Picture
Tim‘o Burton‘o turbūt niekas nėra pavadinęs normaliu žmogumi. Jam tiesiog netinka apibūdinimas „toks kaip kiti“. Daugelis vadina jį pamišėliu, bepročiu, keistuoliu, tačiau visi kaip susitarę žemai lenkia galvą prieš vieną geriausių Holivudo režisierių ir garbina jo talentą. Režisierius nuo pat vaikystės buvo tiesiog kitoks. Mažylis augo žiūrėdamas senų laikų kino šedevrus ir animacinius filmukus, ir būdamas dar visai mažas būsimasis Holivudo genijus ėmė piešti juos pats. Aplinkiniai matė vaiko polinkį į menus, jautė kitokią jo pasaulėvoką ir, matyt, giliai širdyse jautė, kad mažasis Tim‘as užaugęs sudrebins Holivudą iki pat pamatų.

Suvokęs, kad gali ir nori piešti, jaunuolis ėmėsi studijuoti menus universitete, o baigęs mokslus rado darbą svajonių darbovietėjė- legendinėje Walt Disney studijoje, kur jam buvo patikėta animatoriaus vieta. Atrodytų, turint tokį talentą, belieka sėkmingai kopti karjeros laiptais, tačiau Burton‘as niekada nebuvo vienas tų žmonių, kuriam patiktų viską daryti pagal taisykles. Nors animatoriaus darbas jam sekėsi ir netgi patiko, tačiau skirtumai tarp keistuolio Tim‘o ir jo bendradarbių buvo pernelyg akivaizdūs- Burton‘as buvo jaunas, veržlus, turėjo itin lakią vaizduotę, begalę genialių idėjų, kitokį požiūrį į mus supančią aplinką, tad jam reikėjo erdvės bei vietos saviraiškai ir idėjų įgyvendinimui. Dirbdamas studijoje, jaunasis menininkas jautėsi įspraustas į rėmus, tačiau, nepaisant to, vis vien uoliai dirbo. Vadovybei pastebėjus jo jaunatvinį maksimalizmą, begalinį talentą ir užsispyrimą, menininkui buvo duodama vis daugiau laisvės ir erdvės pasireikšti jo kūrybiškumui. Tuo metu ėmė ryškėti esminis Tim‘o Burton‘o braižas- jo kuriami filmai ir animaciniai filmukai buvo arba labai spalvingi, arba labai niūrūs ir tamsūs, ironiški, persigėrę subtiliu juoduoju humoru, su krisleliu gotikos, išryškinantys žmonių trūkumus ir jų bandymą pritapti visuomenėje, parodantys tamsiąją žmonijos pusę, komiškai atvaizduojantys kasdieninę žmonių veiklą ir tinkantys visai šeimai.

Picture
www.movies.com Tim Burton
    Ironiška, tačiau dirbant Walt Disney studijoje išryškėjo dar viena įdomi režisieriaus savybė. Pasamdytas piešti animacinius filmukus vaikams, kurdamas jis kartais pridėdavo kai ką „nuo savęs“ bei leisdavo įsišėlti vaizduotei. Rezultate- keli kino ekranų neišvydę filmukai 1982-1985 metais. Vadovybė tokius savo veiksmus motyvavo filmų netinkamumu vaikams, kadangi jaunasis animatorius nepagailėdavo šliūkštelti aštraus juodojo humoro. Žymiausias tokio likimo sulaukęs filmukas- 1984-ųjų „Frankenweenie“. Juosta iš tiesų nėra skirta vaikams, nebent po filmo peržiūros nebijote galimų jų eksperimentų su elektra ar lavonėlių kasinėjimo kapinėse. Ne veltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera- talentingą ir veržlų jaunuolį pastebėjo garsus aktorius Paul Reubens ir pasiūlė jam darbą. 1985-aisiais galima buvo išvysti pirmąjį rimtą Tim‘o Burton‘o projektą- „Didyjį Pyvio nuotykį“ (Pee-wee's Big Adventure), kuriame pagrindinį vaidmenį atliko jau minėtas Paul Reubens. Manę, kad šis filmas tebus „sąnarių pramankštinimas“ Tim‘ui bei liks nepastebėtas ir greitai pasimirš, autoriai sulaukė visiškai priešingo efekto- filmas sulaukė didžiulio susidomėjimo ir begalės atgarsių, o Holivudas turėjo galimybę susipažinti su jaunuoju talentu. Būtent šis filmas išgarsino jaunąjį menininką ir atvėrė jam vartus tolimesnei kūrybai. Po neįtikėtinos sėkmės sekė keleri metai tylos, kol 1988-aisiais sprogo dar vienas Tim‘o Burton‘o užtaisas- mus pasiekė fantastinė komedija „Vabalų sultys“ (Beetle Juice), pelniusi Oskarą už geriausią grimą. Šis filmas dažnai vadinamas režisieriaus vizitine kortele ir yra tik dar vienas režisieriaus genialumo įrodymas, nes tik Tim‘as sugeba režisuoti mažo biudžeto filmus, paversdamas juos šedevrais, ant kelių klupdančiais žmoniją.

