Picture
www.movies.com
Kriminalinė veiksmo drama

Režisierius: Nicolas Winding Refn

Šalis: JAV

Trukmė: 100 min


Dienomis jis (akt. Ryan Gosling) - patikimas darbuotojas, puikus lenktynininkas ir kaskadiniu triukų meistras. Naktimis – šaltakraujis nusikaltėlis, žaidžiantis pavojingus žaidimus ir iš nusikaltimo vietų pasiimantis banditus. Jis ramus ir nekalbus, tačiau atgyja vos rankose pajutęs automobilio vairą. 

Vieną dieną vyrukas susipažįsta su kaimynystėje gyvenančia Iren (akt. Carey Mulligan), kurios vyras (akt. Oscar Isaac) atlieka bausmę kalėjime. Tokia pat tyli kaip ir jos kaimynas moteris, iš pirmo žvilgsnio, trapi tarsi krištolas, į lenktyninko gyvenimą įlieja spalvų ir įvairiapusiškumo. Deja, vystytis tolesniems kaimynų santykiams tiesiog nelemta. Iš kalėjimo grįžus Iren vyrui lenktynininkas atsitraukia ir ima ruoštis lenktynėms, tačiau vieną dieną kaimynės vyrą radęs garaže jis suvokia, jog kriminalinė praeitis nepaleidžia naujojo kaimyno ir imasi taisyti padėtį. Tačiau vos vienas neteisingas žingsnis ir lenktynininkui tenka daryti, ką jis moka geriausiai – virtuoziškai sprukti nuo jo galvos trokštančių mafijos vadeivų.

Picture
www.movies.com
Filmas sukurtas Jameso Salliso to paties pavadinimo knygos motyvais, o šiųmetiniame Kanų kino festivalyje režisierius Nicolas Winding Refn pelnė auksinę palmės šakelę už geriausią režisūrą.

„Važiuok“ – tai meditacinis kino žanrų ir stilių mišinys. Jame susipina amerikietiškiems trileriams ir veiksmo filmams būdingi atributai, skandinaviškas herojų atšiaurumas ir vienatvė, azijinius filmus persmelkęs kraują stingdantis žiaurumas bei europietiškas arthouse stilius. O Ryanas Goslingas panašėja į samurajų – jis tylus, nekalbus ir gebantis vardan savo tikslo paaukoti gyvenimą. Juostoje išvysite ir kelias gana žiaurias smurto scenas, kaip jau minėjau, labai būdingas azijietiškam kinui.

Picture
www.movies.com
„Važiuok“ itin stilingas, išbaigtas, pasižymintis puikiu skoniu ir šiuolaikine kinematografija filmas, pagardintas puikiais slow motion  elementais ir įvilktas į nuostabios muzikos marškinėlius. Nors prisipažinsiu, kad pop ar juolab techno muzika tikrai nefigūruoja mano grojaraštyje, „Važiuok“ garso takelį godžiau rijau į save, bijodama praleisti nors vieną natą. Režisierius Nicolas Winding Refn yra itin priekabus ir dėmesingas muzikai, tad „  Važiuok“ ji atlieka išties nemažą vaidmenį ir yra komponuojama kiek kitaip negu esame įpratę girdėti filmuose. Vyras kategoriškai atsisako savo filmuose naudoti roko muziką ir pirmenybę teikia pop muzikai bei techno stiliaus muzikiniams ritmams.

Picture
www.movies.com
Nors filmo veiksmas gana lėtas, kiekviename kadre jauti veiksmą, užuodi ore tvyrantį adrenaliną. Ir kuomet žiūrovas panyra į meditacinį filmą režisierius panaudoja šoko terapiją ir prikelia jį krūptelėti verčiančia smurto scena. Režisierius sumaniai laviruoja tarp filmo kadrų ir pateikia ne tai ko tikimasi, keičia filmo ritmą, o galiausiai sugroja žiūrovo sielos stygomis pateikdamas finalinę filmo sceną.

Džiugu, jog pagrindinio vaidmens atlikėjas Ryanas Goslingas „ Važiuok“ pakeitė pagrindinį vaidmenį atlikti turėjusį Hugh Jackmaną. Goslingas į juostą įnešė šarmo, nerūpestingumo, spalvų, pavertė jį SAVO filmu. Pagrindinis herojus – blizgia, old school stiliaus striuke apsitempęs vyrukas, iš burnos nepaleidžiantis dantų krapštuko. Tai – tarsi žmogus iš niekur. Jis neturi šeimos, draugų ir artimųjų. Jam, regis, nesvarbus gyvenimas, pinigai ar šlovė. Jis gyvena savo malonumui pagal paties susikurtas taisykles ir įkūnija šaltakraujį ir bebaimį lenktynininką. Kai kuriuose kadruose jis švelnus ir rūpestingas vyras, tačiau juos keičia kadrai, kuriuose Goslingas prapliumpa įsiūčiu, panašėjančiu į beprotybę (ko verta vien scena lifte!). Asmeniškai man šis R. Goslingo vaidmuo buvo įdomiausiu ir pilnavertiškiausiu jo karjeroje. Turiu pripažinti, kad net plyta rankoje ir dantų krapštukas burnoje Goslingui tinka.

