Picture
www.cinematropolis.com
Turiu pripažinti, kad Azijos kinas Lietuvoje nėra itin populiarus ir į kino sales nesurenka tokios galybės žmonių kaip Holivudiniai jo draugai. Priežaščių yra daugybė – vieni žiūrovai sako nesuprantą azijietiško kino, kiti jo nežiūri, nes bijo nesuprasti ar tiesiog laiko jį beverčiu, o treti tiesiog mėgaujasi Holivudo kepamais blokbasteriais ir dėl nieko nesuka sau galvos. Žinoma, yra ir kino gurmanų arba žmonių, jaučiančių didelę meilę ir pagarbą tokiems filmams, tad Azijos kinas visada ras savo žiūrovą.

Šiandien noriu jums pristatyti kelias atsitiktinai atrinktas Japonijos, Kinijos ir Pietų Korėjos kino juostas, kurios, tikiuosi, ras kelią į jūsų širdį ir privers laukti antrosios straipsnio dalies, kurioje apžvelgsiu kiek kitokio žanro ir kitokios tematikos kino juostas, įtraukiant kelis Artimųjų Rytų kūrinius.


Picture
Lėlės (2002)/ Dolls

Romantinė drama

Režisierius: Takeshi Kitano

Šalis: Japonija

                                                                   Trukmė: 114 min            

Savamokslio japonų režisieriaus Takeshi Kitano filmas „Lėlės“ neretai pavadinamas vienu geriausiu ir įsimintiniausiu jo karjeroje. 

„Lėlės“ – tai kino juosta, įrodanti, jog tam, kad sukurti iš tiesų gerą filmą, nereikia ilgų dialogų, kvapią gniaužiančio veiksmo, lenktynių, santykių aiškinimosi ar muštynių scenų.

Be galo tylus filmas, susiliejantis su gamta ir atvaizduojantis jos garsus. Lapų šlamesys, paukščių giesmės, krentančių lapų čežėjimas ar medžių pumpurų sprogimas, užfiksuotas Takeshi Kitano žvilgsniu pavergia žiūrovą ir filmui suteikia savotiško žavesio ir mistikos. Vyraujanti raudona spalva dar labiau sustiprina įspūdį ir verčia mus spėlioti apie ką gi bus filmas? Apie meilę? Mirtį? Kovą? Apie nužudytą meilę trijose istorijose.

Sawako (vaidina akt. Miho Kanno) ir Matsumoto (vaidina akt. Hidetoshi Nishijima) -  du įsimylėję jaunuoliai, planuojantys vedybas. Vieną dieną Matsumoto meta mylimąją ir, paklūsdamas tėvų valiai nusprendžia vesti iš išskaičiavimo. Vedybų išvakarėse vaikinas sužino, jog buvusi mylimoji, draskoma begalinio skausmo, išprotėjo. Vedinas kaltės jausmo Matsumoto leidžiasi į klajones, kuriose kartu su prarastąja Sawako bandys rasti tai, ką jiedu prarado.

Senučiukas Hiro (vaidina akt. Tatsuya Mihashi) – mafijos vadeiva. Nors apsuptas turtų ir prabangos, jis jaučiasi vienišas ir sunkiai serga. Prieš trisdešimt metų, tuomet dar eilinis juodadarbis, Hiro metė mylimą merginą, norėdamas tapti turtingu ir žinomu žmogumi. Praėjus daugybei metų senučiukas grįžta į parką, kuriame prieš tris dešimtmečius mylimoji Ryoko (vaidina akt. Chieko Matsubara) kasryt jam atnešdavo pusryčius.

Haruna Yamaguchi (vaidina akt. Kyôko Fukada) – jauna mergina, dienas leidžianti ištuštėjusiame paplūdimyje, žvelgdama į jūrą. Kadaise buvusi televizijos žvaigžde, kurią garbina milijonai, garsi dainininkė jaučiasi be galo vieniša ir slepiasi nuo išorinio pasaulio, kartu slėpdama ir savo veidą, sužalotą vieno įvykio metu. Tačiau šiandien Haruną aplankys gerbėjai, o Nukui galbūt yra ištikimiausias jų.

Sukrečiantis nuostabaus grožio filmas, kuriame susipina visų herojų likimai ir išgyvenimai. Filmas, nustebinsiantis visus Takeshi Kitano gerbėjus, kurie įpratę matyti jį kaip kovos menų filmų režisierių. Jokių kardų, kovų, kraujo ar keršto, o tik dvi valandos, sulaikius kvėpavimą ir bijant išvaikyti ekrane matomą grožį.

Takeshi Kitano už šį filmą 2002 – aisiais Venecijos kino festivalyje nominuotas Auksiniam liūtui.

