Picture
Pakankamai dažnas reiškinys, kuomet broliai ir seserys ima sekti vienas kito pėdomis ir renkasi tą pačią veiklą ar darbą. Šeimos nariai eina vienas kito jau pramintais takais, kartais konkuruoja tarpusavyje ir bando vienas kitą pralenkti, pranokti. Jei tai susiję su kino ar muzikos pramone, pasaulis atidžiai stebi jų karjerų vingius ir imasi lyginti jų sėkmę. Neretai nutinka taip, kad šlovės olimpą pasiekia tik vienas vaikas, o likę ima grimzti į užmarštį sulig kiekvienu žingsniu. Tad ką gi reiškia turėti brolį ar seserį, kurio veikla sutaptų su jūsiške? Ar tai leis nepelnytai maudytis šlovės spinduoliuose, ar amžiams privers vytis ir bandyti pranokti giminaitį?

Brolis ir sesuo Maggie ir Jake‘as Gyllenhaal paneigia pirmoje pastraipoje išsakytą mintį apie konkurenciją ir tik vieno vaiko šlovę. Jie jauni, veržlūs, talentingi ir intensyviai besifilmuojantys aktoriai, kasmet kino ekranus pasiekia bent po kelis filmus, kuriuose jie įkūnija pagrindinius personažus. Maggie ir Jake‘as gerai sutaria, kartu leidžia laisvalaikį, ir, regis, šlovė jiems nė motais.

Picture
www.movies.com
Atidžiau panagrinėjus brolio ir sesers biografijas, kyla mintis, jog jiedu vos gimę buvo pasmerkti tapti garsiais kino pramonės atstovais. Maggie ir Jake‘o tėvai - garsus režisierius Stephen Gyllenhaal bei scenarijų autorė ir prodiuserė Naomi Foner. Pirmoji aktorės keliu žengė vyriausioji šeimos atžala Maggie, po kelerių metų sesers pėdomis pasekė ir jaunesnysis brolis Jake‘as. Nieko nuostabaus, kad pirmieji filmai, kuriuose vaidino brolis ir sesuo buvo režisuoti jų tėvo, jau minėto garsaus to meto režisieriaus Stephen Gyllenhaal. Tėvai, matyt sąmoningai, vaikus prie šlovės pratino pamažu - nors ir vaidindami tėvo režisuotuose ar mamos prodiusuojamuose filmuose, vaikai iš pradžių atlikdavo tik epizodinius arba ne itin ryškius vaidmenis, tačiau tai nesutrukdė vaikams pamažu žibėti vis ryškiau ir vis dažniau kino pramonės atstovams priminti apie save. Pirmieji šeši filmai, kuriuose vaidino Maggie, kaip ir galima buvo tikėtis, buvo režisuojami jos tėvo. Tai „Vandenų šalis“ (Waterland 1992), „Pavojinga moteris“ (A Dangerous Woman, 1993), kuriame ji filmavosi kartu su savo broliu Jake‘u, „Sudaužytas protas“ (Shattered Mind, 1996),  „Šventųjų Melagių globėjas“ (The Patron Saint of Liars, 1998), „Vietinis“ (Homegrown, 1998), kuriame vėlgi vaidino abu jaunieji Gyllenhaal‘ai bei „Atgaivinimas“ (Resurrection, 1999). Jake‘as, kaip jau buvo minėta, vaidino vos dviejuose tėvo režisuojamuose filmuose - „Pavojinga moteris“ (A Dangerous Woman, 1993) bei „Vietinis“ (Homegrown, 1998). Kas tai buvo - bandymas ištrūkti iš itin garsios giminės šešėlio ar viską pasiekti savo jėgomis? Matyt, atsakymą žino tik Jake‘as. Kad ir kaip ten būtų, sėkmė, šlovė bei pripažinimas rado juos, norėjo jie to ar ne.

