Picture
Vasario 26 dienos vakarą Los Andželo „Kodak“ teatre vyko prestižiškiausi ir laukiamiausi kino pramonės apdovanojimai – garbingieji Oskarai, kurių ceremonijos vadeles į savo rankas vėl perėmė šios ceremonijos veteranas, komikas Billy Crystalas, ceremoniją vedęs jau devintąjį kartą. Žiūrovų akyse vyras bandė reabilituoti ceremoniją po 2011-aisiais aktorių James Franco ir Anne Hathaway patirto fiasko ir, regis, jam tai puikiai pavyko.

Šiųmetinė Oskarų ceremonija kino istorijoje pažymėjo lūžį ir Kino Akademijos laukiančius pokyčius. Planuojama, jog kitąmet dabartinę bukletinę balsavimo sistemą pakeis elektorinė balsavimo sistema. Taip pat ketinama pakeisti ceremonijos vietą ir net 10 metų Oskarų apdovanojimų ceremoniją po savo stogu glaudusį „Kodak“ teatrą iškeisti į kitą apdovanojimų ceremonijos būstinę.

Šiemet, po nominantų į Oskarus paskelbimo, ceremoniją lydėjo kaip niekad daug apkalbų ir nusivylimo. Apkalbų virtinę sukėlė tikras žiūrovų šokiravimo meistras, komikas S. B. Cohenas, pareiškęs, jog į ceremoniją atvyks įkūnydamas naujausią savo personažą – diktatorių Aladiną. Kino Akademijai žaibiškai sureagavus į didelių nemalonumų galėjusį pridaryti aktoriaus išsišokimą, aktoriui buvo uždrausta rodytis ceremonijoje. Interneto platumose pasirodžius video medžiagai, kurioje komikas koneveikė Jungtines Amerikos Valstijas, linkėdamas joms mirties, vyrui visgi buvo leista dalyvauti ceremonijoje ir jau kitą dieną Twitter paskyroje jis išpublikavo nuotrauką, kurioje laiko du kvietimus į Oskarų apdovanojimų ceremoniją. Nepaisant to, kad visa tai galėjo būti tik sumanus aktoriaus užmojis pagyvinti jo filmo „Diktatorius“ reklaminę kampaniją, Oskarų apdovanojimų ceremonijoje vyras visgi pasirodė apsirėdęs diktatoriumi, lydimas dviejų gražuolių ir nešinas pelenų urna, su ant jos pavaizduotu buvusio Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-Ilo atvaizdu.

Picture
Bene didžiausią pasipiktinimą šiemet sukėlęs įvykis – daugybės puikių filmų, triumfavusių tarptautiniuose kino festivaliuose ignoravimas. Kino Akademijos kritikai tarsi nepastebėjo drąsaus ir atviro filmo „Gėda“ (orig. „Shame“), pabijojo nusistovėjusias visuomenės normas laužančio „Turime pasikalbėti apie Keviną“ (orig. „We Need to Talk About Kevin“), ignoravo filmą „50/50“, aktorius Michaelą Fassbenderį, Tildą Swinton, Albertą Brooksą ir vis Oskaro negaunantį Leonardo DiCaprio. Animacijos gerbėjus bene labiausiai nustebino filmo „Tintino nuotykiai. Vienaragio paslaptis“ (orig. „The Adventures of Tintin“) nebuvimas nominantų sąraše. Girdėjau netgi nuomonių, kurių savininkai piktinasi, jog yra manančių, kad Stevenui Spielbergui užteks nominacijos tik už „Karo žirgą“ (orig. „War Horse“). Iš tiesų atsakymas į klausimą kodėl filmas nebuvo nominuotas yra gana logiškas ir paprastas – jis tiesiog neatitiko Kino Akademijos keliamų reikalavimų filmams, pretenduojantiems į Oskarą animacijos kategorijoje, kadangi buvo kurtas panaudojant kompiuterines technologijas, o ne pieštas animatoriams įprastais būdais.


Picture
Kino Akademija tarsi tik iš mandagumo vos po kelias nominacijas skyrė „Gyvenimo medžiui“ (orig. „The Tree of Life“) ir „Važiuok“ (orig. „Drive“), prieš kurį, matyt, buvo linkę užmerkti akis dėl vietomis žiaurų filmo scenų.