   
Picture
www.movies.com
Išėjusieji (2008)/ Okuribito/ Departures

Muzikinė drama

Režisierius: Yôjirô Takita

Šalis: Japonija

Trukmė: 130 min 

Pagrindinis juostos personažas – be tėvo užaugęs violančelininkas Daigo Kobayashi (vaidina akt. Masahiro Motoki), netenkantis darbo simfoniniame orkestre. Ieškodamas pragyvenimo šaltinio vyras kartu su žmona Mika (vaidina akt. Ryoko Hirosue) iš didmiesčio persikelia į provinciją, kur netrukus laikraštyje randa itin keistą darbo skelbimą. Manydamas, kad eina į pokalbį dėl darbo į kelionių agentūrą, namo Daigo grįžta būdamas laidojimo paslaugų agentūros darbuotoju. Naujasis vyro darbas – velionių prausimas, aprengimas ir paruošimas laidotuvių ceremonijai. Iš pradžių bijojęs ir keistai žiūrėjęs į savo darbą, palaipsniui vyras perpranta visas veiklos subtilybes ir atranda save. Neigiamas visuomenės požiūris, nugaras atsukę draugai ir vienas po kito einantys išbandymai ne tik sustiprina jo charakterį, tačiau ir priverčia vyrą blaškytis – kaip žmonai, galvojančiai, jog jis dirba kelionių agentūroje pasakyti ką iš tiesų jis veikia? Pamėgęs Japonijoje nešvariu ir negarbingu laikomą darbą vyras ryžtasi atskleisti visas kortas, nes jaučia būtent šiame darbe atradęs tikrąjį savo pašaukimą, o netrukus ir savo tikrąjį tėvą.

Jausmingas filmas apie gyvenimą ir mirtį, pagarbą, pareigos jausmą, tėvų ir vaikų santykius ir atleidimą, lydimas nuostabaus operatoriaus darbo - gražių vaizdų ir širdį virpinančios muzikos, vietomis tarsi primenantis meditaciją ir verčiantis žiūrovą visa galva pasinerti į priešais jį vykstantį veiksmą. Nepaisant to, kad juostoje matome iš tiesų daug laidojimo ceremonijų, pats filmas nėra nei liūdnas, nei slegiantis.

Juosta žiūrisi neįtikėtinai lengvai ir dvi valandos pralekia kaip viena akimirka, o po peržiūros galvoje sukasi tik vienas žodis – „harmonija“. Tarp žmogaus ir gamtos, tarp asmenybės vidaus ir išorės, tarp savęs vertinimo ir aplinkinių nuomonės apie tave. Savo įtaigumu filmas užkariavo daugybės žiūrovų simpatijas ir 2009 – aisias pelnė Oskarą kaip geriausias užsienio filmas.

  
Picture
www.lovehkfilm.com
Mano įžūli mergiotė (2001)/ Yeopgijeogin geunyeo/ My Sassy Girl

Romantinė komedija, drama

Režisierius: Jae-young Kwak

Šalis: Pietų Korėja

Trukmė: 123 min
 

Būdamas geru, atlapaširdžiu, kiek išsiblaškiusiu vaikinu, gyvenančiu su griežtais ir viską žinančiais tėvais, Kyun-woo (vaidina akt. Tae-hyun Cha) dažnai įsivelia į keistas istorijas. 

Kartą važiuodamas namo traukinio perone jis pamato be galo girtą merginą, balansuojančią ant perono krašto. Bandydamas apsaugoti gražuolę nuo mirties vaikinas parsineša ją į viešbutį, kuriame ir prasideda jų istorija. Perone rasta Ji-hyun Jun (vaidina akt. Gianna Jun) -  viena tų, kurias vadina velnio neštomis ir pamestomis. Ji – tikras viesulas ir, iš pirmo žvilgsnio, visiška Kyun-woo priešingybė.

Matyt priešingybės iš tiesų traukia, nes tarp jaunuolių užsimezga draugystė. Ji-hyun verčia Kyun-woo avėti aukštakulnius ir skolinti jai savo sportbačius, skaityti jos kraują stingdančius scenarijus, kautis su ja mediniais kardais ir rodyti jai dėmesį matant draugėms. Ji-hyun nevengia paauklėti gatvės praeivius, traukinyje trinktelti nepažįstamam vaikinui ar apibarti kelyje sutiktą žmogų. Vargšeliui Kyun-woo dažnai tenka atsiprašinėti dėl savo merginos elgesio, užglaistyti pridarytus rūpesčius ar tiesiog sėdėti ir raudonuoti dėl jos elgesio.

  Tačiau visa tai tik Ji-hyun kaukė, slepianti jos mylinčią širdį ir jautrią sielą. Ar pavyks Kyun-woo atrasti kelią į sijonuoto velnio širdį?

  
Picture
www.justkoreandrama.com
Liūdnas filmas (2005)/ Saedeu mubi/ Sad Movie

Romantinė drama

Režisierius: Jong-kwan Kwon

Šalis: Pietų Korėja

Trukmė: 108 min

   Keturi viename. Keturios liūdnos ir skausmingos istorijos viename filme. Aštuonių skirtingų žmonių likimai, persipinantys tarpusavyje ir kai kuriems jų atveriantys naujas galimybes gyvenime.

Pirmoji istorija – apie gaisrininką ir televizijos žinių gestų kalbos vertėją.

Antroji – apie prekybos centre dirbančios merginos ir bedarbio vaikino santykius.

Trečioji – jauno ir perspektyvaus dailininko bei kurčnebylės merginos draugystė.