Picture
www.thehollywoodhotspot.com
Didžiuosiuose ekranuose Jake‘as debiutavo būdamas vos vienuolikos, filme „Gatvių apgavikai“ (City Slickers, 1991) atlikęs ne itin ryškų, tačiau pakankamai įdomų vaidmenį. Filmuodamasis tolesniuose filmuose berniukas ryškiai nesužibėdavo, tačiau negalima tų vaidmenų pavadinti ir prastais. Tiesiog tai nebuvo tie filmai ir tie vaidmenys, kurie galėtų vaikinuką paversti pirmo ryškumo žvaigžde. Vienas rimtesnių Jake‘o vaidmenų buvo 1999 - ųjų režisieriaus Joe Johnston filme „Spalio dangus“ (October Sky). Sukūręs smalsų, atkaklų ir jautrų personažą filme, įtikinamai suvaidinęs angliakasio sūnų, susižavintį raketomis ir vėliau tapusį NASA inžinieriumi, vaikinas ima sulaukti vis rimtesnių pasiūlymų filmuotis ir po truputį pradeda kopti karjeros laiptais.


Picture
www,topnews.in
Pirmieji rimti ir vieni pagrindinių jo vaidmenų yra filmuose „Burbuliukas“ (Bubble Boy, 2001), „Donis Darko“ (Donnie Darko, 2001), „Mėnesienos mylia“ (Moonlight Mile, 2002) bei „Gera mergaitė“ (The Good Girl, 2002). „Donis Darko“ Jake‘o karjeroje buvo vienas reikšmingesnių filmų. Šis filmas jauną, tuomet vos 21 - erių sulaukusį vaikiną pasauliui parodė kaip kylančią Holivudo žvaigždę ir atvėrė kelius tolimesniems rimtiems vaidmenims. Atlikęs paauglio, išgyvenusio katastrofą ir pradėjusio domėtis kelionėmis laiku bei supratusio, kad gali keisti laiką ir įvykius, Gyllenhaal‘as pagaliau ėmė žengti šlovės keliu. Šiame filme pagrindinio veikėjo seserį įkūnijo tikra Jake‘o sesuo Maggie Gyllenhaal. Nors Maggie tenka tik epizodinis vaidmuo ir filme ji pasirodo vos keliskart, tačiau sunku paneigti, kad net tie keli epizodai yra įsimintini. Filmo „Donis Darko“ nedrįsčiau priskirti jokiam konkrečiam žanrui - jis fantastinis, su mistikos ir komedijos elementais, jautrus, kiek dramatiškas ir netikėtas. Galbūt žiūrovus sužavi būtent filmo originalumas bei verčia dar ir dar kartą aikčioti ir žavėtis šiuo filmu.

Picture
www.movies.com
„Mėnesienos mylia“, lyginant su prieš tai buvusiu „Donnie Darko“, jautresnis ir visiškai kitokios tematikos filmas, leidęs Jake‘ui parodyti save kaip aktorių, gebantį įkūnyti dramatiškus jausmus išgyvenantį jaunuolį. Po kelių itin sėkmingų pasirodymų didžiuosiuose ekranuose vaikinui  imta klijuoti sparčiai kylančios Holivudo žvaigždės etiketė.