Kalbant apie pačią ceremoniją, joje pasirodė ne tik pirmo ryškumo Holivudo žvaigždės, tačiau ir šiuo metu populiariausias pasaulio šuo – viso kino pasaulio numylėtiniu tapęs „Artisto“ žvaigždė Uggy, pasidabinęs antkakliu, puoštu auksiniu kauliuku.

Ant raudonojo kilimo moterys varžėsi šmėžuodamos viena už kitą įspūdingesnėmis suknelėmis. Prisimenant anais metais matytą šiokią tokią beskonybę ir įspūdingų apdarų nebuvimą, šią klaidą moterys ištaisė šiemet. Puikiai atrodžiusios „Tarnaitės“ žvaigždės Emma Stone, Octacia Spencer, Viola Davis, tarsi nujausdama savo triumfą auksu apsirėdžiusi Meryl Streep, lyg gražuolė „Žiedų valdovo“ elfė atrodžiusi Gwyneth Paltrow ir kitos moterys atrodė taip puikiai, jog kartkartėmis akys norėjo išsilakstyti į šonus, norint įdėmiai apžiūrėti kiekvieną jų.


Picture
Šį prašmatnų vakarą juodai baltas, nebylusis režisieriaus Michelo Hazanaviciaus prisipažinimas meilėje kinui filme „Artistas“ (orig. „The Artist“) iš „Kodak“ teatro išsinešė net 5 garbingus Oskarus (geriausias metų filmas, geriausias režisierius, geriausias pagrindinio vaidmens atlikėjas, geriausias kostiumų dizainas, geriausias kompozitorius). Derėtų pabrėžti, kad ilgametėje, devintą dešimtį skaičiuojančioje Oskarų istorijoje šis filmas tapo pirmąja prancūzų juosta, apdovanota Oskaru pagrindinėje kategorijoje, o aktorius Jeanas Dujardinas tapo istorine asmenybe – pirmuoju prancūzų aktoriumi, gavusiu garbingą auksaspalvę statulėlę.

„Artistas“ masinį žiūrovų ir kino kritikų susidomėjimą sukėlė dar 2011-aisiais metais vykusiame Kanų kino festivalyje, kuriame šis filmas tapo tikrų tikriausia staigmena, sulaukusia ilgiausių ovacijų. Kaip jau rašiau anksčiau, pasaulyje, užvaldytame naujausių technologijų ir specialiųjų efektų, žmogus, kuriantis juodai baltą nebylų filmą, nukeliantį žiūrovą į trečiąjį dešimtmetį, turėtų būti arba genijus, arba kvailys, arba bebaimis iššūkių nebijantis žmogus. Režisierius nepabijojo piktų komentarų, išdrįso padaryti tai, ko norėjo širdis ir metė iššūkį nusistovėjusiems kino standartams. Matyt, tai tapo viena iš akinamo jo triumfo priežasčių.


Picture
Penkis Oskarus gavo ir šiuo skaičiumi „Artistui“ prilygo Martino Scorsese filmas „Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“), apdovanojimus susižėręs daugiau už techninius dalykus (geriausias operatorius, geriausias meninis apipavidalinimas, geriausias garso montažas (sound editing), geriausias garso suvedimas (sound mixing), geriausi specialieji efektai).
 

Šiemetiniai Oskarai kai kuriems kino pramonės atstovams tapo rekordiniais arba daugeliu atžvilgiu pirmaisiais. Net 9 šiemet Oskarui nominuoti aktoriai šią nominaciją pelnė pirmąkart. Tai Jeanas Dujardinas („The Artist“, 2011), Rooney Mara („The Girl with the Dragon Tattoo“, 2011), Demián Bichir („A Better Life“, 2011), Gary Oldman („Tinker Tailor Soldier Spy“), Bérénice Bejo („The Artist“, 2011), Jessica Chastain („The Help“), Melissa McCarthy („Bridesmaids“), Octavia Spencer („The Help“) ir Jonah Hill („Moneyball“).

Kalbant apie režisierius, jų būryje išsiskiria už „Artisto“ vairo stovėjęs Michel Hazanavicius – vienintelis pirmąkart Oskarui nominuotas režisierius.