1989 ir 1992 metais Tim‘as Burton‘as režisavo filmus apie bene žymiausią superherojų- Betmeną. 1989-ųjų „Betmenas“ (Batman) ir 1992-ųjų „Betmeno sugrįžimas“ (Batman Returns) buvo nominuoti Oskarams, kelis jų iškovojo. Žmonės džiūgavo kino salėse išvydę kokybišką ir gerą filmą, kupiną veiksmo ir specialiųjų efektų. Tačiau tuomet, kai visi tikėjosi, jog ir trečiąją filmo apie superherojų dalį režisuos būtent talentingasis Tim‘as, kompanija Warner Bros atsisakė jo paslaugų ir pasamdė kitą režisierių. Pagrindinė priežastis, esą Burton‘o filmai pernelyg tamsūs, niūrūs, slogūs ir netinkami žiūrėti visai šeimai. Tačiau daugumai žiūrovų būtent pirmosios dvi Betmeno dalys ir buvo patys geriausi bei stipriausi filmai apie šį didvyrį.

Picture
www.movies.com Johnny Depp
1990-aisiais Tim‘as Burton‘as sutiko tada dar tik pradėjusį aktoriaus karjerą Johnny Depp‘ą. Aktorius niekuomet nepritapo Holivude- jis taip pat buvo iš tų žmonių, kuriuos visi laikė keistais ir ne tokiais kaip visi. Tad susitikę du keistuoliai ne tik rado bendrą kalbą, tačiau ir tapo puikiais draugais. Tais pačiais metais pasirodė pirmas bendras jų darbas- fantastinė drama „Edvardas Žirkliarankis“ (Edward Scissorhands), taipogi nominuota Oskarui už geriausią grimą. Galima drąsiai teigti, kad būtent šis filmas pasauliui parodė talentingąjį Johnny Depp‘ą, o šis aktoriaus ir režisieriaus duetas tapo garantuotos sėkmės sinonimu. Kelerius metus padirbėję atskirai, 1994- aisiais draugai dar kartą suvienijo jėgas. Šįkart tai buvo biografinė drama „Edas Vudas“ (Ed Wood), pelniusi net du Oskarus- už geriausią antraplanį vaidmenį buvo apdovanotas aktorius Martin‘as Landau, o antrasis Oskaras filmui atiteko už geriausią grimą. Įdomu tai, kad filmas, nors ir pelnė du Oskarus bei buvo uoliai liaupsinamas kritikų, žiūrovų dėmesio praktiškai nesulaukė, tačiau Johnny Depp‘o populiarumas ėmė nenumaldomai augti. Netrukus, jau 1999-aisiais galėjome pasigėrėti dar vienu dueto darbu- mistine drama „Raitelis be galvos“ (Sleepy Hollow), pelniusią Oskarą už geriausią meninę režisūrą. Šiuo filmu režisierius atsigręžia į kitokią spalvinę gamą- filmas tamsus, slogus, kiek niūrokas, tačiau toks pats nepakartojamas kaip ir visa jo kūryba. Režisierius vėlgi pasirodo esąs mistikos ir fantastikos karaliumi. Būtent po 1999-ųjų, po eilinės filmo sėkmės pasaulis suvokė turįs du nuostabius genijus ir ėmė laukti bet kokio filmo, prie kurio ranką pridėtų Johnny Depp, Tim Burton arba jie abu. Šis režisieriaus ir aktoriaus susivienijimas neabejotinai yra vienas ne tik sėkmingiausių, tačiau ir įdomiausių Holivudo istorijoje.

