Picture
Kadras iš filmo 'Osama'
Pirmojoje „Žvilgsnis į Rytus“ dalyje siūliau pasižiūrėti Pietų Korėjos, Japonijos ir Kinijos juostas, kuriose dominavo kovos menų ir veiksmo filmai. Antroji dalis nuo savo pirmtakės skiriasi ne tik tematika, tačiau ir juostų kilmės šalimi, tad antrojoje dalyje susipažinsite ne tik su jau žinomų šalių kino produkcija, tačiau ir Irano bei Afganistano filmais, pasirodžiusiais tuo metu, kai šalį drebino permainos ir neramumai. „Osama“ buvo pirmasis po talibano režimo griūties sukurtas Afganistano filmas, o jo kaimynas „Dangaus vaikai“ atvėrė naują šiuolaikinio Irano kino puslapį. Turiu pabrėžti, kad antrojoje dalyje pristatomi kino filmai aplankė daugybę festivalių įvairiuose pasaulio žemynuose, visuose buvo ypatingai šiltai sutikti ir pelnė ne vieną svarbų apdovanojimą. Žiūrim?

   
Picture
www.1.bp.blogspot.com
Osama (2003)/ Osama

Drama

Režisierius: Siddiq Barmak

Šalis: Afganistanas, Iranas, Airija, Japonija, Olandija

Trukmė: 83min

 

1995 – 2001 metai Afganistano piliečiams buvo sunkumų, išbandymų ir gyvenimo nuolatinėje baimėje metai, kuomet šalyje vyravo talibų režimas. 90 – ųjų pabaigoje talibų kontroliuojamose teritorijose buvo uždrausta televizija, daugelis pasilinksminimų rūšių, smarkiai apribotos moterų ir religinių mažumų teisės. Tuo metu žmonės buvo žudomi už televizoriaus žiūrėjimą, radijo klausymąsi ar pasivaikščiojimą gatvėje maldai skirtu metu. Beprotybė? Afganistano žmonės tą išgyveno, nes tiesiog neturėjo kitos išeities. Ką daryti, jeigu blogis viešpatauja visur? Ką daryti, jeigu tavo gimtąją šalį valdo grupė beprotiškai nusiteikusių fundamentalistų? Ką daryti, jei esi našlė ir neturi teisės išeiti į gatvę be vyro, kuris senų seniausiai mirė?

„Osama“ – pirmasis po talibano režimo griūties sukurtas Afganistano filmas, paremtais tikrais įvykiais ir Afganistano moterų kasdienybe.

Osama (vaidina akt. Marina Golbahari) – dvylikametė mergaitė, gyvenanti su mama (vaidina akt. Zubaida Sahar). Griežtos talibano taisyklės draudžia moterims eiti į gatvę be vyrų palydos, dirbti ar užsiimti kitokia, „netinkama“ veikla. Osamos mama palaidojo brolį ir vyrą, neteko darbo ligoninėje, tad prarado ne tik pajamų šaltinį, tačiau ir galimybę drąsiai išeiti į gatvę. Šeimai belieka vienintelė išeitis – rizikuoti savo gyvybėmis ir mergaitę Osamą perrengti berniuku, tikintis išgyventi. Jeigu talibano kovotojai išsiaiškins apgaulę, moterims gresia mirties bausmė. Pasirodo, būti berniuku nelengva – Osama nežino kaip elgtis mečetėje pamaldų metu, o netrukus ji priverčiama keliauti į talibų mokyklą, kurioje berniukai mokomi skaityti Koraną ir elgtis su ginklais. Osamos gyvenimas – nuolatinė baimė būti demaskuotai, nes už apgavystės atskleidimo slypi tik mirtis.

2003 – aisiais pasirodžiusi kino juosta kino festivaliuose sulaukė didelio populiarumo, o 2004 – aisiais pelnė „Auksinį gaublį“ kaip geriausias užsienio filmas ir Kanų kino festivalyje buvo apdovanotas specialiuoju prizu kaip geriausias debiutantas.

