
Šiųmetinė Oskarų ceremonija kino istorijoje pažymėjo lūžį ir Kino Akademijos laukiančius pokyčius. Planuojama, jog kitąmet dabartinę bukletinę balsavimo sistemą pakeis elektorinė balsavimo sistema. Taip pat ketinama pakeisti ceremonijos vietą ir net 10 metų Oskarų apdovanojimų ceremoniją po savo stogu glaudusį „Kodak“ teatrą iškeisti į kitą apdovanojimų ceremonijos būstinę.
Šiemet, po nominantų į Oskarus paskelbimo, ceremoniją lydėjo kaip niekad daug apkalbų ir nusivylimo. Apkalbų virtinę sukėlė tikras žiūrovų šokiravimo meistras, komikas S. B. Cohenas, pareiškęs, jog į ceremoniją atvyks įkūnydamas naujausią savo personažą – diktatorių Aladiną. Kino Akademijai žaibiškai sureagavus į didelių nemalonumų galėjusį pridaryti aktoriaus išsišokimą, aktoriui buvo uždrausta rodytis ceremonijoje. Interneto platumose pasirodžius video medžiagai, kurioje komikas koneveikė Jungtines Amerikos Valstijas, linkėdamas joms mirties, vyrui visgi buvo leista dalyvauti ceremonijoje ir jau kitą dieną Twitter paskyroje jis išpublikavo nuotrauką, kurioje laiko du kvietimus į Oskarų apdovanojimų ceremoniją. Nepaisant to, kad visa tai galėjo būti tik sumanus aktoriaus užmojis pagyvinti jo filmo „Diktatorius“ reklaminę kampaniją, Oskarų apdovanojimų ceremonijoje vyras visgi pasirodė apsirėdęs diktatoriumi, lydimas dviejų gražuolių ir nešinas pelenų urna, su ant jos pavaizduotu buvusio Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-Ilo atvaizdu.


Kalbant apie pačią ceremoniją, joje pasirodė ne tik pirmo ryškumo Holivudo žvaigždės, tačiau ir šiuo metu populiariausias pasaulio šuo – viso kino pasaulio numylėtiniu tapęs „Artisto“ žvaigždė Uggy, pasidabinęs antkakliu, puoštu auksiniu kauliuku.
Ant raudonojo kilimo moterys varžėsi šmėžuodamos viena už kitą įspūdingesnėmis suknelėmis. Prisimenant anais metais matytą šiokią tokią beskonybę ir įspūdingų apdarų nebuvimą, šią klaidą moterys ištaisė šiemet. Puikiai atrodžiusios „Tarnaitės“ žvaigždės Emma Stone, Octacia Spencer, Viola Davis, tarsi nujausdama savo triumfą auksu apsirėdžiusi Meryl Streep, lyg gražuolė „Žiedų valdovo“ elfė atrodžiusi Gwyneth Paltrow ir kitos moterys atrodė taip puikiai, jog kartkartėmis akys norėjo išsilakstyti į šonus, norint įdėmiai apžiūrėti kiekvieną jų.

„Artistas“ masinį žiūrovų ir kino kritikų susidomėjimą sukėlė dar 2011-aisiais metais vykusiame Kanų kino festivalyje, kuriame šis filmas tapo tikrų tikriausia staigmena, sulaukusia ilgiausių ovacijų. Kaip jau rašiau anksčiau, pasaulyje, užvaldytame naujausių technologijų ir specialiųjų efektų, žmogus, kuriantis juodai baltą nebylų filmą, nukeliantį žiūrovą į trečiąjį dešimtmetį, turėtų būti arba genijus, arba kvailys, arba bebaimis iššūkių nebijantis žmogus. Režisierius nepabijojo piktų komentarų, išdrįso padaryti tai, ko norėjo širdis ir metė iššūkį nusistovėjusiems kino standartams. Matyt, tai tapo viena iš akinamo jo triumfo priežasčių.

Šiemetiniai Oskarai kai kuriems kino pramonės atstovams tapo rekordiniais arba daugeliu atžvilgiu pirmaisiais. Net 9 šiemet Oskarui nominuoti aktoriai šią nominaciją pelnė pirmąkart. Tai Jeanas Dujardinas („The Artist“, 2011), Rooney Mara („The Girl with the Dragon Tattoo“, 2011), Demián Bichir („A Better Life“, 2011), Gary Oldman („Tinker Tailor Soldier Spy“), Bérénice Bejo („The Artist“, 2011), Jessica Chastain („The Help“), Melissa McCarthy („Bridesmaids“), Octavia Spencer („The Help“) ir Jonah Hill („Moneyball“).
Kalbant apie režisierius, jų būryje išsiskiria už „Artisto“ vairo stovėjęs Michel Hazanavicius – vienintelis pirmąkart Oskarui nominuotas režisierius.

Štai taip baigėsi visus metus laukta ir, po praeitų metų fiasko, akį ir ausį pamaloninusi ceremonija, nešykštėjusi gero humoro, įdomių padėkos kalbų, geros nuotaikos ir spinduliuojamos šilumos. Belieka laukti kitų metų ir tikėtis, jog gerų filmų gausa 2012-ieji nenusileis jau praėjusiems metams.

„Artistas“ (orig. „The Artist“)
Geriausias pagrindinio vaidmens atlikėjas:
Jean Dujardin „Artistas“ (orig. „The Artist“)
Geriausias pagrindinio vaidmens atlikėja:
Meryl Streep „Geležinė ledi“ („The Iron Lady“)
Geriausias antro plano vaidmens atlikėjas:
Christopher Plummer „Pradedantieji“ (orig. „Beginners“)
Geriausia antro plano vaidmens atlikėja:
Octavia Spencer „Tarnaitė“ (orig. „The Help“)
Geriausias režisierius:
Michel Hazanavicius „Artistas“ (orig. „The Artist“)
Geriausias originalus scenarijus:
„Vidurnaktis Paryžiuje“ (orig. „Midnight in Paris“) Woody Allen

„Paveldėtojai“ (orig. „The Descendants“) Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
Geriausias animacinis filmas:
„Rango“ (orig. „Rango“)
Geriausias užsienio filmas:
„Išsiskyrimas“ (orig. „Jodaeiye Nader az Simin“) (Iranas)
Geriausias operatorius:
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Robert Richardson
Geriausias montažas:
„Mergina su drakono tatuiruote“ (orig. „The Girl with the Dragon Tattoo“) Angus Wall, Kirk Baxter
Geriausias meninis apipavidalinimas:
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Geriausias kostiumų dizainas:
„Artistas“ (orig. „The Artist“) Mark Bridges

„Geležinė ledi“ („The Iron Lady“) Mark Coulier, J. Roy Helland
Geriausias garso montažas (sound editing):
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Philip Stockton, Eugene Gearty
Geriausias kompozitorius:
Ludovic Bource „Artistas“ (orig. „The Artist“)
Geriausia daina:
Bret McKenzie („Man or Muppet“) filme „Mapetai“ (orig. „The Muppets“)
Geriausias garso suvedimas (sound mixing):
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Tom Fleischman, John Midgley
Geriausi specialieji efektai:
„Hugo išradimas“ (orig. „Hugo“) Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann, Alex Henning
Geriausias dokumentinis filmas:
„Undefeated“ Daniel Lindsay, T.J. Martin, Rich Middlemas
Geriausias trumpametražis dokumentinis filmas:
„Saving Face“ Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy
Geriausias trumpametražis meninis filmas:
„The Shore“ Terry George, Oorlagh George
Geriausias trumpametražis animacinis filmas:
„The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore“ William Joyce, Brandon Oldenburg