2005-aisiais režisierius prisiminė pirmąją savo, animatoriaus, profesiją ir sukūrė nuostabų fantastinį animacinį filmuką, tiesiog persigėrusį juoduoju humoru „Mirusi nuotaka“ (Corpse Bride), kuris buvo nominuotas Oskarui geriausio animacinio filmo kategorijoje. Nieko keisto, kad pagrindinius veikėjus įgarsinti buvo pakviesti artimiausi Tim‘ui Burton‘ui žmonės- geriausias jo draugas aktorius Johnny Depp ir režisieriaus gyvenimo draugė Helena Bonham Carter. Būtent nuo 2005-ųjų šią komandą galima vadinti nebe talentingu duetu, o nepakartojamu keistuolių trio, kadangi prie režisieriaus ir aktoriaus bendrų darbų prisijungė ir jau minėta Helena Bonham Carter. Tais pačiais metais kino ekranuose išvydome nepakartojamą ir be galo spalvingą nuotykių komediją visai šeimai „Čarlis ir šokolado fabrikas“ (Charlie and the Chocolate Factory), pelniusią Oskarą už geriausius kostiumus. Filmas neabejotinai tapo hitu daugelyje šalių, šeimos masiškai plūdo į kino sales, o talentingasis trio ir toliau mėgavosi bendradarbiavimu ir ruošė dar vieną staigmeną žiūrovams. Vos po dviejų metų, 2007-aisiais turėjome galimybę gėrėtis dar vienu šedevru- muzikine siaubo drama „Svynis Todas- demoniškas Flyto gatvės kirpėjas“ (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street), kurioje pamatėme, kad Johnny Deppas yra ne tik puikus aktorius, tačiau ir visai neblogas dainininkas, o Helena Bonham Carter yra tarsi sukurta įkūnyti kiek kraupokus ir baisius personažus. Filmas pelnė Oskarą už geriausią meninę režisūrą, dar dviems buvo nominuotas. Kino kritikai pasidalino į dvi stovyklas- vieni eilinį kartą liaupsino šio trio genialumą ir gėrėjosi naujausiu jų darbu, kiti visus tris kompanionus vadino bepročiais ir ragino nežiūrėti „šio kraupaus bepročių pramano“. Kas ir kaip ten būtų, „Svynis Todas“ tapo ne tik laukiamiausiu, tačiau ir vienu žiūrimiausių metų filmų. Dauguma žiūrovų, vos tik išėję iš „Svynio Todo“ peržiūros, trynė rankas iš malonumo ir ėmė laukti dar vieno režisieriaus darbo. Vos tik paaiškėjo, kad naujausias jo darbas bus vienos garsiausių pasakų ekranizacija- fantastinis nuotykių filmas „Alisa Stebuklų Šalyje“, su nekantrumu ėmėme laukti dar vienos staigmenos. Filmas, pasirodęs 2010-ųjų pradžioje, kaip ir „Čarlis ir šokolado fabrikas“, į kino sales traukė šeimas bei visus Tim Burton, Johnny Depp bei Helena Bonham Carter talento gerbėjus. Jis spalvingas, linksmas, kupinas vaizdo efektų ir daugeliui taip primena vaikystę, kuomet įsivaizduodavome save su Alisa keliaujančius magiškosios karalystės takais.

Picture
www.movies.com Helena Bonham Carter
Kaip matome, ši trijulė neabejotinai yra įdomiausias ir sėkmingiausias susivienijimas šiuolaikinio Holivudo istorijoje. Aktoriaus Johnny Depp darbai suplanuoti iki 2014-ųjų, nes dauguma režisierių geidžia aktoriaus, kuris vardan įdomaus vaidmens ir gero filmo gali filmuotis kad ir nemokamai, sugeba meistriškai persikūnyti į bet kokį personažą ir yra neabejotinos sėkmės simboliu. Tuo tarpu vienas geriausių XXI amžiaus režisierių, Tim‘as Burton‘as, gebantis praktiškai bet kurį filmą paversti pirmo ryškumo žvaigžde ir pelnyti jam daugumos taip geidžiamą Oskaro statulėlę, ir toliau uoliai dirba ir, tikiuosi, dar ne kartą stebins, džiugins bei šokiruos žiūrovus savo darbais bei bendradarbiavimo su sužadėtine ir geriausiu savo draugu vaisiais.Tim Burton ir Johnny Depp bendra filmografija:

„Edvardas Žirkliarankis“ Edward Scissorhands (1990)

„Edas Vudas“ Ed Wood (1994)

„Raitelis be galvos“ Sleepy Hollow (1999)

„Mirusi nuotaka“ Corpse Bride (2005)

„Čarlis ir šokolado fabrikas“ Charlie and the Chocolate Factory (2005)

„Svynis Todas- demoniškas Flyto gatvės kirpėjas“ Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)

„Alisa Stebuklų šalyje“ Alice in Wonderland (2010)


     
Zaika
23/1/2011 08:15:30 pm

Jie visi trys genijai! Net nežinau ar yra dar bent vienas toks susibūrimas,kuris kino mėgėjams neštų tiek laimės :)

P.S. Helenos rankinė paskutinėje foto-neareali, norėčiau ir aš tokios :))

ReplyLeave a Reply.


UA-35502470-1