Picture
www.image.thehothits.com
Po to sekę vaidmenys buvo stiprūs, įdomūs ir leidę dar ir dar kartą parodyti save kaip talentingą aktorių bei pateisinti Holivudo žvaigždės vardą, tačiau ypatingai norėtųsi išskirti 2005 - ųjų metų režisieriaus Ang Lee filmą „Kuprotas kalnas“ (Brokeback Mountain), kuriame Jake‘as - septintojo dešimtmečio kaubojus, jaučiantis neapsakomą aistrą ir visą gyvenimą mylintis savo geriausią draugą, kurį vaidina šviesios atminties Heath Ledger, vienas geriausių Jake‘o draugų ne tik filme, tačiau ir realiame gyvenime (jis netgi yra Heath Ledger dukters Matildos krikštatėvis). Tuo metu Holivude filmų apie seksualines mažumas niekas masiškai nekūrė, tad šis filmas buvo kvapą gniaužianti, drąsi, netikėta ir be galo dramatiška istorija. Itin didelio žiūrovų dėmesio sulaukusi kino juosta be apdovanojimų taip pat neliko. Už šį vaidmenį Jake‘as pirmą, ir kol kas vienintelį kartą buvo nominuotas Oskarui kaip geriausias antraplanis aktorius. Pats filmas iškovojo net tris Oskarus, pelnė 78 (!) kitus apdovanojimus, buvo nominuotas dar 64. Ši kino juosta tapo pačiu laukiamiausiu, labiausiai žiūrovų lankomu ir daugiausiai pajamų uždirbusiu  2005 - ųjų metų kino filmu.

Picture
www.punchbowlblog.com
Tuo tarpu Maggie karjeroje vienas ryškiausių ir drąsiausių vaidmenų buvo filme „Sekretorė“ (Secretary, 2002) įkūnyta iš psiciahtrijos ligoninės grįžusi ir erotinių fantazijų kamuojama sekretorė, siekianti jas įgyvendinti su savo viršininku. Filme jos herojė seksuali, gundanti ir be galo žavinga. Už vaidmenį šioje juostoje mergina buvo nominuota Auksiniam gaubliui kaip geriausia aktorė - tai buvo vienas pirmųjų rimtų apdovanojimų jos karjeroje. Priešingas šiam vaidmeniui buvo jos pasirodymas 2003 - ųjų juostoje „Monos Lizos šypsena“ (Mona Lisa Smile). Juostoje Maggie įkūnija 6 - ojo dešimtmečio merginą, besimokančią prestižinėje gimnazijoje, garsėjančioje konservatyvumu ir senamadiškomis tradicijomis. Merginos gimnazijoje ruošiamos laimingam santuokiniam gyvenimui - jos privalo ištekėti, gimdyti vaikus ir tapti puikiomis namų šeimininkėmis. Visos mokinės regi būtent tokią savo ateitį, tačiau Maggie įkūnyta herojė savo gyvenimą įsivaizduoja kitokį ir priešinasi mokyklos siūlomam gyvenimo modeliui.

Picture
www.movies.com
Tarp ryškiausių Gyllenhaal‘ų blyksnių kino ekrane, reikėtų paminėti ir vieną paskutinių Maggie vaidmenų. Tai 2010 - ųjų metų režisieriaus Scott Cooper muzikinė romantinė drama „Pakvaišusi širdis“ (Crazy Heart). Už vaidmenį filme, kuriame vaidino degraduojantį kantri muzikos daininiką iš gyvenimo dugno traukiančią žurnalistę, Maggie buvo nominuota Oskarui kaip geriausia antraplanio vaidmens atlikėja ir tokiu būdu brolis ir sesuo Maggie ir Jake‘as Gyllenhaal tapo pirmaisiais broliu ir seserimi XXI - ąjame amžiuje nominuotiems geidžiamiausios Holivudo statulėlės apdovanojimui.

Picture
www.teens.aol.com
Kas lemia Gyllenhaal‘ų karjerų sėkmę? Manau, kad tai universalumas ir talentas. Net ir sulaukęs trisdešimties dėl švelnių veido bruožų Jake‘as vis dar tinkamas vaidinti paauglius, tuo tarpu truputėlis grimo ir žvilgnis iš padilbų jį paverčia serijiniu žudiku. Tai žmogus, galintis lengvai įsikūnyti į vaidinamą personažą ir priverčiantis žiūrovą patikėti personažo tikrumu. Įdomu tai, kad tas pats galioja ir Maggie - ji gali būti miela rūpestinga mama, seksuali ir gundanti sekretorė ar negailestinga kovotoja. Būtent gebėjimas persikūnyti ir tapti tuo, kuo reikia režisieriui ir lemia brolio ir sesers sėkmę. Manau, kad tai didelis talentas, nes žmogus, gebantis įtikinamai suvaidinti personažą ir nepadaryti to vaidmens savo vizitine kortele, turi būti protingas, stiprus psichologiškai, turėti didelį žinių bagažą, jausti meilę ir pagarbą ne tik aktoriaus profesijai, tačiau ir žiūrovui.


