Picture
Komedija, drama

Režisierius: Jeremy Brock

Šalis: Didžioji Britanija

Trukmė: 98 min
 

Septyniolikmečio Beno (vaidina akt. Rupert Grint) vasaros atostogos bėga skaitant Bibliją, dirbant namie ir mokantis vairuoti iš savo perdėm religingos mamos (vaidina akt. Laura Linney). Tačiau vaikinas neturi kitos išeities ir kantriai vykdo tėvų nurodymus net neįsivaizduodamas savo gyvenimo kitokio.

Picture
Tačiau net ir nuobodžiausi gyvenimai kada nors pasikeičia. Benui tokia akimirka išaušta tuomet, kai savo gyvenimo kelyje jis sutinką Ivi (vaidina akt. Julie Walters) – buvusią teatro ir kino primadoną, o dabar tiesiog pensininkę, godžiai skaitančią literatūros kūrinius. Ivi – visiška užguito ir taisyklėmis sukaustyto Beno priešingybė. Ji temperamentinga, vulgaroka, užsispyrusi, išdidi ir žinanti savo vertę, tačiau tuo pačiu žaisminga ir vaikiškai padūkusi.

Dirbdami kartu jaunuolis ir senolė suartėja ir randa vienas kitame draugus bei giminingas sielas. Būtent dvasinis ryšys ir suartino šiuos du herojus, kurie nepaiso net kiek despotiškos Beno motinos aktyvaus prieštaravimo sūnaus draugystei su velnio nešta ir pamesta Ivi.

Picture
www.movies.com
Matydama vaikinuko norą ištrūkti iš tėvų priespaudos Ivi kviečia jį vykti kartu į Edinburgo festivalį, kuriame ji kaip garbės viešnia skaitys kelis kūrinius. Neturėdamas teisės vairuoti, pamiršęs visus „už“ ir „prieš“ Benas leidžiasi į kelių dienų avantiūrą su Ivi, kuri pakeis visą jo gyvenimą. Laužydama Beno šeimos primestas taisykles senolė ištraukia paauglį iš po rūpestingo mamos sparnelio ir, su pirmąja vyno taure leidžia jam pajusti gyvenimo skonį. Ivi tarsi atveria orlaidę ir įlieja į Beno gyvenimą šviežio oro gurkšnį.

Picture
Kas toliau? Kelionė, tarpusavio barniai, kartais virstantys teatralizuotu spektakliu bei iki skausmo atviri pokalbiai, atveriantys herojų sielos gelmes. Benas ir Ivi, tokie skirtingi ir tokie panašūs suvokia, jog gyvenimo keliu gali judėti tik būdami kartu ir visai nesvarbu, kad jų gyvenimai tokie skirtingi.

Filme puikiai pasirodęs Rupertas Grintas įrodo, jog nesupainiojo filmavimo aikštelių ir geba būti ne tik Ronaldu Vizliu iš Hario Poterio. Vyrukas aktyviai kloja pamatus tolesnei savo karjerai eksperimentuodamas žanrais ir veidmenimis, o minėtojo personažo etiketė jam visai nelimpa. Šiame filme jis man kiek priminė Elijah Woodo  personažą filme „Nepaprasta kelionė“ (orig. „Everything Is Illuminated“) – tos pačios nuostabos kupinos akys ir veido mina, taip ir klausianti „kur aš patekau?“.

Picture
www.ewpopwatch.files.wordpress.com
Sužavėjo ir šarmingoji Julie Walters, įsiminusi man dar nuo „Bilio Elioto“ laikų, kuomet vaidino berniuko šokių mokytoją. Jos įkūnyta kaprizinga ir padūkusi senolė pavergė mano širdį jau pirmosiomis peržiūros minutėmis. Negaliu nepagirti ir Lauros Linney vaidybos. Atrodo, jog ji tiesiog sukurta vaidinti emocijoms nepasiduodančias, šaltas tarsi ledkalnis moteris, kupinas fanatizmo ir isterijos.

„Vairavimo pamokos“ sudėlioja akcentus ties svarbiausiomis ir dažniausiai gyvenime aptariamomis vertybėmis – religija, draugyste, šeima, tačiau neperša savo tiesos ir nepateikia išvadų. Jis palieka erdvę žiūrovui ir leidžia savaip interpretuoti bei priimti įvykius anapus ekrano.

Picture
Tai nėra gryna komedija, tačiau čia netrūksta geros humoro dozės. Tai filmas ne apie gyvenimo pamokas. Jis apie vairavimą per gyvenimą. Jis net ne apie poeziją ir literatūrą, ne apie religiją ir ne apie meilę. Jis apie dvasinę laisvę, draugystės jėgą, taisyklių užduodamus pančius ir gyvenimą taip, kaip liepia širdis. 

Nerce
6/6/2011 12:28:13 am

Tai išties sunku pavadinti komedija, galbūt nuotaikinga drama. Žiūrėti smagu, linksma. Ir belieka palinkėti,kad visi turėtume tiek gyvenimo džiaugsmo ir pašėlusio polėkio kiek turi Ivi. Nereikia talpinti savęs į rėmelius, nes ilgainiui jie ima spausti :)

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1