Picture
www.movies.com
Įdomi ir filmo meilės linija. Čia nebus glamonių, meilės prisipažinimų ar dūsavimų dėl meilės. Mes matome visu greičiu lekiantį automobilį ir besišypsančius pagrindinius herojus. Jokio veiksmo. Jokių dialogų. Tik šypsenos, puošiančios jų veidus ir magnetizmas, spinduliuojamas iš anapus ekrano. Lenktynininkas šypsosi tik tuomet, kai šalia Iren. Nereikia jokių papildomų scenų ir veiksmų – tai, kas parodoma kadre atrodo įtikinamiau negu tūkstantis meilės prisipažinimų, glėbiai gėlių, banali serenada po langu ir vakarienė žvakių šviesoje.

Picture
www.movies.com
Beje, JAV nutiko vienas įdomus įvykis, susijęs su šiuo filmu. Jungtinių Amerikos Valstijų pilietė Sarah Deming „ Važiuok“ platinančią kompaniją „Film District“ padavė į teismą. Moters kaltinimai labai rimti (nesijuokite :) ) – ji teigia, jog į kino filmą ėjo tikėdamasi, jog tai bus kažkas panašaus į „Greitus ir įsiutusius“ (orig. „The Fast and the Furious“), tačiau paaiškėjo, jog „Važiuok“ – visai kas kita! Įsiutusi, lenktynių, susišaudymų, veiksmo ir stilingų automobilių ištroškusi bei reklamos apgauta (!) moteris nesugalvojo nieko kita kaip tik kreiptis į teisininkus ir paduoti „Film District“ į teismą. Dar daugiau – moteris teigia, jog filme yra antisemitizmo apraiškų, skatinančių religinę nesantaiką. Sarah Deming reikalauja grąžinti už bilietą sumokėtus pinigus ir Holivude padėti tašką klaidinančioms reklamoms.

Picture
www.movies.com
Priešingai negu tikėjosi Sarah Deming, „Važiuok“ toli gražu nefigūruoja automobiliai ir lenktynės. Kaip teigė pats filmo režisierius, prisipažinęs, kad apie automobilius nenutuokia nič nieko, jis tiesiog išsirinko geriausiai atrodančius automobilius ir ėmėsi darbo. Tad jeigu tikitės cypiančių padangų, muštynių, veiksmo, susišaudymų, tiuninguotų automobilių ir svaiginančios meilės istorijos, turiu įspėti, kad viso to toli gražu neišvysite. Tačiau taip pat turiu įspėti, jog, nepaisant šių elementų nebuvimo, filmas yra kupinas to tikrojo „draivo“, tad, kaip matote, energetinis užtaisas, energija ir tas pats „draivas“  slypi visai ne tipiškuose trilerio ar veiksmo filmo elementuose.

Picture
www.movies.com
Ne veltui kino kritikai puse lūpų jau užsimena apie būsimą „Važiuok“ triumfą užsienio rinkose. Tai – puikiai subalansuotas filmas: lenktynės, meilė, įtampa, veiksmas, draugystė, smurtas – visko po truputį, tad atgaivą šiame filme ras ne vieno žanro mėgėjas.

Neįtikėtina, kaip iš tokio, iš pirmo žvilgsnio, niekuo neišsiskiriančio siužeto, Nicolas Winding Refn ir jo komanda sugebėjo sukurti nuostabiai gerą ir kokybišką filmą, kuriame aš, net ir labai norėdama, neradau prie ko prikibti. Regis, jog „Važiuok“ skrenda virš miesto ir spjauna į kino štampus, nusistovėjusias taisykles, nusisuka nuo jų ir parodo, jog net ir veiksmo trileriai gali būti kiek kitokie negu esame įpratę juos matyti.

Gerbėja
25/10/2011 09:00:24 pm

Goslingas labai neblogas tame filme :)

Reply
Skaitytoja
13/11/2011 09:34:34 pm

Ka tik paziurejau si filma. Likau suzaveta ne filmu, bet siuo aprasymu :)

Reply
Valkirija
6/1/2012 08:46:12 pm

super idėja pateikti filme skambėjusias dainas :)

Reply
Genadijus
8/4/2012 07:16:49 pm

Sutinku, "Drive" - puikus pavyzdys kaip visi suvienodėję veiksmo trileriai turėtų būti kuriami. Puiki režisūra, garso takelis, operatoriaus darbas ir, žinoma, nepriekaištinga R. Gosling vaidyba.
Na, o C. Mulligan žavinga kaip visuomet.

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1