Jeigu manote, kad jūsų gyvenimas nesusiklostė, kad artimieji jūsų nesupranta ir nerandate su jais bendros kalbos, pasižiūrėkite šią kino juostą ir suprasite, kad pasaulyje gyvena milijonai žmonių, kuriems jūsų gyvenimas atrodo tarsi rojus. Ir nepamirškite padėkoti Dievui, kad gimėte laiku ir vietoje.

  
Picture
www.2.bp.blogspot.com
Dangaus vaikai (1997)/ Bacheha-Ye aseman/ Children of Heaven

Nuotykių komedija, drama

Režisierius: Majid Majidi

Šalis: Iranas

Trukmė: 89min

 

Keliaudamas namo iš batų taisyklos devynmetis Ali (vaidina akt. Amir Farrokh Hashemian) pameta vienintelę jaunesnės sesers Zahros (vaidina akt. Bahare Seddiqi) batų porą. Vargingai gyvenančiai ir vos galą su galu suduriančiai šeimai naujas pirkinys taptų dideliu finansiniu smūgiu, tad tai suvokdami vaikai nusprendžia nejaudinti tėvų ir bėdą išspręsti tarpusavyje, sugalvodami mažytę gudrybę. Dalindamiesi viena pora batų brolis ir sesuo sprendžia iškilusią problemą ir nugali juos užgriuvusius sunkumus.

„Dangaus vaikai“ – tai šiuolaikinis iranietiškas perliukas apie brolio ir sesers santykius ir jų vienybę. Trumpa, tačiau labai graži istorija pasakoja mums apie apie vienos Irano šeimos gyvenimą, skurdą, brolišką meilę ir svajones.

Kino juosta sužavi savo tematika, stiliumi, įtaigumu ir dvasingumu. Tai be galo jaukus ir šiltas filmas, leisiantis bent akies krašteliu žvilgtelti į trečiąja šalimi vadinamo Irano vaikų gyvenimą. Šviesą ir gyvenimo džiaugsmą spinduliuojantis filmas spaudžia širdį ir dar kartą įrodo, jog net ir sudėtingas gyvenimo situacijas galima nutapyti šviesiomis spalvomis.

1999 – aisiais „Dangaus vaikai“ buvo nominuoti Oskarui kaip geriausias užsienio filmas.


  
Picture
www.movies.com
Skraidančių durklų namai (2004)/ Shi mian mai fu/ House of Flying Daggers

Veiksmo ir nuotykių drama

Režisierius: Yimou Zhang

Šalis: Kinija

Trukmė: 119 min

 

Jaučiu neapsakomą meilę istoriniams (jeigu juos galima taip pavadinti) kinietiškiems, korėjietiškiems filmams. Jie ryškūs, stilingi ir, mano akiai, be galo gražūs. „Skraidančių durklų namai“ patenka į mėgstamiausių mano filmų sąrašą. Tai filmas, pakerintis kovos menais, gamtos grožiu, tematika ir nuostabia aktorių vaidyba.

„Skraidančių durklų namai“ – tai pasmerktos meilės istorija tarp Jin (vaidina akt. Takeshi Kaneshiro) ir Mei (vaidina akt. Ziyi Zhang), priklausančių skirtingoms barikadų pusėms Tan dinastijos žlugimo laikotarpiu IX amžiuje. Šalyje augant neramumams, vienas po kito formuojasi įvairūs pasipriešinimo judėjimai ir grupuotės. Pati paslaptingiausia ir įtakingiausia jų – „Skraidančių durklų namai“, stiprėjanti sulig kiekviena diena. Atlikdami savotiškų Robinų Hudų vaidmenį, grupuotės nariai visuomenėje užsitarnauja vis didesnę paramą tuo siutindami šalies vyriausybę, kuri jau rezga planą kai suimti naująjį grupuotės vadą, kuris, kaip įtariama yra trapi tarsi porcelianas Pramogų namų šokėja Mei. Policijos kapitonui Leo (vaidina akt. Andy Lau) pavedama užduotis bet kokia kaina ją suimti. Į pagalbą pasitelkiant bendradarbį Jin, kapitonai sugalvoja gražuolę įvilioti į spąstus ir ją užpulti, o Jin turėtų merginą išgelbėti ir tapti patikėtiniu, kuriam ji atskleis visas „Skraidančių durklų namų“ paslaptis. Deja, čia istorija pasisuka kitu kampu, nes Jin ir Mei pajunta simpatiją vienas kitam, kas apsunkina abiejų vykdomas misijas.