Ketvirtoji istorija – apie mažą berniuką ir sunkiai sergančią jo mamą.

Ar susipynus visiems pasakojimams bent viena istorija baigsis laimingai? Manau atsakymą sufleruoja paties filmo pavadinimas.

   
Picture
www.lankelot.eu
Samurajaus likimas (2002) / Tasogare Seibei/ The Twilight Samurai

Romantinė drama

Režisierius: Yôji Yamada

Šalis: Japonija

Trukmė: 129 min 

Palaidojęs sunkiai sirgusią žmoną, kuklus ir itin nepasiturintis samurajus Seibei Iguchi (vaidina akt. Hiroyuki Sanada) rūpinasi savo senute motina ir dviem žavingomis dukrelėmis Kayano (vaidina akt. Miki Itô) ir Ito (vadina akt. Erina Hashiguchi). Sunkiai dirbdamas, kad namuose nieko netrūktų, vyriškis vis dažniau sulaukia pašaipų iš savo kolegų dėl skubėjimo namo, apsileidimo, apdriskusių rūbų ir vis dažniau nuo jo sklindančio nemalonaus kvapo.

Šeima, matydama kaip našliui sunku vienam tvarkytis namuose, ragina jį vesti, tačiau vyras nenori net pagalvoti apie vedybas su nemylima moterimi ir atiduoti dukreles į bet kokios moters rankas.

Kartą samurajus sužino, jog jo vaikystės draugė ir buvusi mylimojo Tomoe (vaidina akt. Rie Miyazawa) Iinuma skiriasi su vyru, įtakingu ir turtingu samurajumi, visus rūpesčius išsiaiškinančiu kardu ir kumščiais. Seibei tampa Tomoe užtarėju, o moteris ima vis dažniau lankytis vyriškio namuose. Pakerėtos geros Tomoe širdies ir linksmo būdo, mergaitės vis labiau ją myli, o pats samurajus ima pastebimai keistis į gerąją pusę.

Niekaip nenurimstant buvusiam Tomoe vyrui, Seibei yra priverstas apginti mylimos moters garbę kovoje su jos skriaudėju. Apsiginklavęs tik paprasta medine lazda samurajus kovoje parodo stebėtiną meistriškumą ir visoje apylinkėje išgarsėja kaip puikus karys bei pelno seniai mylimos moters ranką ir širdį.

Kino juosta, 2004 – aisiais nominuota Oskarui kaip geriausias užsienio filmas, 2003 – aisiais iškovojo Berlyno kino festivalio Auksinio Lokio nominaciją, o Japonijos kino apdovanojimuose susirinko net 12 garbingiausių apdovanojimų.


 
Picture
www.dailycognition.com
Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas (2000)/ Wo hu cang long/ Crouching Tiger, Hidden Dragon

Veiksmo ir nuotykių drama

Režisierius: Ang Lee

Šalis: JAV, Taivanas, Kinija

Trukmė: 120 min

Režisierius Ang Lee į vieną filmavimo aikštelę surinko didžiausias Azijos kino žvaigždes ir kovos menų profesionalus, norėdamas sukurti maksimaliai gerą filmą, kuriame didelis dėmesys būtų skiriamas kovos menams.

Karys Li Mu Bai (vaidina akt. Yun-Fat Chow) nusprendžia nebekariauti ir pradėti ramų gyvenimą, tad savo senovinį kardą perduoda buvusiai mylimąjai Yu Shu Lien (vaidina akt. Michelle Yeoh), prašydamas jį padovanoti šalies politikui Sir Te (vaidina akt. Sihung Lung). Tą pačią naktį kardą pavogia paslaptingas karys, nužudęs daugybę kovotojų ir puikiai įvaldęs Wudan kovų meną. Meistrui Li Mu Bai nelieka nieko kito kaip tik grįžti į kovos lauką ir, padedant Yu Shu Lien atkeršyti savo mokytojo žudikui, pagrobusiam dovanotąjį kardą.

Filme neegzituoja jokie fizikos dėsniai, o aktoriai meta iššūkį gravitacijai – jie kovoja medžių viršūnėse, laipioja kaimo namų stogais, tarsi akmenėliai šokinėja vandeniu ir kaunasi ore. Užburianti kova, kvapą gniaužiantis baletas ore į kino sales sutraukė mases žiūrovų ir „Sėlinantį tigrą, tūnantį drakoną“ pavertė viena ryškiausių Azijos kino juostų per pastarąjį dešimtmetį, iškovojusia 4 Oskarus (geriausias meninis apipavidalinimas, dekoracijos, geriausia kinematografija, geriausias užsienio filmas, geriausia muzika) ir nominuota dar šešiems (geriausias kostiumų dizainas, geriausias režisierius, geriausias montažas, geriausia daina, geriausias metų filmas, geriausias scenarijus).


Balalaika
30/1/2011 02:33:53 pm

Kada bus antra dalis?

Reply
30/1/2011 10:46:02 pm

Šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje

Reply
16/3/2011 01:18:01 am

puikūs filmai,
mažai reklamuojami, tai niekas ir nežino

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1