip ir turėjo būti. Sibilė gyvena sau, mėgaujasi vyrų draugija ir bando visus juos nusitempti į lovą. Kahitas gyvena savo gyvenimą, tokį pat kaip iki santuokos – kupiną lėbavimų ir kiek depresuotą. Vieną dieną Sibilė ir Kahitas suvokia, kad jų santuoka iš išskaičiavimo peraugo į didelę meilę, tačiau, deja, kai vyrai tą suvokia, dažniausiai būna per vėlu.

Kultinė režisieriaus juosta, pripažinta geriausiu 2004 – ųjų Europos filmu, pasakoja apie gyvenimą ir tai, kad susivokus ką padarėme kartais jau būna per vėlu kažką taisyti.

  
Picture
www.pittsburghcitypaper.ws
Pasaulio pakrašty (2007)/ The Edge of Heaven

Drama

Režisierius: Fatih Akin

Šalis: Vokietija, Turkija, Italija

Trukmė: 116 min

Juosta, Kanų kino festivalyje apdovanota už geriausią scenarijų.

Jeter (vaidina akt. Nursel Köse) - turkė prostitutė, Ali (vaidina akt. Tuncel Kurtiz) - jos klientas, įkopęs į aštuntą dešimtį. Senukas taip susižavi moterimi, jog pasikviečia ją gyventi drauge. Į tai nepatikliai žiūri Ali sūnus Nadžatas (vaidina akt. Baki Davrak) - Vokietijos universiteto profesorius. Bet Jeter tai nė motais - moters mintys nuolat sukasi apie dukterį Aiten (vaidina akt. Nurgül Yesilçay), kuri gyvena kažkur Turkijoje. Aplinkybių paskatinta Jeter pradeda dukters paieškas Stambule, o pastaroji jau klaidžioja Vokietijos klystkeliais ieškodama motinos. Paieškoms besitęsiant žiūrovą apima pojūtis, kad vieni kitų ieškantys žmonės vis labiau tolsta vieni nuo kitų, be vilties kada nors susitikti.

Paieškų išsekinta Aiten sutinka vokietę Šarlotą (vaidina akt. Patrycia Ziolkowska). Tarp merginų užsimezga draugystė, kiek vėliau perauganti į meilę. Jų santykiams nepritaria Šarlotos motina (vaidina akt. Hanna Schygulla), tačiau ji bejėgė prieš merginas siejantį ryšį.

Iš pirmo žvilgsnio skirtingų herojų likimai susipina, o išgyvenimai supanašėja. Kiekvienas jų atsineša savo skausmą, savo laimę ir savo išgyvenimus. Visi jie ieško artimųjų ir vietos, kurią galėtų pavadinti tikraisiais savo namais. Tik ar visi filmo pabaigoje ras tai, ko ieškoję?

Filmas apie mirtį, liūdesį ir praradimo skausmą. Neįtikėtina, tačiau net ir liūdnus dalykus režisierius sugeba pateikti subtiliai. Taip, kad stebėdamas filmą nesijauti nei prislėgtas, nei liūdnas, tačiau nejučiomis susimąstai apie gyvenimą ir tai, ką jame gali nuveikti. Puikus garso takelis, labai žmogiški personažai, panašūs į kiekvieną iš mūsų priverčia dar ir dar kartą žavėtis režisieriaus meistriškumu.
  
Picture
www.movies.com
Virtuvė sielai (2009)/ Soul Kitchen

Komedija

Režisierius: Fatih Akin

Šalis: Vokietija

Trukmė: 99 min

Graikų kilmės vokietis Zinos Kazantsakis (vaidina akt. Adam Bousdoukos) - restorano savininkas. Nors restoranas labiau panašus į užeigą, nes ir maistas čia prastas, ir aplinka ne kokia, tačiau mielas ir geraširdis Zinos tarsi magnetas traukia žmones, tad lankytojų čia netrūksta, tačiau juk visuomet gali būti ir geriau. Dideliam vaikino liūdesiui, jo mylimoji darbo reikalais išskrenda į Kiniją. Lyg to būtų negana, iš kalėjimo paleidžiamas Zinos brolis Ilajus (vaidina akt. Moritz Bleibtreu), kuris nuolat įlenda ne ten kur reikia ir įsivelia į neaiškius reikaliukus. Būtent nuo brolio išdaigų ir prasideda Zinos nelaimių virtinė.

Norėdamas dar labiau išpopuliarinti savo restoraną, vaikinas nusamdo turką virtuvės šefą Šainą (vaidina akt. Birol Ünel). Deja, niekas negalėjo nutuokti, kad virtuoziškas virėjas yra tokio bjauraus būdo. Kęsdamas virėjo išsišokimus ir glaistydamas brolio šunybes Zinos net nenutuokia, kad didžiausi nesusipratimai dar tik priešaky.

Nuotaikingas ir spalvingas filmas, sukeliantis tik pačias geriausias emocijas ir verčiantis smagiai pasijuokti. Vienas tų, prie kurių norisi grįžti vėl ir vėl. Būtent šios juostos įtakota peržiūrėjau visą Fatih Akin filmografiją ir jis tapo vienu mėgstamiausių mano režisierių, kurio naujų darbų laukiu su didžiausiu nekantrumu.Ramūnas
7/12/2010 05:47:23 pm

Smagu matyti aprašą apie savo mėgstamą režisierių ir jo filmus. Pažindinausi su jo kūryba prieš kelerius metus po Kino pvasaryje rodyto Head - On, bet lietuviškai nebuvo jokios informacijos, tad džiugu, jog ėmeisi taisyti šią spragą!

Reply
Viktorija
9/12/2010 01:00:50 am

Režisierius tikrai genealus, filmai fantastiški. Ypač "Soul kitchen"! Pažiūrėjus šį filmą nusprendžiau peržiūėti ir visus kitus Fatih Akin filmus ir jie tikrai nenuvylė :) Rekomenduoju visiems !!!

Reply
Jolanta
15/12/2010 10:20:30 pm

pamilau ji ir as. nuostabus. puikus filmai. labai dziaugiuosi ji atradusi..:)

Reply
17/12/2010 03:16:03 am

Džiugu, kad atradote nuostabų režisierių, kuris geba praskaidrinti gyvenimą ir įnešti į jį spalvų savo juostų dėka.

Belieka palinkėti džiugių akimirkų, stebint jo filmus :)

Reply
Liudas
9/2/2011 05:23:00 pm

Genialus režisierius,kuriantis filmus,turinčius išliekamąją vertę.Nuostabu!Atgaiva sielai ir džiaugsmas akims.

Reply
gurako
22/4/2011 03:00:46 pm

Pritariu visiems - jis fantastiskas! Maciau visa jo kuryba ir nekantriai laukiu nauju jo darbu. Aciu uz puiku straipsni ir pazinti su rezisierium :)

Reply
zivile
1/7/2011 05:14:19 am

Kur būtų galima rasti šiuos filmus persisiųsti ar šiaip online peržiūrai? Niekur internete nerandu, o taip norėtųsi. Ačiū.

Reply
2/7/2011 03:05:12 am

Atrašiau jums į email

Reply
Jollka
16/11/2011 03:16:47 am

smagumėlis, ačiū už rekomendaciją.

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1