„Skraidančių durklų namai“ yra vienas tų retų filmų, kuriuos sunku nupasakoti žodžiais, nes bijoma savo pasakojimu sumenkinti filmo žavesį. Tai vienas tų filmų, kurį reikia pamatyti, užuosti, išgirsti, pajusti. Filmas, kuriame atgaivą ras tiek kovos menų gerbėjai, tiek romantinių dramų ištroškusios sielos ar užkietėję estetai.

Spalviškai labai ryškus filmas, kuriame išvysite nuostabias kovų scenas ir pasakiškus peizažus, kupinas įspūdingų scenų, kurias galima žiūrėti dar ir dar kartą. Viena tokių filmo pradžioje matoma pasakiška ir kvapą gniaužianti Mei šokio scena Pramogų namuose. O kur dar baletas bambukų giraitėje, vadinamas mūšiu, dar kartą paneigiantis fizikos dėsnius ir įrodantis, kad istoriniuose kinų filmuose jie paprasčiausiai neegzistuoja. Na, o iki begalybės įspūdinga finalinė scena, filmuota kaimyninėje Ukrainoje, juostą paverčia vienu labiausiai atmintin įstringančių filmų.

Nuostabi režisūra, operatoriaus darbas (2005 – aisiais filmas nominuotas Oskarui už geriausią operatoriaus darbą), meistriška aktorių vaidyba, įspūdingos kovų scenos, aštri meilės istorija, įspūdingai pavaizduota filme, ilgam liks atmintyje. Atskiro dėmesio verti juostoje matomi gamtos vaizdai ir nepakartojama muzika, filmo kūrėjų dėka susilieję į vieną nuostabų ir harmoningą vienetą, kas juostą daro dar labiau patrauklią ir viliojančią.

  
Picture
www.movies.com
Senis (2003)/ Oldeuboi / Oldboy

Mistinis trileris

Režisierius: Chan-wook Park

Šalis: Pietų Korėja

Trukmė: 120min                

Šį filmą mačiusius žmones galima suskirstyti į dvi kategorijas – pirmajai filmas palieka itin gilų įspūdį, o juostą jie vadina aukščiausios klasės šedevru. Tuo tarpu antrieji kraupsta nuo „Senyje“ matomų vaizdų ir filmą vadiną kažkokio silpnapročio kurta absoliučia nesąmone, kurios neįmanoma žiūrėti. Kaip matome, šio filmo neįmanoma nepastebėti – arba jis patinka arba nekenti jo ir ragini kitus jo nežiūrėti.

1988 – ieji. Oh Dae-su (vaidina akt. Min-sik Choi), mylintį vyrą ir rūpestingą tėvą pagrobia pakeliui namo ir įkalina patalpoje, panašioje į kalėjimą. Už ką ir kodėl neaišku. Televizijos žinios transliuoja pranešimą apie kraupiai nužudytą jo žmoną, o pagrindinis bylos įtariamasis – laikomas dingusiu be žinios Oh Dae-su. Po penkiolikos metų, praleistų tarp keturių sienų, vyras netikėtai išlaisvinamas. Jo rankose – pagrobėjų įduotas mobilusis telefonas ir nuo banknotų neužsiseganti piniginė. Oh Dae-su ima ieškoti atsakymų į ilgus metus kamavusius klausimus ir suvokia, kad paslaptingas išlaisvinimas nebuvo žaidimo pabaiga, o vyro keršto troškimas veda jį link netikėtos ir stebinančios filmo atomazgos.

Filmo pradžioje jis gali pasirodyti niūrus, sunkus, tamsus, tačiau jau po kelių peržiūros minučių žiūrovas ima suprasti kas yra kas ir kartu su Oh Dae-su keliauti link šiurpą keliančio finalo.