Picture
Visus pirmąjį kartą nominuotus aktorius ir režisierių nominacijų gausa aplenkė Meryl Streep, už vaidmenį biografinėje dramoje „Geležinė ledi“ („The Iron Lady“, 2011) Oskarui nominuota net 17 kartą ir trečiąkart iškovojusi šį apdovanojimą. Reikėtų pabrėžti, kad nei vienas aktorės kolega neprilygsta jai nominacijų gausa. Net nominacijų Oskarui lyderiais laikyti Jackas Nicholsonas ir Audrey Hepburn, savo sąskaitoje turintys po 12 nominacijų, nuo Meryl Streep, regis, atsilieka šviesmečiu...


Štai taip baigėsi visus metus laukta ir, po praeitų metų fiasko, akį ir ausį pamaloninusi ceremonija, nešykštėjusi gero humoro, įdomių padėkos kalbų, geros nuotaikos ir spinduliuojamos šilumos. Belieka laukti kitų metų ir tikėtis, jog gerų filmų gausa 2012-ieji nenusileis jau praėjusiems metams.


Žemiau rasite visą nugalėtojų sąrašą
Picture
Geriausias filmas:
„Artistas“ (orig. „The Artist“)

Geriausias pagrindinio vaidmens atlikėjas:
Jean Dujardin „Artistas“ (orig. „The Artist“)

Geriausias pagrindinio vaidmens atlikėja:
Meryl Streep „Geležinė ledi“ („The Iron Lady“)

Geriausias antro plano vaidmens atlikėjas:
Christopher Plummer „Pradedantieji“ (orig. „Beginners“)
   
Geriausia antro plano vaidmens atlikėja:
Octavia Spencer „Tarnaitė“ (orig. „The Help“)

Geriausias režisierius:
Michel Hazanavicius „Artistas“ (orig. „The Artist“)

Geriausias originalus scenarijus:
„Vidurnaktis Paryžiuje“ (orig. „Midnight in Paris“) Woody Allen


Picture
Geriausias adaptuotas scenarijus:
„Paveldėtojai“ (orig. „The Descendants“) Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash

Geriausias animacinis filmas:
„Rango“ (orig. „Rango“)

Geriausias užsienio filmas:
„Išsiskyrimas“ (orig. „Jodaeiye Nader az Simin“) (Iranas)

Geriausias operatorius:
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Robert Richardson

Geriausias montažas:
„Mergina su drakono tatuiruote“ (orig. „The Girl with the Dragon Tattoo“) Angus Wall, Kirk Baxter

Geriausias meninis apipavidalinimas:
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo

Geriausias kostiumų dizainas:
„Artistas“ (orig. „The Artist“) Mark Bridges

Picture
Geriausias grimas:
„Geležinė ledi“ („The Iron Lady“) Mark Coulier, J. Roy Helland

Geriausias garso montažas (sound editing):
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Philip Stockton, Eugene Gearty
   
Geriausias kompozitorius:
Ludovic Bource „Artistas“ (orig. „The Artist“)

Geriausia daina:
Bret McKenzie („Man or Muppet“) filme „Mapetai“ (orig. „The Muppets“) 

Geriausias garso suvedimas (sound mixing):
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Tom Fleischman, John Midgley

Geriausi specialieji efektai:
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann, Alex Henning

Geriausias dokumentinis filmas:
„Undefeated“ Daniel Lindsay, T.J. Martin, Rich Middlemas


Geriausias trumpametražis dokumentinis filmas:
„Saving Face“ Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy

Geriausias trumpametražis meninis filmas:
„The Shore“ Terry George, Oorlagh George

Geriausias trumpametražis animacinis filmas:
„The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore“ William Joyce, Brandon Oldenburg

skaitytoja
26/2/2012 10:17:37 pm

nors negaliu būti objektyvi vien dėl to, kad nesu mačiusi visų filmų, kurie buvo nominuoti, bet man labai patiko, kad geriausiu aktoriumi paskelbtas Jean Dujardin. Jo vaidmuo ,,Artiste'' buvo tiesiog puikiai atliktas. Na ir smagu dėl Midnight in Paris, gavusio vieną laimėjimą.

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1