Picture
www.accesshollywood.com
Kaip didelį pliusą jų karjerose galėčiau įvardinti tai, jog Jake‘as ir Maggie daugumoje savo filmų atlieka itin skirtingus vaidmenis ir įkūnija vis kitus personažus - tokiu būdu jie išvengia daugumai aktorių lipinamų etikečių, esą, jie tinkami tik vieno ar kito žanro filmams ir gali rinktis vaidmenis, mielus širdžiai, o ne tik tai, kas yra siūloma ar šiuo metu yra populiaru rinkoje.


Picture
www.img3.visualizeus.com
2010 - ųjų pavasarį Lietuvoje buvo rodytas fantastinis nuotykių filmas „Persijos princas: laiko smiltys“ (Prince of Persia: The Sands of Time), kuriame pagrindinį, Persijos princo Dastano herojų įkūnija Jake‘as. Tuo pat metu šalyje buvo rodoma juosta, kurioje vaidina Maggie - fantastinė nuotykių komedija visai šeimai „Auklė Makfi ir Didysis sprogimas“ (Nanny McPhee and the Big Bang), tad, kino žiūrovai galėjo išvysti nedažną reginį - vienus talentingiausių šio amžiaus giminaičių, brolį ir seserį Make ir Jake‘ą Gyllenhaal kine vienu metu, tik skirtinguose projektuose. Visiems, kas vertina Gyllenhaalų laimėjimus kine ir žavisi jų talentu primenu, kad balandžio 8 dieną Lietuvoje pradedamas rodyti mokslinės fantastikos veiksmo trileris „Išeities kodas“ (Source Code), kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka Jake Gyllenhaal, tad skubėkite į kino sales.

pikciurna
22/3/2011 06:43:03 pm

aNT KIEK BROLIS NEREALUS TALENTINGAS IR GRAŽUS AN TIEK SESĖ BAISYBĖ

Reply
KeyKey
10/4/2011 09:42:28 pm

Nežinau ar galima juos vadinti duetu? :) Jie kartu beveik nevaidina, taigi koks čia duetas?
Palyginimui, du broliai Luke Wilson (Idiocracy) ir Owen Wilson (You, Me and Dupree ) vaidino gal tik viename ar dviejuose filmuose kartu. Užtat Owen Wilson su Ben Stileriu kartu vaidino daugybėje filmų.

Reply
18/7/2011 08:02:24 am

Rizikuosiu buti nepopuliariu, taciau man Donnie Darko yra kertinis blogos, labai blogos vaidybos pavyzdys. Jeigu Jake'as poto atsigriebe su daugybe nuostabiu vaidmenu (ypac Jarhead ir Rendition), jo sese, mano akyse, taip ir liko vaidinti nesugebanti, taciau publikos ir prodiuseriu mylima aktore. Kaip buvo gaila, kai teko ja isvysti Tamsos riteryje, pakeitusia puikiai vaidinusia ir bent kazkokia charizma turincia Katie Holmes.

Reply
2/9/2011 12:56:05 am

O man kaip tik Maggie Gyllenhaal filme ,,Tamsos riteris" patiko :) Daugiau filmų su ja kol kas ir nesu mačiusi.

O Jake Gyllenhaal man patiko visuose filmuose, kiek teko matyti. Artimiausiu metu žadu pažiūrėti ,,Kuprotą kalną". Manau, irgi nenusivilsiu.

Reply
As
31/1/2012 04:19:01 am

Geras filmas su Maggie 2011 metu, "Hysteria" . Man abu aktoriai grazus ir nuostabus.

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1