Sudėtinga, paini ir geniali istorija, paskaninta gausiomis smurto scenomis, paženklinta brutalumu, verčia ne tik krūpčioti ir dangstytis akis, tačiau ir žavėtis netikėtais scenarijaus vingiais, genialiu siužetu ir režisieriaus užmačiomis.


  
Picture
www.movies.com
Geismas, įspėjimas (2007)/ Se, jie/ Lust, Caution

Romantinis trileris, drama

Režisierius: Ang Lee

Šalis: JAV, Kinija, Taivanas

Trukmė: 157min

   
Aštrių temų nevengiančio režisieriaus Ang Lee juosta, tapusi 2007 – ųjų Venecijos kino festivalio laureate, o 2008 – aisiais nominuota Auksiniam gaubliui kaip geriausias užsienio filmas visame pasaulyje sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo ir antplūdžio. Vieni žavėjosi režisieriaus darbu ir gyrė jį už drąsą ir meistriškai sukurtą filmą, kiti peikė dėl pernelyg atvirų sekso scenų, treti kaltino sudėtingą tematiką ir beveik trijų valandų trukmę. Kad ir kaip ten būtų, aišku tik viena – tai vienas tų filmų, kurie nelieka nepastebėti, o turėti jį savo namų filmotekoje savotiška laimė.

Veiksmas vyksta Šanchajuje, kurį Antrojo pasaulinio karo metais buvo okupavę japonai. Wong Chia Chi (vaidina akt. Wei Tang) – viena iš pasipriešinimo, apsimetančio tetaro trupe ir ketinančio nušalinti kolaborantus, dalyvių. Jaunai ir gražiai merginai paskiriama užduotis – bet kokia kaina suvilioti vyriausybės pareigūną Yee (vaidina akt. Tony Leung Chiu Wai) ir įvilioti jį į spąstus, o tolesne įvykių eiga pasirūpins kiti pasipriešinimo dalyviai. Viskas klostosi pagal planą ir vieną dieną išvydęs naująją savo žmonos draugę Yee visa galva pasineria į meilės nuotykį, net neįtardamas, kad jo mylimoji nėra tuo kuo dedasi. Deja, pagrindinius filmo herojus jungianti gaivališka aistra ir pražūtingas seksas kasdien tik stiprėja, tuo sukeldama vis daugiau rūpesčių kitiems plano dalyviams, o pačius herojus panardindamas į pragarą, iš kurio neįmanoma ištrūkti.

Tematiškai juosta sunkoka, tenkas stebėti visas ekrane parodomas smulkmenas ir užuominas, atidžiai stebėti veiksmą, norint atsirinkti kas yra kas. „Geismas, įspėjimas“ – romantinis trileris, nagrinėjantis konfliktą tarp kūniškųjų malonumų troškimo ir išorinės aplinkos, tarp pareigos ir jausmų.

Juostoje netrūksta atvirų, aštrių, kartais smurtinių ir šokiruojančių sekso scenų, kurių dėka kai kuriose pasaulio šalyse filmas buvo griežtai cenzūruojamas iškerpant pikantiškiausias scenas arba į filmą leidžiant tik asmenis, sulaukusius tam tikro amžiaus.

  
Picture
www.asianfilmclub.com
Tušti namai (2004)/ Bin-jip/ 3-Iron

Kriminalinė romantinė drama

Režisierius: Ki-duk Kim

Šalis: Pietų Korėja, Japonija

Trukmė: 88min

 

Režisierius Kim Ki-duk, gebantis sukurti šedevrus vos per kelias savaites, savo juostose dažnai vaizduojantis maištą, nemėgstantis ilgų dialogų ir dažnai besimėgaujantis tyla bei nesuteikiantis savo personažams išskirtinės kalbos dovanos, į puikių savo filmų gretas įrašė dar vieną – kriminalinę romantinę dramą „Tušti namai“.

Pagrindinė juostos figūra – visuomenėje nepritampantis vaikinukas Tae-suk (vaidina akt. Hyun-kyoon Lee), klijuojantis skelbimus ant namų durų. Atidžiai stebėdamas paties paženklintus namus, vaikinas įsilaužia į tuos namus, kurių šeimininkai nenuima skelbimų. Svetimuose namuose vyrukas skalbia rūbus, maudosi, nakvoja ir tarsi atsidėkodamas šeimininkams už „svetingumą“ taiso sugedusius buitinius prietaisus. Tae-suk svetimuose namuose nieko nepasisavina ir neima to, kas svetima.  Jam tereikia laikino prieglobsčio ir nuotraukos atsiminimui. Tuomet jis susirenka daiktus, sutvarko namus, užrakina duris, sėda ant savo motorolerio ir toliau klijuoja skelbimus, ieškodamas nakvynės ateinančiai nakčiai. Laisvalaikiu jis žaidžia golfą su prie medžio pririštu kamuoliuku. Ir visą laiką tyli. Atrodytų viskas taip ir klostytųsi, jei ne vieno namo šeimininkų gyvenimas, skausmas, slegiantis jaunos šeimininkės pečius, širdį draskanti jos vienatvė ir sutuoktinio elgesys, privertęs Tae-suk ilgesniam laikotarpiui stabtelėti svetimuose namuose.

Harmoniga ir tyli kino juosta, kurioje dominuoja vienatvė, besislepianti kiekvieno iš mūsų širdyse.


   
Picture
Giliau (2009)/ Seulpeumboda deo seulpeun Iyagi/ More Than Blue

Romantinė drama

Režisierius: Tae-Yeon Won

Šalis: Pietų Korėja

Trukmė: 105 min

 

Kay (vaidina akt. Sang-woo Kwone) ir Cream (vaidina akt. Bo-young Lee) – jaunuoliai, pažįstami dar nuo mokyklos laikų. Jie gyvena kartu, supranta vienas kitą iš pusės žodžio, turi bendrų interesų, pomėgių ir, žinoma, myli vienas kitą, tačiau nei vienas to neparodo kitam. Deja, kartais aplinkybės susiklosto ne taip kaip mes norėtume ir išskiria žmones. Ant išsiskyrimo ribos atsiduria ir Kay bei Cream. Ne, jie nesusipyko ir nenustojo mylėti vienas kito – jų kelyje pasipainiojo klastinga liga. Ką daryti, kai nelaukiamas išsiskyrimas artėja sulig kiekviena diena? Kam gali ryžtis, kad tas, kurį paliksi būtų laimingas? Meilės istorija, liūdnesnė už patį liūdesį.

Nors kino juosta iš tiesų liūdna, tačiau ji neliūdina ir neslegia. Atvirkščiai – palieka šiltą jausmą viduje, verčia šypsotis ir tikėti gražiais dalykais.

Liūdna istorija apie meilę ir auką vardan jos.

LEEja
7/2/2011 01:25:05 am

atejau sudainuoti meiles dainos Kimkidukiui:)))) jau filmas Tusti namai koks grazus ir romantiskas, tai neturiu zodziu, man tai vienas is paciu paciausiu romantikos ir meiles ikunijimo pavyzdziu kine (bet cia neholivudo megejams) :))) (kitas - The mood for love)

Reply
Ieva
7/2/2011 09:28:50 pm

Mačiau Osamą - sukrėtė žiaurumas ir baisumai, kuriuos afganai išgyvena kasdien. Labai patiko Dangaus vaikai, parodęs, kad mes, turėdami viską apie ką kiti gali tik svajoti inkščiam kaip maži šunyčiai, o ten, toli, Irane, vaikai džiaugiasi tuo ką turi ir sugalvoja kaip išsiversti su turimais daiktais. Sužavėjo abiejų tematika, išskirtinai taikliai atrinkti aktoriai.
Egzotika, nes bent jau man ne dažnai tenka žiūrėti tokių šalių kiną

Reply
antoškė
8/2/2011 01:09:59 am

Mačiau visus. Afigitelni visi. Tokie kur pažiūri ir ilgam kažkas lieka viduje

Reply
LEEja
19/7/2011 04:45:50 am

Children of heaven - suzavejo ir pakerejo savo paprastumu, jaukumu, draugyste ir tarpusavio pagalba :))))

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1